Soczewki sferyczne – co to jest?
Modele sferyczne są przeznaczone dla osób z krótko- lub dalekowzrocznością. Ze względu na swoje przeznaczenie są uznawane za jedne z najbardziej podstawowych rodzajów soczewek. Poza tym swoim kształtem przypominają wycinek kuli. Warto też zwrócić uwagę na działanie wyróżniające soczewki kontaktowe sferyczne. Przede wszystkim mają na celu skorygowanie nieprawidłowego załamania się promieni świetlnych.
Soczewki sferyczne – jakie mają rodzaje?
Sferyczne soczewki są dostępne w wielu różnych rodzajach. Dzięki temu bez problemu wybierzesz opcję, która jest nie tylko dopasowana do wady wzroku, ale przede wszystkim odpowiada Twoim wymaganiom. Do najpopularniejszych opcji należą miesięczne szkła sferyczne, a także te jednodniowe, dwutygodniowe i kwartalne.
Wśród najnowocześniejszych rozwiązań są całodobowe soczewki sferyczne – taka opcja jest nie tylko wygodna, ale też łatwa w pielęgnacji, bo w ogóle ich nie zdejmujesz. Zwróć również uwagę na tradycyjne modele do noszenia w trybie dziennym. W takim przypadku ściągasz je na noc, żeby w tym czasie mogły się oczyścić w specjalnym płynie.
Podział sferycznych soczewek jest jeszcze szerszy, bo możesz je rozróżnić na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane. Szczególnie popularne są hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe soczewki sferyczne. Co to dokładnie jest? Pierwsze z wymienionych wyróżniają się wyższym uwodnieniem i delikatnością, natomiast mają niższy współczynnik tlenoprzepuszczalności. Soczewki silikonowo-hydrożelowe są z kolei zdrowsze dla oczu z uwagi na większą transmisję tlenu do oka - to najnowocześniejsze soczewki sferyczne.
Dla kogo są szkła sferyczne?
Masz problem z krótko- lub z dalekowzrocznością? W takim razie to właśnie dla Ciebie są sferyczne soczewki. Dzięki nim skorygujesz swoją wadę wzroku, a jednocześnie zapomnisz o ograniczeniach typowych dla okularów. Ze względu na dyskretny wygląd, ogromną skuteczność oraz możliwość wybrania dopasowanego rodzaju soczewki sferyczne to dobra opcja dla sportowców i osób, którym zależy na nienagannej prezencji. Poza tym zapewnią Ci maksymalną wygodę podczas pracy, nauki, wykonywania codziennych obowiązków czy w trakcie jazdy samochodem.
Soczewki sferyczne a toryczne – najważniejsze różnice
Kluczową różnicą wyróżniającą sferyczne soczewki od tych torycznych jest ich przeznaczenie. Ten pierwszy model jest stosowany do korekcji krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Natomiast warianty toryczne nadają się do astygmatyków. Poza tym ogromne znaczenie ma ich budowa. Z tego względu istotne znaczenie ma ich prawidłowe ułożenie. Różnic między soczewkami sferycznymi a torycznymi można dopatrywać się także w ilości parametrów, jakie użytkownik musi znać, gdy wybiera nowe opakowanie szkieł kontaktowych. W przypadku soczewek torycznych to moc, moc cylindra oraz oś, natomiast soczewki sferyczne mają tylko moc sferyczną. Poza tym oczywiście należy w obu przypadkach znać BC (krzywiznę soczewki) oraz DIA (jej średnicę). Gdy myśli się o różnicach między soczewkami sferycznymi a torycznymi można jeszcze przyjąć nazwy produktów, w przypadku wersji dla osób z astygmatyzmem, do nazwy marki soczewek dochodzi często sformułowanie "toric" lub "for astigmatism".
Zobacz też:
Soczewki sferyczne - FAQ
Treść powstała pod nadzorem merytorycznym:
optometrysta Monika Kyciak
Jestem absolwentką Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria. Od ponad 10 lat pracuję w branży związanej z korekcją wzroku, następnie otrzymałam możliwość, aby spełniać się zawodowo jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomagam pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe miękkie.