Okulary przeciwsłoneczne – jakie wybrać?
Nie da się ukryć, że większość w okulary przeciwsłoneczne zaopatruje się w przydrożnych stoiskach, w centrach handlowych czy w kioskach. Niezaprzeczalnie najbardziej kusząca jest niska cena; na korzyść przemawia również duży wybór wzorów, kolorów, kształtów. Dlaczego jednak nie powinniśmy ulegać modzie na różnobarwne oprawki okularów w niskiej cenie? Sprawdźcie sami!
Najważniejsze zasady, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do swoich soczewek kontaktowych:
1. Zwracaj uwagę na symbol „UV400”
Zapewne większość z nas wie, że do ziemi docierają dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, a mianowicie UVA oraz UVB. Liczba, która znajduje się przy symbolu UV mówi o tym, do jakiej długości fali następuje całkowite pochłanianie UV przez nasze okulary. Oznaczenie UV 400 sugeruje, iż okulary te powinny – co jest niezwykle ważne dla zdrowia naszych oczu - odcinać całość promieniowania. Należy jednak zwrócić uwagę iż informacja ta umieszczona na tanich okularach przeciwsłonecznych nie ma nic wspólnego z prawdą. Umieszczoną na okularach liczbę 400 bez oznaczenia literowego traktować należy jako wprowadzanie klientów w błąd, gdyż tak naprawdę nie oznacza niczego. Warto pamiętać, że pełne oznaczenie składające się z liter i liczb powinno znajdować się na wszelkiego rodzaju okularach – nie tylko na przeciwsłonecznych, ale również na korekcyjnych. Jakie mogą być konsekwencje noszenia nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Otóż ciemne soczewki okularowe powodują rozszerzanie źrenicy, a co za tym idzie dociera do niej więcej światła – odpowiednio dobrane, sprawdzone okulary przeciwsłoneczne powinny odciąć szkodliwe promieniowanie.
2. Zwróć uwagę na oznaczenie 2, 3 bądź 4. Czym jest?
To nic innego jak oznaczenie stopnia nasłonecznienia, który z kolei uzależniony jest od danej szerokości geograficznej. Warto wiedzieć, że im wyższa cyfra, tym kolor soczewek okularowych jest ciemniejszy. Oznaczenie 0 znajdziemy na okularach przezroczystych bądź o delikatnym zabarwieniu. Jedynka oznacza lekko zabarwione szkła, które najodpowiedniejsze będą podczas słabego nasłonecznienia, natomiast cyfra 4 odpowiada szkłom, których używa się w szczególnych warunkach, np. w górach czy nad morzem, gdzie woda odbija promienie słoneczne. Warto wspomnieć, że najlepszą opcją uwzględniającą nasze położenie geograficzne będą okulary z oznaczeniem 2 lub 3, jednak bardzo ważne, by pamiętać, że omówione wyżej kategorie nie mają związku z przepuszczaniem promieni przez szkła, gdyż ochrona przed słońcem nie jest uzależniona od stopnia zaciemnienia okularów – nawet jasne szkła mogą maksymalnie odcinać szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.
3. Zainwestuj w okulary wykonane z lepszych jakościowo materiałów
Okulary przeciwsłoneczne sprzedawane w sprawdzonych salonach optycznych na pewno są mniej podatne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, gdyż wykonane są z lepszych jakościowo materiałów – zazwyczaj z poliwęglanu, który znacznie podwyższa ich wartość. Dodatkowe pokrywane są antyrefleksem, który podnosi jakość szkieł, a także dostatecznie poprawia jakość widzenia – eliminuje odbicia światła, które powstają na powierzchni soczewki, dzięki temu wzrok mniej się męczy.
Pamiętajcie, by okulary przeciwsłoneczne kupować jedynie w sprawdzonych punktach optycznych, gdzie nie ma wątpliwości co do ich jakości, jak i ochrony przed słońcem. Pozornie oszczędzając na tanich okularach niszczymy oczy, które przecież mają nam służyć przez całe życie, a „zaoszczędzone” pieniądze wydamy na kosztowne leczenie.