Angiopatia oka – co to jest? Najważniejsze informacje
Angiopatia oka to choroba, a raczej zespół komplikacji w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych gałki ocznej. Powstają one w wyniku pierwotnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Nieleczona angiopatia może doprowadzić do znacznych uszkodzeń narządu wzroku, dlatego koniecznie czytaj dalej i poznaj najważniejsze informacje na temat tego zaburzenia.
Informacje, które znajdziesz w artykule:
- Angiopatia – co to jest?
- Skąd bierze się angiopatia oka? Przyczyny schorzenia
- Angiopatia oka – objawy
- Angiopatia oka – leczenie
Angiopatia – co to jest?
Angiopatia to patologiczne zmiany, które rozwijają się w naczyniach krwionośnych w wyniku toczącej się w organizmie choroby ogólnoustrojowej. Nieprawidłowości te mogą mieć wiele oblicz. Wyróżniamy dwa główne typy tego zaburzenia ze względu na skalę dotkniętych zaburzeniami naczyń krwionośnych:
- Makroangiopatia – to angiopatia, która obejmuje największe naczynia krwionośne. Ze względu na zmiany w obrębie szerokich żył i tętnic, wzrasta ryzyko groźnych dla zdrowia komplikacji, takich jak udar mózgu czy zakrzepica. Ten rodzaj patologicznych zmian występuje najczęściej w wyniku zaawansowanych chorób sercowo-naczyniowych.
- Mikroangiopatia – rozwija się w najmniejszych naczyniach krwionośnych, m.in. w naczyniach kapilarnych, żyłkach oraz tętniaczkach. Może być wynikiem różnorakich przewlekłych chorób ogólnoustrojowych i sprawia, że przepływ krwi w tkankach jest zmniejszony. Ten rodzaj angiopatii może obejmować oczy i mieć konsekwencje groźne dla zmysłu wzroku.
Skąd bierze się angiopatia oka? Przyczyny schorzenia
Angiopatia oka to wielowymiarowe zaburzenie, które rozwija się na przestrzeni czasu w wyniku ciężkich lub nieodpowiednio zarządzanych chorób ogólnoustrojowych. Oto główne przyczyny, które powodują angiopatię oka:
- Nadciśnienie tętnicze – w jego wyniku rozwija się angiopatia nadciśnieniowa oka pierwszego stopnia, ponieważ przewlekłe nadciśnienie osłabia naczynia krwionośne. Zmiany te skutkują retinopatią nadciśnieniową – zobacz, z czym wiąże się ta choroba.
- Przewlekła hiperglikemia – tzw. “wysoki cukier” charakterystyczny dla nieodpowiednio leczonej cukrzycy to główna przyczyna angiopatii oka. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, które utrzymuje się przez długi czas, prowadzi zaś do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki. Wówczas mowa o retinopatii cukrzycowej.
- Odkładanie amyloidu w ścianach naczyń krwionośnych – amyloid to białko o nieprawidłowej strukturze, które powstaje w organizmie w przebiegu przewlekłych, wyniszczających chorób. Gromadzi się między naczyniami krwionośnymi a tkankami, tym samym ograniczając przepływ krwi oraz substancji odżywczych. Amyloidowa angiopatia oka to efekt chorób takich jak np. choroba Creutzfeldta-Jakoba.
Angiopatia oka – objawy
Aby rozpoznać angiopatię oka, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka przy użyciu nowoczesnych metod. Opiera się ona przede wszystkim na badaniu dna oka, podczas którego możliwa będzie ocena stanu naczyń krwionośnych siatkówki. Aby stwierdzić poziom i zakres ewentualnych zmian patologicznych, wskazana jest angiografia fluoresceinowa. Kontrast podany dożylnie umożliwia łatwe zaobserwowanie przepływu krwi w siatkówce.
Warto zauważyć, że badania w kierunku angiopatii oka powinny iść w parze z badaniami ogólnoustrojowymi, takimi jak poziom cukru we krwi czy ciśnienie krwi. W przypadku stwierdzenia angiopatii oka, ostatnim krokiem przed wdrożeniem leczenia jest tomograf optyczny OCT – zobacz najważniejsze informacje o badaniu.
Oto objawy, które lekarz może zaobserwować w trakcie badań:
- Zmiany w zdrowej strukturze naczyń krwionośnych siatkówki – takie jak ich zwężenie, wyprostowanie czy stwardnienie,
- Neowaskularyzacja siatkówki – czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, które są jednak kruche, zniekształcone i łatwo ulegają uszkodzeniom,
- Mikrotętniaki – czyli poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce,
- Podsiatkówkowe wylewy krwi – najczęściej mające miejsce w angiopatii cukrzycowej,
- Złogi lipidowe – charakterystyczne m.in. dla stanu, którym jest angiopatia miażdżycowa oka,
- Wysięki – powstające w wyniku nieszczelności naczyń krwionośnych siatkówki czy nagłego zamknięcia kapilar.
Angiopatia oka – leczenie
Angiopatia oka to wyniszczająca narząd wzroku choroba, dlatego ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia – zarówno ogólnoustrojowego, jak i w obrębie narządu wzroku. Pozwoli ono na znaczne spowolnienie, a nawet zatrzymanie patologicznych zmian naczyń krwionośnych. Już istniejące uszkodzenia mogą być bowiem trudne do odwrócenia.
Leczenie opiera się przede wszystkim na kontrolowaniu parametrów, takich jak poziom glukozy we krwi czy ciśnienie tętnicze, zależnie od powodującej angiopatię oka choroby. Jeżeli narząd wzroku został jednak już dotknięty znacznymi zmianami, warto rozważyć nowoczesne metody leczenia, takie jak laseroterapia czy terapia przeciwciałami. Najlepszy sposób leczenia jest jednak dobierany indywidualnie przez lekarza.
Bibliografia:
- E. Rencová, Angiopathy and the eye, 2010
- Andrew Go Lee, Noor Laylani, Pamela Davila-Siliezar, Yannis Minetos, Anirudh Mukhopadhyay, Matthew Wooten, Nagham Al-Zubidi, Pamela Davila-Siliezar, Neuro-Ophthalmology and Cerebral Amyloid Angiopathy, 2024