Biometria oka – wskazania i przebieg badania
Biometria oka to technika diagnostyczna, którą lekarze stosują w wielu przypadkach. Pozwala nie tylko rozpoznać choroby oczu, ale również zaplanować operację okulistyczną. Jak należy się przygotować do biometrii oka i jaki jest przebieg badania? Sprawdzisz w naszym poradniku.
Co znajdziesz w artykule:
- Czym jest biometria oka?
- Wskazania do biometrii oka
- Co można zbadać przy pomocy biometrii oka?
- Biometria oka – rodzaje i przebieg badania
- Przygotowanie do biometrii oka
Czym jest biometria oka?
Biometria oka jest badaniem, które pozwala na zobrazowanie gałki ocznej z bardzo dużą dokładnością. Na podstawie biometrii specjalista może precyzyjnie określić rozmiary (przede wszystkim długość gałki ocznej) oraz odległości między poszczególnymi częściami oka.
W badaniu biometrycznym oka otrzymujemy wysokiej jakości wizualizację:
- rogówki (porównaj z badaniem w mikroskopie konfokalnym)
- soczewki
- siatkówki
Dzięki badaniu biometrycznemu oka lekarz może sprawdzić skalę postępu krótkowzroczności oraz określić jaka jest grubość rogówki.
Sprawdź informacje o innej metodzie badania grubości rogówki – pachymetrii.
Wskazania do biometrii oka
Najczęstsze wskazania do biometrii oka, to:
- podejrzenie rozwoju jaskry
- szybko postępująca krótkowzroczność
- planowanie laserowej korekcji wzroku
- kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy
- ryzyko niedrożności zatok pooperacyjnych
Wskazaniem do wykonania biometrii oka jest przygotowanie do różnych operacji. W oparciu o wyniki biometrii oka planowane są zabiegi usunięcia zaćmy oraz laserowa korekcja wad wzroku. W tym badaniu sprawdzane są wymiary oka oraz – co bardzo istotne – grubość naturalnej soczewki oka.
Zobacz także jakie mogą wystąpić powikłania po operacji zaćmy.
Co można zbadać przy pomocy biometrii oka?
Biometria oka pozwala na ocenę wielu parametrów narządu wzroku. Ma to zastosowanie podczas diagnostyki chorób, np. gdy pacjent cierpi na nowotwór oka i konieczna jest analiza zachodzących nieprawidłowości.
Badanie biometryczne oka umożliwia zweryfikowanie zmian zarówno w gałce ocznej, jak i w oczodole. Ważne jest również to, że biometria oka weryfikuje sprawność mięśni gałkoruchowych w oczodole. Dzięki badaniu biometrycznemu oka lekarz dowiaduje się jaka jest głębokość przedniej komory oka. Istotna jest także ocena refleksywności wewnętrznej poszczególnych części oka.
Biometria oka stanowi ważne badanie u osób chorujących na jaskrę wtórna lub pierwotną. Dzięki tej metodzie możliwe jest sprawdzenie szerokości lub zamknięcia kąta przesączania oraz rozpoznanie zrostów i zwężeń naczyń gałki ocznej. Ustalenie tych zjawisk jest niezbędne dla zaplanowania odpowiedniego leczenia. Dzięki biometrii lekarz może rozpoznać rzadką odmianę choroby okulistycznej - jaskrę barwnikową.
Biometria oka – rodzaje i przebieg badania
Biometria oka może być przeprowadzona na dwa sposoby. Dobór metody należy do lekarza, ponieważ uzależnione to jest od konkretnego przypadku. Biometria oka jednego i drugiego rodzaju, pozwala na nieco inny zakres obrazowania:
- Ultradźwiękowa biometria oka – to badanie, które jest podobne do USG oka. Diagnostyka wykorzystuje mechanizm działania fal ultradźwiękowych, które pozwalają zobrazować budowę gałki ocznej. Przed wykonaniem badania lekarz znieczula oko badanej osoby przy pomocy kropli. Jest to niezbędne, ponieważ jest to tzw. biometria kontaktowa. Znieczulenie ma zapewnić pacjentowi komfort oraz zniwelować na czas badania bezwarunkowy odruch mrugania. Biometria oka metodą kontaktową trwa kilka minut.
- Optyczna biometria oka jest drugim rodzajem badania. Nazywana jest także biometrią bezkontaktową i jest przeprowadzana w pewnej odległości od oka – bez konieczności bezpośredniego styku, dzięki zasadzie działania fal podczerwieni. Znieczulenie nie jest potrzebne, a osoba poddana badaniu siada przed aparaturą i kieruje wzrok zgodnie z poleceniami lekarza – na wprost i na boki. Okulista widzi zarejestrowany obraz na ekranie komputera.
Optyczna biometria oka jest wykonywana na podstawie OCT – techniki optycznej tomografii koherentnej. To badanie również trwa kilka minut i pozwala na uzyskanie obrazu doskonałej jakości, bez względu na zaburzenia w przezierności oka.
Przygotowanie do biometrii oka
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to przed przystąpieniem do badania zostaniesz poproszony o ich ściągnięcie. Na biometrię oka należy zgłosić się bez makijażu na powiekach.
Jak podczas każdego badania okulistycznego, warto stawić się na nie wypoczętym i spokojnym. Na jakość wizualizacji uzyskiwanej podczas biometrii oka, wpływ ma stabilność całej procedury, czyli zachowanie przez pacjenta bezruchu w miarę możliwości.
W nielicznych przypadkach zdarza się, że pacjent po ultradźwiękowej biometrii oka, odczuwa pogorszenie widzenia i podrażnienie oczu. Najczęściej są to niegroźne skutki uboczne biometrii, które wynikają z kontaktu rogówki z aparaturą. Zamglenie i zaczerwienienie oczu znika w ciągu kilku godzin. Jeśli następnego dnia po badaniu wymienione objawy nie ustępują – należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje bardzo niewielkie ryzyko infekcji oka.
Sprawdź także >> okulista na NFZ - jakie badania możesz zrobić?
Bibliografia:
- M. Moshirfar, B. Buckner, Y. Ronquillo, D. Hofstedt, Biometry in cataract surgery: a review of the current literature [w:] Current Opinion on Ophthalmology 2019 Jan;30(1) (7.11.2023).
- J. Kane, D. Chang, Intraocular Lens Power Formulas, Biometry, and Intraoperative Aberrometry: A Review [w:] Ophthalmology 2021 Nov;128(11) (7.11.2023).
- A. Sahin, P. Hamrah, Clinically relevant biometry [:]Current Opinion on Ophthalmology 2012 Jan;23(1) (7.11.2023).