Zapalenie woreczka łzowego – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie woreczka łzowego wywołuje charakterystyczne objawy, które są nietrudne do rozpoznania dla lekarza. Przyczyny tej choroby są zazwyczaj odmienne u pacjentów dorosłych i u dzieci. W żadnym przypadku nie należy lekceważyć niepokojących symptomów, ponieważ rozwój patologicznego stanu może spowodować poważne komplikacje. Sprawdź co to jest zapalenie woreczka łzowego i w jaki sposób można je leczyć.


Wszystko, co warto wiedzieć o zapaleniu woreczka łzowego:

Zapalenie woreczka łzowego – co to?

Zapalenie woreczka łzowego to schorzenie wynikające z zaburzeń w przewodzie nosowo-łzowym. Jest to struktura łącząca dłuższy odcinek o długości ok. 15 mm, który prowadzi przez kanał nosowo-łzowy, biegnący w bezpośrednim sąsiedztwie zatok szczękowych.

Woreczek łzowy – jaką pełni funkcję?

Woreczek łzowy jest swoistym magazynem łez zlokalizowanym przy wewnętrznych kącikach oczu, a koniec przewodu nosowo-łzowego znajduje się na końcu małżowiny nosowej. Drogi nosowo-łzowe są zbudowane z fałdu błony śluzowej o średnicy ok. 4 mm u osoby dorosłej. Wyścieła go wrażliwy nabłonek. Cała struktura bierze udział w przepływie łez. Jeśli na tej drodze pojawiają się zwężenia lub niedrożność – dochodzi do zapalenia woreczka łzowego. Gromadzący się płyn w krótkim czasie prowadzi do licznych trudności.

Zapalenie woreczka łzowego - objawy

Objawy zapalenia woreczka łzowego to:

Przy zapaleniu woreczka łzowego mamy do czynienia z brakiem prawidłowego przepływu, który prowadzi do zastoju łez na odcinku przewodu nosowo-łzowego. Utrzymujący się brak drożności powoduje namnażanie się drobnoustrojów i infekcję. Towarzyszyć temu mogą także powiększone węzły chłonne przyusznicze.

Jakie są przyczyny zapalenia woreczka łzowego?

Przyczyną zapalenia woreczka łzowego u niemowląt są nieprawidłowości rozwojowe. Według danych medycznych dotyczy to około 2% dzieci.  W pozostałych przypadkach do zapalenia woreczka łzowego dochodzi z powodu zawężenia lub całkowitego zablokowania przepływu łez. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • stany zapalne gałki ocznej (np. zapalenie rogówki) prowadzące do powstania blizn i zrostów
  • uszkodzenia mechaniczne oraz urazy oka, oczodołów i nosa
  • infekcje zatok i stany zapalne błon śluzowych nosa
  • nowotwory oka
  • zniekształcenia anatomiczne
  • uchyłki woreczka łzowego
  • zwyrodnienia
  • kamienie dróg łzowych
  • powikłania po operacji nosa lub zatok

W przypadku zwyrodnień i deformacji uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie przewodu nosowo-łzowego, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny.

Wirusowe zapalenie woreczka łzowego

Wirusowe zapalenie woreczka łzowego także jest możliwe. Jest ono konsekwencją nadkażenia bakteryjnego, czyli powikłania polegającego na tym, że do infekcji dołącza i rozwija się kolejna, wywołana innym patogenem. Możemy z tym mieć do czynienia podczas wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych.

Zapalenie woreczka łzowego – czy jest groźne?

Objawy zapalenia woreczka łzowego powinny być jak najprędzej skonsultowane z lekarzem. Brak leczenia może prowadzić do postępującej infekcji, a potencjalne komplikacje zdrowotne wywołane tym schorzeniem to:

  • wytworzenie przetoki
  • ropień woreczka łzowego
  • torbiele
  • zapalenie oczodołu
  • zakrzepica zatoki jamistej

Wymienione powikłania przy zapaleniu woreczka łzowego mogą doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, a w skrajnych przypadkach do sepsy, czyli groźnego dla życia zakażenia organizmu.

Zapalenie woreczka łzowego

Lek na zapalenie woreczka łzowego

Lek na zapalenie woreczka łzowego zależy od stanu ogólnego pacjenta i stopnia rozwoju infekcji. U dzieci z tą dolegliwością, zalecane jest przemywanie opuchniętego miejsca roztworem kwasu borowego – łagodnego środka antyseptycznego.

Leczenie zapalenia woreczka łzowego to również ciepłe kompresy. Stosuje się je w celu zniwelowania dolegliwości bólowych i udrożnienia przewodów. Wraz z tym wykonuje się delikatny masaż kanalików łzowych, który stymuluje poprawę.

Jaki antybiotyk na zapalenie woreczka łzowego?

Antybiotyk na zapalenie woreczka łzowego jest potrzebny, gdy rozwinięta infekcja wywołuje podwyższoną temperaturę ciała i jednoznaczne dolegliwości bólowe. Może on być podawany doustnie lub jako roztwór do zakraplania oczu.

Jakie krople do oczu na zapalenie woreczka łzowego?

Krople do oczu na zapalenie woreczka łzowego to równolegle stosowane preparaty z antybiotykiem. Środki te dość szybko przynoszą ulgę i redukują infekcję.

Jak długo trwa zapalenie woreczka łzowego?

Czas trwania zapalenia woreczka łzowego można dość szybko wyleczyć, pod warunkiem, że odpowiednia terapia zostanie wprowadzona szybko. Antybiotyk na zapalenie woreczka łzowego przynosi poprawę zazwyczaj po dwóch dobach, a o całkowitym wyleczeniu schorzenia możemy mówić po upływie jednego tygodnia.

 

 
Bibliografia:

  1. F. Paulsen, A. Thale, U. Hallmann, U. Schaudig, B. Tillmann, The cavernous body of the human efferent tear ducts: function in tear outflow mechanism [w:] Investigative ophthalmology & Visual science 2000 Apr;41(5) (dostęp: 14.12.2024).
  2. R. Maheshwari, S. Maheshwari, T. Shah, Acute dacryocystitis causing orbital cellulitis and abscess [w:] Orbit 2009;28(2-3) (dostęp: 14.12.2024).
  3. H. LeWine, Tear duct infection (dacryocystitis) [w:] Harvard Health Publishing May 15, 2024 (dostęp: 14.12.2024).
  4. M. Bharathi, R. Ramakrishnan, V. Maneksha, C. Shivakumar, V. Nithya, S, Mittal, Comparative bacteriology of acute and chronic Dacryocystitis [w:] Nature.com 2008/22 (dostęp: 14.12.2024).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię