soczewki kontaktowe - wskazania i przeciwwskazania

Jeżeli Twoja przygoda z soczewkami jeszcze się nie rozpoczęła, zapewne zastanawiasz się czy ten sposób korekcji wzroku jest dla Ciebie. Dzisiaj przedstawimy minimum dotyczące wskazań jak i przeciwwskazań dotyczących rozpoczęcia użytkowania soczewek kontaktowych.

Zacznijmy od WSKAZAŃ:

  • Soczewki są idealnym rozwiązaniem jeżeli nie czujesz się komfortowo w okularach lub gdy takowe przeszkadzają Ci w pracy np. fotografa czy nurka albo w hobby takim jak np. boks.
  • Jeżeli cierpisz na alergie i nie tolerujesz materiałów z jakich są wykonane okulary lub gdy są ona zbyt ciężkie, szczególnie przy dużych wadach wzroku- tu także idealnymi są soczewki kontaktowe.
  • Pomagają także korygować niedoskonałości przy różnego typu wrodzonych bądź nabytych uszkodzeniach gałki ocznej.
  • Podwyższają poziom samooceny i pewności siebie nadając oku fizjologiczny wygląd- szczególnie polecane są w przypadku osób cierpiących na aniridię, czyli wrodzony brak lub niedorozwój tęczówki.
  • Zalecane są jeżeli wada wzroku przekracza 6 dioptrii +/- oraz przy różnowzroczności przekraczającej 3 dioptrie, szczególnie gdy wada występuje tylko na jednym oku (gdyż takiej dysproporcji nie skoryguje się za pomocą okularów).
  • Soczewka może także korygować złożone wady wzroku jak np. astygmatyzm oraz jej skomplikowaną odmianę jaką jest stożek rogówki.
  • Soczewki kontaktowe użytkować można także po operacji usunięcia soczewki np. w przebiegu zaćmy, gdy nie umieszczono implantu.
  • Soczewka nadaję się też jako świetny opatrunek po zabiegach wykonywanych na gałce ocznej. Przykładem takiej terapeutycznej soczewki jest: Air Optix Night &Day od Ciba Vision*. Dzięki temu, że soczewka jest przeźroczysta świetnie widać miejsce po wykonanym zabiegu i dzięki temu można kontrolować stan gojenia się rany. Materiał z jakiego jest wykonana zapewnia wysoką przepuszczalność dla tlenu (nawet przy zamkniętych powiekach) stanowiąc jednocześnie barierę dla drobnoustrojów. Pacjent może szybciej rozpocząć normalną aktywność bez obaw o swój wzrok.

 

Jak widzicie jest sporo okoliczności, w których soczewka kontaktowa może nam pomóc. Czasami zdarzają się też okoliczności, w których korzystanie z soczewek nie jest zalecane.  

Do PRZECIWWSKAZAŃ zaliczyć trzeba:

  • Alergie na materiały, z których wykonane są soczewki. Należy przy tym pamiętać, że obecnie na rynku jest przeogromny ich wybór, więc nie należy zrażać się po przetestowaniu jednego modelu.
  • Kolejną jednostką chorobową, która może ograniczyć korzystanie z soczewek to zaburzenia hormonalne jak np. nadczynność tarczycy, której objawem jest suchość gałek ocznych oraz czas ciąży i menopauzy, gdzie wyróżnia się zmiany składu i jakości łez.
  • Stany obniżonej odporności lub jednostki chorobowe, w których występuje utrudnione gojenie ran jak np. cukrzyca mogą predysponować do częstszego rozwijania stanów zapalnych w obrębie oka.
  • Zażywanie leków (antydepresyjnych, uspokajających) lub alkoholu wpływa na zmniejszenie produkowanych łez przez co oko szybciej się przesusza tracąc naturalną warstwę ochronną, możemy przez to odczuwać dyskomfort podczas noszenia soczewki na oku.

 

Pamiętajmy jednak, że to lekarz okulista określi najlepiej czy w naszym konkretnym przypadku korekcja przy pomocy soczewki kontaktowej jest dla nas niezalecana czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeżeli jesteśmy zmotywowani i chętni do tego by nosić soczewki, a przy tym nie mamy co do tego przeciwwskazań, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć przygodę z soczewkami kontaktowymi. Świat bez ramek jest piękny  

Zapraszamy do Bezokularow.pl

*Soczewki AIR OPTIX NIGHT & DAY uzyskały certyfikat FDA i znak CE dla zastosowań terapeutycznych, jako soczewki opatrunkowe po zabiegach chirurgicznych lub w niektórych schorzeniach w celu uśmierzenia bólu lub przyśpieszenia gojenia.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię