Test Schirmera – na czym polega?

Test Schirmera jest to badanie filmu łzowego przy pomocy pasków bibuły. Wykonywany jest w celu zdiagnozowania zespołu suchego oka. W jaki sposób przeprowadza się badanie łez? Czy można zrobić to samodzielnie? Zobaczmy!


Co znajdziesz w treści artykułu?

Test Schirmera - jak zbadać ludzkie łzy?

Test Schirmera to metoda diagnostyczna, która pozwala zbadać wydzielanie łez. Służą do tego jałowe paski testowe, które są przykładane do powieki. Test Schirmera jest przeprowadzany przez okulistę na trzy sposoby, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu określa się stopień podstawowego i odruchowego wydzielania łez.

Test Schirmera sprawdza stan nawilżenia oka. To co pokrywa gałkę oczną (a my nazywamy potocznie łzami) specjaliści określają terminem ‘film łzowy’. Jest to ciecz, w skład której wchodzą woda, sole mineralne, lipidy i białka. Jej zadaniem jest stworzenie bariery chroniącej wrażliwą powierzchnię oka. Test Schirmera musi być przeprowadzony pod kontrolą lekarza. Niektóre wersje badania wykonywane są w znieczuleniu, dlatego nie jest możliwe zrobienie testu Schirmera samemu.

Test Schirmera

Test Schirmera – wskazania

Wskazaniem do wykonania testu Schirmera jest podejrzenie zespołu suchego oka i innych zaburzeń w wydzielaniu łez. Tego rodzaju nieprawidłowości objawiają się poprzez uczucie podrażnienia oczu, bolesność i przekrwienie. Problemy wilgotnością oka dają się mocno we znaki szczególnie u osób, które na co dzień mocniej wytężają swój wzrok. Należą do nich zawodowi kierowcy i osoby pracujące przed komputerem.

Nieprawidłowe nawilżenie oka wywołuje nieprzyjemne tarcie powieki i utrudnia normalne funkcjonowanie. Może to oznaczać:

Doraźnie można się wspomagać używają nawilżające krople do oczu. Jeśli jednak nieprzyjemne uczucie podrażnienia i suchości oka wciąż powracają – zgłoś się do lekarza. Ignorowanie dyskomfortu może tylko pogłębić problem. Najprawdopodobniej lekarz zaleci wykonanie testu Schirmera.

Test Schirmera - wskazania

Sygnały świadczące o zaburzeniach w nawilżaniu oka, to także zaczerwienienie, nadwrażliwość na światło  i zamglony obraz. Może się też pojawić nietypowy śluz w oku o gęstej konsystencji.

Trzy rodzaje testów Schirmera

Test Schirmera może być wykonany na trzy sposoby:

1. Test Schirmera I – do oka w naturalnym stanie, bez znieczulenia i dodatkowych działań, przykładany jest sterylny pasek. Zagiętą końcówkę bibułki zakłada się przy zewnętrznym kąciku oku i pozostawia go na pięć minut. To badanie określa odruchowe łzawienie.

2. Test Schirmera II – służy do oceny podstawowego wydzielania łez (w przeciwieństwie do odruchowego) i wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu oka za pomocą specjalnych kropli. W tej wersji badania chodzi o wykluczenie nadmiernego łzawienia, które może być wywołane dotykiem paska testu. Niektóre osoby wykazują bardzo wysoką wrażliwość w tym względzie, co może zaburzać wyniki testu Schirmera.

3. Test Schirmera III – to badanie odruchowego wydzielania łez, wykonywane bez znieczulenia, ale w wyniku podrażnienia błon śluzowych w jamie nosowej.

Jak się przygotować do testu Schirmera?

Przygotowanie do testu Schirmera dotyczy jedynie osób, które noszą soczewki kontaktowe. Należy je zdjąć przed badaniem. Ustal z lekarzem, który będzie przeprowadzał test, na ile wcześniej należy to zrobić. Poza tym nie musisz się w żaden sposób przygotowywać do testu Schirmera.

Test Schirmera - interpretacja wyników

Test Schirmera – wyniki

Po zakończeniu testu Schirmera na pasku posiadającym skalę w milimetrach, widoczny jest obszar zwilżenia bibułki. Powierzchnia paska pokazuje jaka część została nasączona przez łzy.

Wyniki testu Schirmera mieszczą się w czterech zakresach:

  • poniżej 5 mm – zaawansowany zespół suchego oka
  • od 5 do 10 mm – średnia suchość oka
  • od 10 do 15 mm – mała suchość oka
  • powyżej 15 mm – prawidłowy poziom wydzielenia łez

Test Schirmera – cena

Cena testu Schirmera wynosi około 50 zł.
 


 
Bibliografia:

  1. S. Stevens, Schirmer’s test [w:] Community Eye Health 2011 (dostęp: 26.06.2023).
  2. R. Huang, L. Fang i inni, Dry eye syndrome: comprehensive etiologies and recent clinical trias [w:] International ophthalmology 2022 Oct;42(10) (dostęp: 26.06.2023).
  3. A. Ambroziak, Zaburzenia powierzchni oka [w:] Kwartalnik medyczny Okulistyka, zeszyt 2/2013 (22) (dostęp: 26.06.2023).
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię