Irydotomia laserowa w leczeniu jaskry – na czym polega?

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wykorzystywanym do leczenia jaskry różnych typów. Procedura ta należy do nietrudnych i bezpiecznych, a jej wykonanie zajmuje lekarzowi od 5 do 10 minut. Z artykułu dowiesz się na czym polega irydotomia laserowa i jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu.


Irydotomia laserowa w leczeniu jaskry - najwazniejsze informacje

Wskazania do irydotomii laserowej

Wskazaniem do irydotomii laserowej jest brak drożności naczyń oka. Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciecz, która dla prawidłowego funkcjonowania wzroku musi swobodnie przepływać między poszczególnymi strukturami. Całkowite zamknięcie kąta przesączania stanowi duże zagrożenie, bowiem może prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Brak prawidłowej cyrkulacji płynu wewnątrzgałkowego skutkuje także podwyższonym ciśnieniem w oku, co również ma szkodliwy wpływ na wzrok. Powyższe problemy są objawem jaskry.

Na zabieg irydotomii laserowej kierowani są pacjenci ze zdiagnozowaną jaskrą – zarówno pierwotną, jak i jaskrą wtórną z zamkniętym kątem przesączania. Wskazaniem do zabiegu może też być działanie prewencyjne, jeśli okulista stwierdzi wąski zamykający się kąt przesączania. Jaskra barwnikowa oraz zespół rozproszenia barwnikowego także mogą uzasadniać decyzję o przeprowadzeniu irydotomii laserowej.

Irydotomia laserowa – jak wygląda procedura?

Irydotomia laserowa polega na mikroskopijnym nacięciu tęczówki, które wystarcza do stworzenia swobodnego przepływu cieczy wewnątrzgałkowej. Efektem udrożnienia jest ustabilizowanie ciśnienia w oku oraz zapobieganie tworzeniu się zrostów w przednim odcinku oka.

Irydotomia laserowa

Przed rozpoczęciem zabiegu irydotomii laserowej, pacjentowi zakrapla się oczy preparatem, który wywołuje zwężenie źrenicy (czego efektem jest napięcie tęczówki). Kolejne krople mają działanie znieczulające. Tak przygotowany pacjent może usiąść przed aparaturą.

Osoba poddana irydotomii laserowej podczas procedury siedzi, opierając głowę na specjalnie przystosowanych podpórkach. Lekarz przykłada do oka soczewkę nagałkową, dzięki której uzyskuje bardzo duże powiększenie. Przy użyciu nowoczesnego lasera dokonuje nacięcia tęczówki. Czas trwania zabiegu nie przekracza 10 minut, sam zabieg jest bezbolesny.

Po irydotomii laserowej pacjent musi pozostać jeszcze pod opieką lekarza przynajmniej przez godzinę, ponieważ konieczne jest sprawdzenie po pewnym czasie ciśnienia w oku. Dowiedz się więcej o tonometrii.

Irydotomia laserowa – zalecenia po zabiegu

Irydotomia laserowa należy do zabiegów, które nie wymagają hospitalizacji. Jeżeli kontrolne badanie ciśnienia w oku daje prawidłowy wynik, pacjent wraca po zabiegu do domu z kilkoma zaleceniami od lekarza. Najważniejsze jest stosowanie kropli przeciwzapalnych – tak długo, jak radzi specjalista. To podstawowy warunek, by uniknąć powikłań po zabiegu.

Sprawdź w naszym poradniku >> jak prawidłowo zakraplać oczy?

O czym jeszcze należy pamiętać, gdy mamy za sobą irydotomię laserową?

  • odpoczywaj i nie podejmuj aktywności fizycznych (zrezygnuj ze sportu, nie przemęczaj się)
  • nie dźwigaj żadnych rzeczy
  • unikaj ekspozycji na światło słoneczne
  • nie korzystaj z pływalni
  • pilnuj się, by nie dotykać powieki, nie pocierać oka
  • dbaj o czystość skóry w pobliżu oka

Po irydotomii laserowej mogą się pojawić przejściowe zaburzenia ostrości widzenia oraz tzw. efekt halo. U niektórych pacjentów występuje ból oka, który powinien minąć, tak jak pozostałe objawy – w ciągu kilku dni. Jeżeli powyższe zjawiska utrzymują się dłużej, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie ze swoim lekarzem.

Jakie badania trzeba wykonać przed irydotomią laserową?

Badania przed zabiegiem muszą przede wszystkim potwierdzić, że mamy do czynienia z zaburzeniami cyrkulacji cieczy wewnątrzgałkowej. Wszystkie cechy kąta przesączania muszą być sprawdzone, zarówno przy zwężonej, jak i przy rozszerzonej źrenicy.

Jednym z podstawowych badań kwalifikujących do zabiegu irydotomii laserowej jest UBM gałki ocznej. Istotną częścią przygotowań do procedury jest badanie pola widzenia. Lekarz musi również zweryfikować stan nerwu wzrokowego. Jest to możliwe dzięki szerokim możliwościom badania w lampie szczelinowej.

A czy sam pacjent powinien się w jakiś szczególny sposób przygotować do irydotomii laserowej? Nie ma takich wymogów. Zabieg nie musi być wykonywany na czczo, dlatego normalnie można spożywać przedtem posiłki. Można też zwyczajnym trybem przyjmować leki.

Irydotomia laserowa – czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Jest kilka sytuacji, które stanowią przeciwwskazanie do irydotomii laserowej:

  • choroby ogólnoustrojowe (np. infekcje wirusowe)
  • stany zapalne oka (np. zapalenie rogówki, siatkówki lub innych struktur gałki ocznej)
  • brak prawidłowej przezroczystości zewnętrznej warstwy oka (może to być spowodowane keratopatią lub zmętnieniem rogówki).

Irydotomia laserowa – koszt zabiegu

Cena irydotomii laserowej, jeśli jest wykonywana w ramach usług prywatnych, kosztuje średnio 415 zł. Dokładna cena może się różnić w poszczególnych miastach i placówkach.

Irydotomia laserowa - na czym polega?

Irydotomia laserowa na NFZ

Irydotomia laserowa może być wykonana bezpłatnie, w zakresie świadczeń NFZ. Dotyczy to osób ubezpieczonych, które otrzymały skierowanie od specjalisty. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wymaga to wówczas oczekiwania w kolejce na zabieg.

Ryzyko powikłań po irydotomii laserowej

Ryzyko powikłań po irydotomii laserowej jest bardzo niskie. Czasami w trakcie procedury dochodzi do niegroźnego krwotoku z tęczówki. Może dojść także do uszkodzeń nabłonka rogówki lub zmętnienia soczewki oka.

Sporadyczne komplikacje po irydotomii laserowej to:

  • obrzęk plamki żółtej
  • infekcja struktur gałki ocznej
  • tworzenie się zrostów tylnych
  • zwiększenie ciśnienia w oku

 
 

 


 
Bibliografia:

  1. P. Wang, V. Koh, S. Loon, Laser iridotomy and the corneal endothelium: a systemic review [w:] Acta Ophthalomolica 2014 Nov;92(7) (dostęp: 5.12.2023).
  2. J. Liebmann, R. Ritch, Laser surgery for angle closure glaucoma [w:] Seminars in Ophthalmology 2002 Jun;17(2) (dostęp: 5.12.2023).
  3. P. Foster, D. Friedman, Y. Jiang, S. Huang, i inni, Laser peripheral iridotomy for the prevention of angle closure: a single-centre, randomised controlled trial [w:] Lancet 2019 Apr 20;393 (dostęp: 5.12.2023).
  4. T. Filippopoulos, J. Danias, E. Karmiris, G. Mégevand i inni, Rethinking Prophylactic Laser Peripheral Iridotomy in Primary Angle-Closure Suspects: A Review [w:] Ophthalmology. Glaucoma 2023 Nov-Dec;6(6) (dostęp: 5.12.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię