Z czego są zrobione soczewki kontaktowe?
Nowoczesne soczewki kontaktowe są niezwykle miękkie, elastyczne i zapewniają uczucie długotrwałego nawilżenia. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czemu zawdzięczają te wspaniałe właściwości? To zasługa przede wszystkim materiału, z którego są zrobione! Zobacz, z czego są soczewki kontaktowe i czym charakteryzują się ich poszczególne materiały wykonania.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Z czego są zrobione soczewki kontaktowe miękkie?
- Z czego są zrobione soczewki kontaktowe twarde?
- Z czego są zrobione soczewki – który materiał jest najlepszy?
Z czego są zrobione soczewki kontaktowe miękkie?
Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe miękkie, obecnie produkuje się je z dwóch głównych materiałów – hydrożelu oraz silikono-hydrożelu. Są one do siebie względnie podobne, jednak różnią się właściwościami i przeznaczeniem. To właśnie dzięki temu użytkownicy szkieł kontaktowych mogą z większą łatwością wybrać te, które precyzyjnie odpowiadają potrzebom ich oczu.
Oto dwa główne rodzaje soczewek ze względu na ich materiał wykonania:
Soczewki kontaktowe hydrożelowe
Pierwszym materiałem, który weźmiemy pod lupę, jest hydrożel. To nic innego, jak polimery hydrożelowe, które w połączeniu z wodą tworzą substancję o konsystencji żelu. Warto zauważyć, że polimery hydrożelowe potrafią związać wielokrotność swojej masy w wodzie i to właśnie ona jest głównym budulcem soczewki z tego materiału.
Woda w soczewkach hydrożelowych gra kilka bardzo ważnych ról. Po pierwsze, gwarantuje miękkość i elastyczność, co wpływa na wygodę noszenia. Po drugie, transportuje tlen z powietrza do rogówki oka – jest to bardzo ważny proces, ponieważ rogówka oka potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na to, poziom uwodnienia soczewek hydrożelowych jest bardzo wysoki, i może sięgać nawet 74%. Dzięki temu są niezwykle miękkie, elastyczne i delikatne dla oka.
Istnieje kilka głównych materiałów hydrożelowych. Różnią się przede wszystkim producentem, przez którego zostały opracowane, jednak istnieją między nimi również nieznaczne różnice w strukturze. To m.in.:
- Nelfilcon A – opracowany przez producenta Alcon;
- Alphafilcon A – używany do produkcji soczewek m.in. Soflens Toric;
- Omafilcon A – z którego wykonane są niektóre soczewki producenta Cooper Vision.
Tak więc, z czego są zrobione soczewki kontaktowe hydrożelowe? Z delikatnych i całkowicie neutralnych dla oka polimerów hydrożelowych. Dzięki ich wspaniałym właściwościom sprawdzą się one dla każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi. Przy odpowiednio dobranych soczewkach hydrożelowych nie ma zaś mowy o uwieraniu, kłuciu czy jakimkolwiek dyskomforcie odczuwanym po nałożeniu. Są one również odpowiednie dla osób o wrażliwych oczach, a także tych zmagających się z alergią na silikon.
Soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe
Drugim materiałem, z którego są wykonywane soczewki kontaktowe miękkie, jest materiał silikonowo-hydrożelowy – to nic innego, jak połączenie polimerów hydrożelu oraz silikonu. W soczewkach wykonanych z tego materiału za transport tlenu jest odpowiedzialna nie tylko woda, ale i cząsteczki silikonu, które robią to o wiele bardziej wydajnie.
Wysoka tlenoprzepuszczalność soczewek silikonowo-hydrożelowych sprawia, że ich poziom uwodnienia może zostać zmniejszony nawet do poniżej 50%. Wbrew pozorom, mniej wody w soczewkach oznacza lepsze utrzymywanie nawilżenia oczu – wówczas wilgoć nie odparowuje z nich bowiem tak łatwo, a film łzowy pozostaje nienaruszony przez długi czas.
Silikono-hydrożel to materiał, z którego są wykonane najnowszej generacji soczewki kontaktowe. Z czego są zrobione? Istnieje kilka głównych materiałów z tej grupy. To m.in.:
- Balafilcon A i samfilcon A – używane przy produkcji przede wszystkim soczewek PureVision;
- Senofilcon A i C – z których zrobione są soczewki Acuvue;
- Comfilcon A – to materiał wykonania soczewek kontaktowych Biofinity.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe to najnowocześniejszy produkt do korekcji wzroku na rynku. Jest on odpowiedni dla większości osób, a zwłaszcza dla tych, które zmagają się z zespołem suchego oka. Są świetnym wyborem dla nowych użytkowników szkieł kontaktowych, którzy mają problem z zakładaniem soczewek o wysokim uwodnieniu – te silikonowo-hydrożelowe lepiej utrzymują swój kształt od hydrożelowych, dlatego ich zakładanie może okazać się łatwiejsze.
Z czego są zrobione soczewki kontaktowe twarde?
Poza soczewkami kontaktowymi miękkimi istnieją również szkła kontaktowe twarde. Są one przeznaczone do korygowania bardziej skomplikowanych wad wzroku, takich jak stożek rogówki czy głęboki astygmatyzm. Z czego są soczewki kontaktowe twarde? Głównym materiałem wykonania jest polimetakrylan metalu, potocznie nazywanego pleksi czy szkło organiczne. To tworzywo sztuczne o wysokiej przezroczystości, wytrzymałości oraz sztywności, co doskonale sprawdza się przy korygowaniu różnego rodzaju wad rogówki.
Nowością na rynku są hybrydowe soczewki kontaktowe. Z czego są zrobione? Z dwóch różnych materiałów, dzięki czemu łączą zalety dwóch światów. Centralna część soczewki zbudowana jest ze sztywnego pleksi, które zapewnia idealną korekcję wzroku. Jej krawędź składa się zaś z miękkiego hydrożelu lub silikono-hydrożelu, który zapewnia wysoką wygodę noszenia oraz stabilizację soczewki na oku.
Warto zauważyć, że zarówno soczewki kontaktowe twarde, jak i hybrydowe wymagają najwyższego rygoru higieny. Nie zapomnij więc o produktach do pielęgnacji soczewek twardych, które umożliwią Ci bezpieczną i zdrową dla oczu korekcję wzroku!
Z czego są zrobione soczewki – który materiał jest najlepszy?
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, z czego są zrobione soczewki, każdy chciałby również odnaleźć najlepszy materiał wykonania, aby zadbać o swoje oczy. Prawda jest jednak taka, że podczas gdy soczewki silikonowo-hydrożelowe są zdecydowanie najnowocześniejszym produktem na rynku, to oba materiały wykonania znajdują swoje zastosowanie.
Hydrożel będzie najlepszym wyborem m.in. dla osób z alergiami ocznymi, lub tych z bardzo wrażliwymi oczami, które nie tolerują soczewek silikonowych. Silikono-hydrożel lepiej sprawdzi się zaś u każdego, kto chce zapewnić sobie jak najlepsze dotlenienie oraz nawilżenie oka podczas wielogodzinnego korzystania z kontaktowej korekcji wzroku.
Jeżeli chodzi o korekcję poważniejszych wad wzroku – szkła kontaktowe hybrydowe to doskonały wybór dla każdego, kto nie ma przeciwwskazań od swojego lekarza. Soczewki twarde muszą być jednak wykonywane na zamówienie, dlatego wybór skonsultuj ze swoim okulistą.
Tak więc rozważ zalety i wady obu rozwiązań, aby wybrać to najlepsze dla siebie. W bezOkularow.pl znajdziesz soczewki kontaktowe dostosowane do każdej wady wzroku, a także indywidualnej potrzeby Twoich oczu. Tak więc wybierz najlepszy dla siebie produkt już teraz i ciesz się nieocenionym komfortem widzenia przez cały dzień!
Bibliografia:
J.T. Oliveira, Hydrogels from polysaccharide-based materials: Fundamentals and applications in regenerative medicine, 2008
V. Ngai, J. Teiehroeb, Silicone Hydrogel, 2005
Russel Lazarus, Hydrogel vs Silicone Hydrogel Lenses, 2021
Sruthi Srinivasan, Today’s Contact Lens Materials and Designs, 2017