Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Pytanie o to, czy soczewki kontaktowe są wygodne, zadają sobie osoby, które chciałyby zmienić sposób korekcji wady wzroku. Tradycyjne okulary są dla wielu użytkowników uciążliwością. Bywają kłopotliwe i oddziałują na nasz wizerunek. Soczewki kontaktowe wydają się być idealną alternatywą. Pytanie o wygodę w soczewkach kontaktowych jest jak najbardziej uzasadnione. Przyjrzyjmy się więc szczegółom!


Co wyjaśniamy w artykule:

Wygodne soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są wygodne, ale pod kilkoma warunkami. Bo nie jest obojętne jaki rodzaj produktu kupujesz. Aby mieć pewność, że szkła kontaktowe będą Ci zapewniać komfort w każdej sytuacji, należy w pierwszej kolejności wybrać się na konsultację do specjalisty. W tej sprawie najlepiej umówić się na wizytę u optometrysty.

Badanie wzroku ma na celu ustalenie kilku podstawowych informacji. Jaka wada wzroku u Ciebie występuje? To najważniejsze kryterium doboru soczewek:

  • Soczewki sferyczne minusy są przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością.
  • Soczewki sferyczne plusy są przeznaczone dla osób z dalekowzrocznością.
  • Soczewki toryczne stworzono dla astygmatyków.
  • Soczewki progresywne to produkt dla pacjentów z prezbiopią.

Od czego zależy wygoda w soczewkach kontaktowych?

Poczucie wygody w soczewkach kontaktowych zależy od kilku kolejnych czynników. Najważniejsze są właściwe parametry soczewek. Co to znaczy? W pewnym uproszczeniu chodzi tu o rozmiar i kształt soczewki.

Czy soczewki kontaktowe są wygodne?

Oko jest narządem bardzo czułym i wrażliwym, dlatego koniecznie musimy znać:

  • promień krzywizny bazowej – jest to tzw. geometria soczewki, czyli stopień jej wypukłości (BC)
  • średnicę soczewek –– bo każdy milimetr ma znaczenie (DIA)
  • addycję – w przypadku osób z prezbiopią ma znaczenie dla prawidłowego widzenia bliży (ADD/MAX ADD)
  • moc cylindra – konieczny do prawidłowej korekcji astygmatyzmu (CYL)

 

Dzięki czemu soczewki kontaktowe są wygodne?

Soczewki kontaktowe, choć nazywane równie często szkłami kontaktowymi, nie mają z tym twardym tworzywem nic wspólnego. Współczesne soczewki są hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Zarówno jedne, jak i drugie, cechuje elastyczność i miękkość, a ich krawędzie są całkowicie bezpieczne. Materiał ten przywiera do rogówki i – jeśli soczewki są dobrane prawidłowo – pozostaje na oczach niewyczuwalny.

Podczas konsultacji poprzedzającej dobór soczewek, specjalista rozmawia z pacjentem na temat trybu życia, pracy i ocenia kilka indywidualnych predyspozycji. Pewne znaczenie ma jakość naszego filmu łzowego, czyli zdolności oka do wydzielania naturalnej wilgoci.

Wśród soczewek kontaktowych mamy wybór pod względem czasu użytkowania:

Tryb noszenia oznacza wybór między soczewkami w trybie dziennym a całodobowymi. Pierwsze należy zawsze ściągać przed snem.

Co poprawia wygodę i komfort w soczewkach kontaktowych?

Sami użytkownicy mają największy wpływ na własny komfort i wygodę w soczewkach kontaktowych. W przypadku każdego produktu, nawet perfekcyjnie dopasowanego, także trzeba przestrzegać zaleceń producenta.

1. Nie przekraczaj czasu użytkowania soczewek!

Terminy określane przez producentów nie są przypadkowe. To bardzo ważny czynnik wpływający na poczucie komfortu. Wraz z upływem czasu soczewki tracą swoje właściwości i stopień nawilżenia, pod wpływem kontaktu z powietrzem i fizyczną stycznością z okiem i dłońmi. Dlatego jeśli korzystasz z soczewek miesięcznych – 30 dni powinno być granicą nieprzekraczalną. Jeśli masz skłonność do roztargnienia i zapominania dat – ustaw sobie w telefonie przypomnienie w kalendarzu.

2. Dbaj o higienę i pielęgnację!

Dla poczucia komfortu w szkłach kontaktowych duże znaczenie ma dbałość o higienę i przestrzeganie zasad. Jedynie soczewki jednodniowe, ze względu na jednorazowe zastosowanie, nie wymagają przemywania. Ale i tu konieczne jest każdorazowe mycie rąk przed kontaktem dłoni z okiem.

Soczewki o dłuższym czasie użytkowania należy regularnie oczyszczać z osadów, których gromadzenie się jest zjawiskiem normalnym. Choć soczewek całodobowych nie musisz ściągać do snu i mogą one pozostawać na oczach przez wiele godzin, to również wymagają co jakiś czas przemycia. Używaj do tego wyłącznie specjalnych preparatów – nigdy zwykłej wody.

Wygoda w soczewkach kontaktowych

Płyn do soczewek, jest roztworem o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybicznych. Rozpuszcza białkowo-lipidowe osady, nawilża i chroni soczewki przed wysuszeniem.

3. Nawilżaj oczy!

Jeśli w trakcie noszenia soczewek kontaktowych zaczynamy odczuwać dyskomfort, przyczyną może być stan powietrza w pomieszczeniu. Nadmiernemu przesuszeniu sprzyja klimatyzacja i ogrzewanie – najczęściej dzieje się tak w biurowcach i dużych obiektach handlowych. Warto pamiętać o wspieraniu kondycji oczu poprzez stosowanie nawilżających kropli do oczu.

Uczucie podrażnienia oka zdarza się też podczas pracy przed komputerem. Skupienie wzroku na ekranie przez wiele godzin sprawia, że rzadziej mrugamy. Jeśli zauważamy u siebie właśnie taką zależność, warto pilnować przerw dla odpoczynku oczu (sprawdź więcej o ćwiczeniach na wzrok).


 

 


Bibliografia:

  1. J. S. Harthan, M.K. Man, Which Factors Matter in Contact Lens Selection? [w:] Review of optometry 2022/08 (dostęp: 09.07.2024).
  2. D. Semp, D. Beeson, A. Sheppard, D. Dutta, J. Wolffsohn, Artificial Tears: A Systematic Review [w:] National Library of Medicine – Clinical Optometry 2023 Jan. 10:15:9-27 (dostęp: 09.07.2024).
  3. W. Seltman, How to Find the Right Contact Lenses [w:] WebMD – Eye Health 2023 March 8 (dostęp: 09.07.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię