Ropostek – objaw niebezpiecznej infekcji
Ropostek jest objawem niepokojącego stanu oka, który powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z okulistą. Ropostek oznacza gromadzenie się ropy w przedniej komorze oka. Z jakich przyczyn może dojść do ropostka i jak się go leczy?
Co trzeba wiedzieć o ropostku:
- Ropostek – na czym polega?
- Przyczyny ropostka
- Ropostek – objawy
- Postępowanie w przypadku ropostka
- Diagnostyka i leczenie ropostka
- Ropostek – jak go uniknąć?
Ropostek – na czym polega?
Ropostek jest objawem w postaci ropy zbierającej się w przedniej komorze oka. Obecność ropy świadczy o poważnym stanie zapalnym w gałce ocznej. Towarzyszą temu silny ból i przekrwienie oka. Infekcja objawiająca się w postaci ropostka może być spowodowana przez bakterie. Wówczas towarzyszy temu opuchlizna powiek. W skrajnych przypadkach zlekceważenie ropostka może doprowadzić do utraty wzroku.
Przyczyny ropostka
Przyczyną ropostka jest ciężka postać stanów zapalnych, takich jak:
- zapalenie rogówki
- zapalenie wnętrza gałki ocznej
- zapalenie błony naczyniowej oka
Ropostek może zostać wywołany powikłaniami po zabiegu okulistycznym. Przyczyną może być brak sterylności podczas wykonywania procedury medycznej lub niedostateczny poziom higieny podczas rekonwalescencji po zabiegu. Drobnoustroje mogą dostać się do niezagojonej rany poprzez dotyk lub z zanieczyszczeniem naniesionym przez wiatr.
Przyczyną ropostka mogą być również urazy oka. W wyniku wypadku może dojść do uszkodzenia tkanek i zakażenia. Infekcję mogą wywołać też ciała obce w oku. Ropostek może być konsekwencją owrzodzenia rogówki.
Ropostek – objawy
Ropostek objawia się w widoczny sposób. Biała lub biało-żółta wydzielina ropna oddziela się wyraźnym kontrastem przy tęczówce. Wysięk ropny tworzący się w przednim odcinku oka wyróżnia się, przypominać może to w pewnym stopniu bielmo na oku.
Objawem ropostka jest bolące i wyraźnie zaczerwienione oko. Często pojawia się przy tym światłowstręt i znaczne pogorszenie ostrości widzenia. Jeśli za rozwój infekcji odpowiadają bakterie – zwykle też powieki są opuchnięte. Ropa pojawia się w worku spojówkowym.
Postępowanie w przypadku ropostka
Objawy ropostka powinny skłaniać do niezwłocznej wizyty u okulisty. Stan zapalny ujawniający się w tak gwałtownej postaci niesie poważne zagrożenie dla narządu wzroku. Zapalenie nie mija samoistnie, pogłębia się, rozprzestrzenia i powoduje uszkodzenia kolejnych struktur oka. Często dochodzi do stworzenia się zrostów między tęczówką a rogówką.
Rokowania w leczeniu ropostka są zależne od tego jak szybko zostanie podjęte leczenie. Szansa na odzyskanie ostrości widzenia u pacjenta z ropostkiem zależy od zaawansowania, jakie osiągnęła infekcja. Zlekceważenie objawów ropostka prowadzi do poważnych powikłań. W wyniku nagromadzenia się ropy może dojść do perforacji rogówki lub rozszerzenia stanu zapalnego na wnętrze gałki ocznej. Porównaj to z charakterystyką ropnia oczodołu.
Diagnostyka i leczenie ropostka
Diagnostyka ropostka wymaga szczegółowej oceny stanu pacjenta, w tym także ustalenia dotychczasowych chorób i przebytych zabiegów okulistycznych. Podstawą diagnostyki jest badanie w lampie szczelinowej.
Jeśli rozpoznana zostanie obecność bakterii – konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, najczęściej w postaci kropli do oczu lub maści. Czasem antybiotyk podawany jest w okolicę gałki ocznej w formie zastrzyków. Ważnym elementem podczas leczenia ropostka jest stosowanie kropli rozszerzających źrenicę. Działanie to ma na celu niedopuszczenie do tworzenia się zrostów tylnych (między tęczówką a soczewką). Leczenie ropostka jest uzależnione od pierwotnej przyczyny schorzenia.
Sprawdź także >> na czym polega wymaz z oka?
Sprawdź również >> jak prawidłowo zakraplać oczy
Leczenie ropostka wymaga dużej ostrożności. Z reguły leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne szybko działają i wydzielina ropna ulega redukcji. Konieczne są kontrole u okulisty, by w porę wychwycić ewentualny nawrót stanu zapalnego.
Ropostek – jak go uniknąć?
Ropostek jest objawem silnie rozwiniętego stanu zapalnego w oku. Aby zminimalizować ryzyko powikłań po zabiegach okulistycznych konieczne jest bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza. Ważną rolę odgrywa tutaj przestrzeganie zasad higieny, unikanie kontaktu z gojącym się miejscem.
Aby uniknąć ropostka po zabiegu okulistycznym trzeba stosować zgodnie z instrukcją preparaty przeciwzapalne. Należy korzystać z osłonki na oko, by nie doszło do przypadkowego uszkodzenia. Wskazane jest też unikanie wychodzenia z domu w okresie rekonwalescencji po zabiegach. Przebywania w otwartej przestrzeni to ryzyko dostania się do oka pyłków, kurzu, itp. W razie pojawienia się niepokojących symptomów – nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza.
Bibliografia:
- A. Ramsay, S. Lightman, Hypopyon uveitis [w:] Survey of ophthalmology 2001 Jul-Aug;46(1) (dostęp: 28.07.2023).
- L. Alessandro, D. Foster, N. Rao, Anterior uveitis and hypopyon [w:] American journal of ophthalmology (dostęp: 28.07.2023).
- I. Ksiaa, N. Abroug, A. Mahmoud i inni, Hypopyon: Is-it Infective or Noninfective? [w:] Ocular immunology and inflammation 2021 May 19;29(4) (dostęp: 28.07.2023).