Alergie oczu – jak sobie z nimi radzić?
Alergie oczu wywołują uciążliwe objawy, a ich przyczyn może być bardzo dużo. Najczęściej występują okresowe alergie oczu w związku z pyleniem roślin. Jak radzić sobie z alergią oczu i w jakich sytuacjach należy poradzić się lekarza? Sprawdź w naszym poradniku.
Alergie oczu – praktyczny przewodnik
- Czym są alergie oczu?
- Alergiczne zapalenie spojówek
- Objawy alergicznego zapalenia spojówek
- Zagrożenia wynikające z alergii oczu
- Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem spojówek?
- Krople do oczu na alergie
- Alergie oczu – domowe sposoby
Czym są alergie oczu?
Alergia oczu to skrótowe określenie, które oznacza alergiczne zapalenie spojówek. Dolegliwość ta występuje w trzech postaciach:
- ostre
- okresowe
- przetrwałe
Alergeny wywołujące reakcje ze strony narządu wzroku to bardzo szerokie spektrum czynników. Najczęściej alergie oczu wywołują pyłki drzew, traw i zbóż. Wówczas kłopoty pojawiają się wraz z wiosną i trwają do sierpnia – września.
Alergiczne zapalenie spojówek i inne reakcje uczuleniowe mogą być wywołane także przez sierść zwierząt lub konserwanty, a więc bez względu na porę roku. Rzadziej zdarzają się objawy alergii oczu u osób, które pracują w przemyśle metalowym. Alergiczne zapalenie spojówek może wystąpić po kontakcie z m.in. z chromem, aluminium, niklem, platyną. Uczulenie wywołują też niektóre substancje chemiczne stosowane w procesach produkcji tworzyw sztucznych i leków.
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek to nic innego jak stan zapalny spowodowany kontaktem z alergenem. W organizmie człowieka zachodzi wówczas (fałszywie zainicjowany) proces obronny i wytwarzane są przeciwciała, a w związku z tym także i histamina. Komórki zapalne generują związki, które są odpowiedzialne za to, co zwykle nazywamy alergiami oczu.
Objawy alergicznego zapalenia spojówek
Objawy alergicznego zapalenia spojówek są trudne do zignorowania. Przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, zaburzają zdolność ostrego widzenia, a przy bardzo nasilonych symptomach nawet uniemożliwiają wiele rzeczy.
Objawami alergicznego zapalenia spojówek są:
- światłowstręt
- obrzęk powiek
- zaczerwienienie oczu
- swędzenie i pieczenie powiek
Objawy występują w takich przypadkach w obojgu oczach jednocześnie.
- Ostre alergiczne zapalenie spojówek występuje bezpośrednio po kontakcie z czynnikiem wywołującym uczulenie. Najczęściej reakcja jest silna i mija po upływie jednej – dwóch dób.
- Okresowe alergiczne zapalenie spojówek – ma bezpośredni związek z rytmem wegetacyjnym roślin, a więc w konkretnych miesiącach.
- Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek – to reakcje na alergeny, na które jesteśmy narażeni bez względu na porę roku. Najczęściej źródłem objawów jest alergia na sierść zwierząt domowych i gospodarskich, roztocza (obecne w kurzu) i pleśń.
Osoby doświadczające alergicznego zapalenia spojówek, zmagają się jednocześnie z alergicznym nieżytem nosa. Wodnisty katar występuje wraz łzawieniem i kichaniem. Jednocześnie lekarze obserwują często symptomy astmy oskrzelowej oraz zmiany skórne, takie jak wypryski, pokrzywka, zaczerwienienie, swędzenie (te zaś szybko ustępują po odseparowaniu źródła uczulenia i po przemyciu skóry wodą).
Zagrożenia wynikające z alergii oczu
Alergie oczu wywołują świąd i podrażnienie, które są trudne do opanowania. Nawet dorosłemu człowiekowi trudno powstrzymać odruch pocierania oczu, tym bardziej więc jest to niebezpieczne u dzieci. Może to spowodować mechaniczne uszkodzenia rogówki, błon śluzowych oczu i może być przyczyną stożka rogówki. Kontakt dłoni z okiem zawsze stwarza zagrożenie przeniesienia drobnoustrojów i wywołania poważnych zakażeń. Dlatego bardzo ważne jest, by przeciwdziałać objawom alergicznego zapalenia spojówek.
Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem spojówek?
Alergii oczu nie należy lekceważyć, ponieważ każda nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego jeśli zauważysz objawy alergicznego zapalenia spojówek lub innych sygnałów wskazujących na uczulenie – skonsultuj się z alergologiem. Odpowiednie testy pozwolą ustalić jakie alergeny stanowią problem.
Podstawowym sposobem radzenia sobie z alergiami oczu jest unikanie kontaktu z tym, co nas uczula. Jeśli okaże się, że Twoja alergia ma związek z obecnością zwierzęcia domowego – trzeba będzie zapewne przekazać pupila pod opiekę przyjaciół lub rodziny.
O ile w przypadku alergii np. na sierść konia, można zrezygnować z hobby jazdy konnej, to uczulenie na obecne w powietrzu pyłki traw są trudne do uniknięcia. Oprócz stosowania leków przeciwalergicznych, warto pamiętać o kroplach do oczu. Na rynku dostępne są preparaty stworzone właśnie z myślą o alergikach.
Krople do oczu na alergie
Dobre krople do oczu na alergie to takie, które nie zawierają konserwantów. Dzięki temu są całkowicie bezpieczne dla osób o dużej wrażliwości. Preparaty te zawierają składniki nawilżające oraz łagodzące. Regularne stosowanie kropli do oczu na alergię w okresie nasilonych objawów, pozwala szybko zredukować podrażnienia i przynieść ulgę.
Warto wiedzieć, że objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą znacznie przybierać na sile u osób, które doświadczają zespołu suchego oka. Jeśli pracujesz przed komputerem – prawdopodobnie rzadziej mrugasz, przez co Twoje oczy są bardziej przesuszone. Dlatego warto dbać o komfort wzroku przez cały rok, bez względu na występujące objawy alergii oczu. Tym bardziej, jeśli nosisz soczewki kontaktowe, przyda Ci się dodatkowa pielęgnacji w postaci nawilżających kropli do oczu.
Alergie oczu – domowe sposoby
Istnieje kilka domowych sposobów na alergie oczu, które ułatwią Ci życie.
- Warto korzystać z aplikacji mobilnych, które informują o stężeniu konkretnych alergenów. Bardzo często takie dane znajdziesz też w aplikacjach prognozy pogody. W okresie najbardziej uciążliwego pylenia staraj się zamykać okna, by ograniczyć napływ powietrza z pyłkami do mieszkania.
- Alergicy powinni zadbać o to, by w domu mieć możliwie jak najmniej tkanin i materiałów, które gromadzą kurz i pyłki (dywany, zasłony, firany, narzuty i koce). Regularne przemywanie podłogi czystą wodą i ścieranie powierzchni mebli i parapetów, pozwoli Ci utrzymać w domu komfortowe warunki.
- Dla minimalizacji ryzyka alergicznego zapalenia spojówek, wychodząc z domu zakładaj okulary przeciwsłoneczne. To fizyczna bariera, dzięki której ograniczysz kontakt alergenów z błona śluzową oka. W okresie najsilniejszego pylenia – po powrocie do domu weź prysznic, by spłukać z ciała i włosów pyłki oraz zmień ubranie.
- Użytkownicy szkieł kontaktowych powinni szczególnie dbać o częstsze ich przemywanie płynem do soczewek.
W naszym sklepie znajdziesz produkty dla alergików noszących soczewki |
Bibliografia:
- B. Villegas, J. Benitez-del-Castillo, Current Knowledge in Allergic Conjunctivitis [w:] Turkish Journal of Ophthalmology 2021 Jan;51(1) (dostęp: 13.05.2024).
- S. Butrus, R. Portela, Ocular allergy: diagnosis and treatment [w:] Ophthalmology clinics of North America 2005 Dec;18(4) (dostęp: 13.05.2024).
- O. Mendoza, What Are Eye Allergies? [w:] American Academy of Ophthalmology Sep. 18. 2023 (dostęp: 13.05.2024).
- Eye Allergy [w:] American College of Asthma and Immunology (dostęp: 13.05.2024).
- W. Seltman, How to Get Relief From Eye Allergies [w:] WebMD Editorial Contributors February 13, 2023 (dostęp: 13.05.2024).