Wpływ kawy i kofeiny na wzrok

Dwie, trzy, a może nawet cztery kawy dziennie? Dla niektórych z nas picie kawy to tradycja, wręcz codzienny rytuał, bez którego nie da się dobrze rozpocząć dnia, a zapach tej świeżo zmielonej nie da się z niczym porównać – potrafi wprawić w bardzo dobry nastrój. Jednak jak każdy inny produkt może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Sprawdźcie poniżej jakie.


Wpływ kofeiny na organizm

Spożywanie kawy z dużą zawartością kofeiny może przyczynić się do pojawienia się np. bólów głowy, spadku apetytu, zaburzeń snu czy stanów lękowych. Co ciekawe kofeina zawarta w mocnych herbatach czy napojach gazowanych nie jest aż tak szkodliwa dla naszego wzroku.

Badania na temat wpływu kawy na oczy w Skandynawii

W celu ustalenia skutków spożywania znacznych ilości kawy na narząd wzroku, badaniom poddano grupę Skandynawów. Jak się okazuje dolegliwość na którą zapadają, to rzadko spotykana jaskra eksfoliacyjna, która w przyszłości skutkować może utratą wzroku.

Zacznijmy od początku... Choroba ta polega na złuszczaniu torebki soczewki ocznej; co za tym idzie, to co zostało złuszczone nadal zostaje w oku, a następnie przemieszcza się. Uniemożliwia to odpływanie płynu, który zgromadzony jest wewnątrz oka. W tym momencie następuje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który nie jest niczym innym jak początkiem jaskry.

Pozytywny skutek kawy

Warto jednak wiedzieć, że kawa ma również pozytywne działanie: poza zwiększeniem wydajności, zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona, raka prostaty, cukrzycę czy Alzheimera. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez kawy, mamy jedną radę – bezpieczna ilość to 3 kawy dziennie. Warto jednak wiedzieć, że ilość kofeiny zawartej w kawie rozpuszczalnej (granulowanej, liofilizowanej) jest nieco niższa niż w świeżo mielonej, jednak aromatu tej drugiej nie da się niczym zastąpić.

Bezokularowicze, mimo wszystko życzymy wielu przyjemnych chwil w gronie rodziny i przyjaciół z filiżanką pysznej kawy dłoni.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię