soczewki kontaktowe - wskazania i przeciwwskazania

Soczewki kontaktowe bez wątpienia są dla większości z nas wybawieniem od prozaicznych problemów. Okulary korekcyjne to często kłopot – są przeszkodą w różnych aktywnościach, zaparowują i łatwo je ubrudzić. Nawet najlepiej dopasowane oprawki zawsze wpływają na wygląd i nie każdy czuje się w nich komfortowo. Wówczas zadajemy sobie pytanie: czy soczewki kontaktowe mogą nosić wszyscy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.



Wskazania i przeciwwskazania dla soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe – dla kogo są dobre?

Jeżeli Twoja przygoda z soczewkami jeszcze się nie rozpoczęła, zapewne zastanawiasz się czy ten sposób korekcji wzroku jest dla Ciebie. Mamy bardzo dobrą wiadomość! Wszystkie wady wzroku mogą być korygowane za pomocą soczewek, a dla każdej przeznaczony jest osoby rodzaj produktów.

Soczewki kontaktowe – wskazania

Wybierając metodę korekcji trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Dlatego skupimy się dziś na najważniejszych i nie zawsze oczywistych kryteriach, którymi należy się kierować.

  • Soczewki są idealnym rozwiązaniem jeżeli nie czujesz się komfortowo w okularach. Czasem nasze życie zawodowe stawia przed nami nietypowe wymagania. Pracujesz w różnych, trudnych do przewidzenia warunkach? Dotyczy to m.in. fotografów, dziennikarzy, a także osób działających w terenie bez względu na pogodę. Soczewki kontaktowe to także najlepsza opcja dla pilotów i kierowców.
  • Nie chcesz dodatków wpływających na Twój wygląd? Dotyczy to np. branży modelingu, a także aktorów, influencerów i artystów. Szkła kontaktowe to dobra decyzja dla każdego, kto pracuje swoim wizerunkiem.
  • Wybierz soczewki kontaktowe jeżeli cierpisz na alergie skórne i nie tolerujesz materiałów, z jakich są wykonane okulary lub gdy są one zbyt ciężkie. Ten problem dotyczy osób, które mają dużą wadę wzroku. Soczewki kontaktowe będą wówczas bezpieczne i wygodne.
  • W przypadku różnowzroczności możemy mieć do czynienia z odrębnymi wadami oraz z dużymi rozbieżnościami w prawym i lewym oku. To może stanowić spory kłopot i wyglądać nieestetycznie w przypadku okularów korekcyjnych. Soczewki są zalecane gdy wada przekracza 6 dioptrii +/- oraz przy różnowzroczności przekraczającej 3 dioptrie, szczególnie gdy wada występuje tylko na jednym oku (ze względu na znaczną dysproporcję).

  • Soczewki kontaktowe pomagają korygować niedoskonałości przy różnego typu wrodzonych bądź nabytych uszkodzeniach gałki ocznej. Jest to wskazane dla osób cierpiących na aniridię, czyli wrodzony brak lub niedorozwój tęczówki.
  • Twarde soczewki to rodzaj produktu, który jest wskazany dla osób ze skomplikowanymi wadami refrakcji oraz w przypadku stożka rogówki. Specjalne soczewki są zalecane m.in. po różnych zabiegach okulistycznych.
  • Soczewki kontaktowe to najlepszy wybór dla osób, które mają nienormowany czas pracy, pełnią dyżury (np. służby medyczne) i wykonują zadania w trybie zmianowym. Jeżeli zachodzi konieczność noszenia soczewek przez wiele godzin bez przerwy – należy wybrać soczewki całodobowe. Możesz w nich także spać.
  • Jeśli chcesz zapewnić sobie stałą ochronę przed działanie promieni UV – możesz wybrać soczewki z filtrem. Będziesz wówczas całkowicie niezależny od dodatkowych okularów przeciwsłonecznych.

  • Soczewki kontaktowe są wskazane dla osób, które uprawiają sport lub korzystają z jakichkolwiek aktywności fizycznych. Ruch i dynamika zdecydowanie nie idą w parze z tradycyjnymi okularami. Soczewki kontaktowe dodadzą Ci pewności siebie. Nie będziesz już więcej obawiać się uszkodzenia oprawek. Każdy, kto lubi brać udział w grach zespołowych, jeździć na rowerze, nartach lub rolkach – doceni swobodę, jaką zapewniają soczewki. Potrzebujesz zmiany tylko okazjonalnie? Korzystaj z soczewek jednodniowych.

Soczewki kontaktowe

Przeciwwskazania do noszenia soczewek

Sytuacje, w których soczewki kontaktowe są niewskazane, należą do rzadkości. Jednak i takie okoliczności należy rozpatrzyć, bo absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo zdrowotne. Zwróć uwagę, że część z przeciwwskazań jest przejściowych. Stany, które potencjalnie wykluczają korzystanie z soczewek, to:

  • Alergie na materiały, z których wykonane są soczewki. Należy przy tym pamiętać, że obecnie na rynku jest przeogromny ich wybór. Jeśli konkretny produkt sprawia problemy – warto sprawdzić techniczne szczegóły innych producentów.
  • Jednostką chorobową, która może wykluczać korzystanie z soczewek, są zaburzenia hormonalne np. nadczynność tarczycy. Jednym z objawów jest suchość gałek ocznych.
  • U niektórych kobiet podczas ciąży i menopauzy następuje pogorszenie jakości filmu łzowego. To stwarza zagrożenie podrażnień na oczu.
  • Obniżona odporność i choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca mogą spowodować skłonność do infekcji narządu wzroku. Pacjenci zmagający się problemami zdrowotnymi powinni skonsultować się w sprawie korzystania z soczewek z okulistą.

Soczewki kontaktowe - przeciwwskazania

Dość pospolite schorzenia oczu wymagają zaprzestania noszenia soczewek do czasu całkowitego wyleczenia. Dotyczy to:

Decyzja o wyborze soczewek – zapytaj specjalistę!

Argumenty za lub przeciw noszeniu soczewek kontaktowych nigdy nie są zawieszone w próżni. Bez względu na Twoją motywację, powinieneś umówić się na konsultację do optometrysty. To najwłaściwszy specjalista, który pomoże Ci w podjęciu decyzji. Jeśli zmagasz się z jakimkolwiek schorzeniem oczu lub chorobą przewlekłą – zapytaj okulistę o najlepszą dla Ciebie metodę korekcji.

Na komfort noszenia soczewek kontaktowych wpływa wiele rzeczy. Kluczem do sukcesu jest dobór produktów dopasowanych do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że różne soczewki kontaktowe cechują się różnymi właściwościami. Należą do nich:

  • tworzywo, z którego wykonane są soczewki
  • tlenoprzepuszczalność
  • poziom uwodnienia

To, co dla jednej osoby będzie idealne, to niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Dobrze dobrane soczewki powinny być na oczach niewyczuwalne. Dlatego musimy znać właściwe parametry.

 

 

 

Biliografia: 

  1. B. Gurnani, K. Kaur, Contact Lenses [w] National Library of Medicine June 11, 2023 (dostęp: 11.02.2025).
  2. A. Mann, B. Tighe, Contact lens interactions with the tear film [w:] Experimental Eye Research 2013 Dec:117:88-98 (dostęp: 11.02.2025).
  3. A. Panagos, Indications for Medically Necessary Contact Lenses [w:] Modern Optometry – October 2024 (dostęp: 11.02.2025).
  4. V. M. Rathi, P. S. Mandathara, S. Dumpati, Contact lens in keratoconus [w:] Indian Journal of Ophthalmology 61(8) August 2013 (dostęp: 11.02.2025).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię