Wymaz z oka – gdzie zrobić? Na czym polega?
Wymaz z oka to badanie, które wykonuje się w przypadku infekcji oczu. Różne czynniki chorobotwórcze wymagają różnych metod leczenia, ze względu na co niekiedy konieczne jest szczegółowa diagnostyka. Wymaz z oka umożliwia sprawdzenie przyczyny choroby – od bakterii, przez wirusy, aż po liczne gatunki grzybów. Gdzie zrobić ten zabieg i jak wygląda on krok po kroku? Wszystkiego dowiesz się u nas.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o wymazie z oka:
- Czym jest wymaz z oka? Diagnostyka infekcji oczu
- Wymaz z oka – jak pobrać? Krok po kroku
- Wymaz z oka – gdzie zrobić?
- Ile kosztuje wymaz z oka? Cena
Czym jest wymaz z oka? Diagnostyka infekcji oczu
Wymaz z oka to badanie pod kątem obecności mikroorganizmów, a także ich rodzaju. Wykonuje się go w przypadku infekcji oka, która objawia się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, pieczeniem czy łzawieniem oczu. Metody leczenia schorzeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych różnią się od siebie, dlatego też wymaz z oka to bardzo ważny etap diagnostyki w przypadku infekcji narządu wzroku.
Wymaz z oka – jak pobrać? Krok po kroku
Aby pobrać wymaz z oka, należy udać się do specjalnego punktu z wykwalifikowanymi specjalistami. Technik medyczny lub lekarz okulista dobierze odpowiednią metodę badania. Wyróżniamy je dwie:
- Wymaz z worka spojówkowego – przy tej metodzie, pobranie wymazu z oka odbywa się przy użyciu wymazówki bawełnianej, specjalnej nici lub metalowej pętli bakteriologicznej. Narzędzie używane jest do pobrania materiału z worka spojówkowego, czyli przestrzeni pomiędzy dolną powieką a okiem. Następnie wymaz z oka umieszcza się w pojemniku ze specjalnym płynem oraz przekazuje się do przebadania.
- Wymaz z rogówki – rogówka oka to wypukła, przednia część oka. W toku tej metody badania, lekarz zeskrobuje próbkę bezpośrednio z oka, korzystając z precyzyjnej szpatułki okulistycznej.
Czy wymaz z oka boli? Nie! Oba rodzaje badań mogą wiązać się jedynie z niewielkim dyskomfortem spowodowanym przez manipulowanie przedmiotem przy oku. Wymaz z rogówki odbywa się zaś pod znieczuleniem miejscowym oka, dlatego jest on całkowicie bezbolesny.
Wymaz z oka – gdzie zrobić?
Aby wykonać wymaz z oka na bakterie, wirusy i grzyby, należy udać się do laboratorium lub przychodni okulistycznej, która oferuje to badanie. Przy otrzymywaniu skierowania na badanie przez lekarza ogólnego, warto zapytać o rekomendację odnośnie najlepszego miejsca w Twojej okolicy, gdzie może zostać pobrany wymaz z oka.
Wybierając się na badanie, należy pamiętać, aby zdjąć soczewki kontaktowe. Możesz jednak nałożyć je z powrotem na oczy od razu po badaniu. Nie wolno również korzystać z kropli nawilżających lub bakteriobójczych w dzień, w który ma zostać pobrany wymaz z oka – po to, aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne.
Po tym, jak został pobrany wymaz z oka, ile się czeka na wynik? Próbka musi zostać wysłana do laboratorium oraz zbadana, dlatego z reguły wynik otrzymuje się po około 3. lub 4. dniach po badaniu. Czas ten może jednak się różnić w zależności od miejsca, w którym wykonałeś wymaz z oka oraz ilości badanych próbek w danym okresie.
Ile kosztuje wymaz z oka? Cena
Wymaz z oka kosztuje od 30 do 80 złotych, zależnie od przychodni lub laboratorium, a także miasta, w którym pacjent chce wykonać badanie. To niewielka cena za trafną diagnozę infekcji oczu, dlatego nie czekaj już dłużej i wykonaj wymaz z oka już teraz, jeżeli został Ci on zalecony przez lekarza!
Bibliografia:
- Richard J. Drew, Theresa S. Cole, William Newman, How to use eye swabs, 2015
- Nursing Times, Principles and procedure for eye assessment and cleansing, 2019
- Exter Clinical Laboratory, Eye Swab Culture, 2024
- Birmingham and Midland Eye Centre Ophthalmic Guideline, Procedure for taking a conjunctival swab – bacterial – by ophthalmic nurse practitioner