Ciało obce w oku – co robić?

Łzawienie, pieczenie i kłucie – ciało obce w oku to ogromny dyskomfort, nawet gdy jest to coś tak małego jak ziarnko piasku czy przypadkowa rzęsa. A czasami jedynym wyjściem z tej sytuacji jest samodzielne usunięcie intruza. Coś wpadło Ci pod powiekę? Nie panikuj! Pokażemy Ci, jak powinno wyglądać bezpieczne i sprawne usuwanie ciał obcych z oka – tak, abyś już wkrótce znów cieszył się niezakłóconym komfortem.


Ciało obce w oku – objawy

Każdy kiedyś zmagał się z ciałem obcym w oku, dlatego na pewno wiesz, jak nieprzyjemne jest to doświadczenie. Nawet najmniejsza cząsteczka kurzu potrafi skutecznie zniszczyć Ci humor i przyprawić Twoje oko o podrażnienie. Dlaczego tak się dzieje?

To wszystko przez spojówkę, czyli cienką błonę wyściełającą zewnętrzną część białka oka, a także wewnętrzną część powiek. Jest ona silnie ukrwiona i unerwiona, przez co każde, nawet najdelikatniejsze podrażnienie wiąże się z dokuczliwymi objawami, które trudno zignorować. Każde ciało obce w oku stanowi bowiem zagrożenie dla zdrowia oka – zarówno przez drobnoustroje, które mogą się na nim znajdować, jak i ze względu na ryzyko mechanicznego uszkodzenia oka.

ciało obce w oku

Tak więc ciało obce w oku poznasz po następujących objawach:

To najczęstsze dolegliwości, z którymi wiąże się ciało obce w oku. Objawy u dziecka wyglądają tak samo, jak u dorosłych. Pamiętaj, że te wyżej wymienione symptomy pojawiają się nagle oraz dotyczą tylko tego oka, do którego coś wpadło. Powinny ustąpić one również w ciągu maksymalnie kilku minut od wydostania się intruza z oka.

Ciało obce w oku – jak sprawdzić?

Zanim przystąpisz do usuwania ciała obcego z oka, musisz potwierdzić, czy aby na pewno się ono tam znajduje. A jeśli tak – to ważne, abyś dowiedział się, czym jest to ciało obce i jakie są jego rozmiary. Ta wiedza umożliwi Ci dobranie najlepszej metody na pozbycie się go.

Małe ciało obce może znajdować się bezpośrednio na gałce ocznej, a także pod górną lub dolną powieką – dlatego dokładnie obejrzyj oko. Odchyl dolną powiekę aby odkryć worek spojówkowy. Ze względu na specyficzną budowę oka, to właśnie do niego najczęściej trafiają wszelkie drobinki brudu czy rzęsy.

Istnieje ryzyko, że nie zauważysz w oku żadnej drobinki, muszki czy rzęsy. Oznacza to, że ciało obce jest zbyt małe, abyś był w stanie je dostrzec. To dobra wiadomość, ponieważ im mniejszy jest jego rozmiar, tym łatwiej będzie o jego usunięcie. A co, jeśli zlokalizujesz ciało obce w oku? Jak się pozbyć go bez ryzyka jeszcze większego podrażnienia? Czytaj dalej!

ciało obce w oku co robić ciało obce w oku jak postępować?

Ciało obce w oku – pierwsza pomoc 

Jak już wiesz – sposób, w który usuniesz ciało obce z oka zależy od rodzaju obiektu, który się w nim znalazł. W większości przypadków nie ma potrzeby, aby cokolwiek robić – aparat ochronny oka z łatwością radzi sobie z drobinkami piasku czy kurzu. Wzmożone łzawienie ma na celu wydalenie ich z oka wraz z łzami, dlatego czasami wystarczy intensywne mruganie.

Jednak jeśli po dłuższej chwili drobinka wciąż nie wypłynęła na zewnątrz, możesz wspomóc swoje oko płynem do soczewek lub kroplami nawilżającymi, które zakupisz w naszym sklepie. Wystarczy pochylić głowę na bok i przepłukać nimi oko, aby ciało obce w oku zostało szybko usunięte wraz z płynem. Poczujesz wówczas natychmiastową ulgę.

Jeśli próbowałeś już długo, lecz przepłukiwanie wciąż nie pomogło – to, co na ciało obce w oku pomoże najbardziej, to jego własnoręczne usunięcie. Możesz użyć do tego świeżej chusteczki, patyczka kosmetycznego czy nawet palca – pod warunkiem że nie masz długich paznokci. Przed podjęciem jakichkolwiek prób, dokładnie umyj i wysusz ręce.

Jest jedna zasada, o której musisz pamiętać – jeśli wyczuwane przez Ciebie ciało obce znajduje się pod górną powieką, spoglądaj w dół. Zaś jeśli jest ono pod dolną powieką, patrz w górę. Delikatnie odchyl powiekę i spróbuj usunąć obiekt przy zachowaniu najwyższej delikatności. Możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

ciało obce w oku jak ulżyćNiewielkie ciało obce w oku u dziecka usuniesz w taki sam sposób, jak u dorosłego – zarówno u noworodka, niemowlęcia jak i starszego dziecka. Zachowaj jednak szczególną ostrożność i uważaj na gwałtowne ruchy, które może wykonać maluch.

W sporadycznych sytuacjach, jeśli nie jesteś w stanie pozbyć się ciała obcego z oka, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty. Nie ryzykuj uszkodzeniem narządu wzroku tylko po to, aby jej uniknąć – w końcu zdrowie jest najważniejsze.

 

Ciało obce w oku – kiedy do lekarza?

Powyższe rady odnoszą się jedynie do nieszkodliwych ciał obcych w oku, takich jak rzęsy, drobinki piasku czy muszki. W przypadku poważniejszych incydentów, to niezwykle ważne, aby ich nie bagatelizować. Narząd wzroku jest bowiem niezwykle delikatny, a obszerne mechaniczne uszkodzenia mogą doprowadzić do permanentnych zmian w Twojej wizji. Jednym z powikłań jest zaćma pourazowa.

Powinieneś udać się o pomoc do lekarza wtedy, gdy:

  • Nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć ciała obcego.
  • Do oka wpadł Ci większy lub niebezpieczny obiekt.
  • Ciało obce w oku powoduje ból, który jest nie do wytrzymania.
  • Oko zostało uszkodzone przez ciało obce lub w czasie prób jego usunięcia.

Ciało obce w oku – gdzie się udać?

Za sytuacje, gdy do oka dostało się ciało obce o małej szkodliwości, odpowiada lekarz okulista. W innym przypadku należy zadzwonić po pogotowie lub jak najszybciej udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pod opieką specjalistów będziesz miał pewność, że Twoje oczy unikną jeszcze poważniejszych obrażeń.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię