Czym są prosaki na powiece? Jak usunąć?

Prosaki na powiece oka to zmiany skórne widoczne jako białe, drobne grudki. Występują u wielu osób o różnych natężeniach i nie są groźne, jednak mogą stanowić problem estetyczny – dlatego też wielu osobom zależy na tym, aby je usunąć. W tym artykule dowiesz się, czym konkretnie są prosaki pod oczami, jak powstają oraz jak się ich pozbyć raz na zawsze.


Najważniejsze wątki w artykule:

Prosaki na powiece oka – co to jest?

Aby dowiedzieć się, jak usunąć prosaki z powieki, należy najpierw dowiedzieć się, czym tak naprawdę są, oraz poznać ich mechanizm powstawania. Prosaki to zmiany zastoinowe, czyli takie, które powstają w wyniku zablokowania ujścia gruczołów łojowych. Wówczas sebum oraz martwy naskórek gromadzą się pod naskórkiem, tworząc liczne białe lub żółtawe grudki o małym rozmiarze.

Występujące na powiekach prosaki różnią się od zwykłych wyprysków. Przede wszystkim, nie zawierają treści ropnej i rzadko kiedy stają się objęte stanem zapalnym. Wciąż istnieje jednak ryzyko zaognienia grudek – wówczas przyjmują one różowy lub czerwony kolor. Występują wszędzie tam, gdzie skóra jest delikatna i skłonna do zaburzeń złuszczania – czyli właśnie na powiekach, czole i policzkach, a także na mosznie i wargach sromowych.

Prosaki na powiece oka – skąd się biorą?

Istnieje kilka zasadniczych przyczyn, dla których powstają prosaki na powiece oka:

  • Zaburzenie złuszczania skóry – organizm stale wymienia stare komórki skóry na nowe, jednak zdarza się, że martwe komórki nie odpadają od naskórka, a pozostają zaraz pod jego powierzchnią. Wówczas cera jest o nierównym kolorycie i chropowatej teksturze, a na powiekach pojawiają się grudki.
  • Nadmierny łojotok – zbyt duże wydzielanie sebum przez skórę może doprowadzić do zatkania ujścia gruczołów łojowych.
  • Korzystanie z komedogennych kosmetyków do twarzy – czyli takich, które blokują ujścia gruczołów łojowych, a tym samym powodują powstawanie zaskórników. Do tej grupy zaliczają się produkty o ciężkiej konsystencji, zwłaszcza te zawierające m.in. silikony, lanolinę, olej kokosowy, masło kakaowe czy SLS.
  • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne – promienie UV zwiększają rogowacenie naskórka, co może doprowadzić do blokowania porów.
  • Niedobory witamin A, B2 czy B6 – mogą one powodować nadmierny łojotok oraz szereg związany z nim problemów skórnych, w tym prosaki.

Prosaki na powiece – jak usunąć?

Osoby, które zauważyły u siebie białe, liczne grudki w okolicy oczu, często próbują je wycisnąć. Pod żadnym pozorem nie wolno jednak wyciskać prosaków! Takim sposobem nie tylko nie pozbędziesz się problemu, ale i narazisz się na blizny, podrażnienia, stany zapalne i pogłębienie zaskórników.

Pojawiły Ci się prosaki na powiece oka i chcesz przywrócić skórze zdrowy, gładki wygląd?  Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak usunąć prosaka z powieki. Często wymaga to systematycznej pielęgnacji przez dłuższy okres czasu w celu przywrócenia skórze poprawnego funkcjonowania.

Oto skutecznie sposoby odnośnie tego, jak usunąć prosaki z powieki:

  • Peelingi enzymatyczne skóry twarzy – zarówno te wykonywane w gabinecie kosmetologicznym, jak i w zaciszu domowym, wspomogą naturalny mechanizm złuszczania skóry. Peelingi w formie kwasów i retinoidów mają najlepszy wpływ na zdrowie skóry – zrezygnuj z peelingów mechanicznych, które podrażniają cerę i powodują mikrouszkodzenia.
  • Zabieg laserowy – laser frakcyjny CO2 pozwala wypalić prosaki na powiece. Usuwanie odbywa się w gabinecie kosmetologicznym, jest nieinwazyjne i wspomaga regenerację skóry w obrębie prosaków.
  • Termokoagulacja – zabieg ten polega na precyzyjnym nagrzaniu prosaków przy użyciu końcówki igły, która przekazuje do nich specjalną częstotliwość 4 mHz. To niemal bezbolesny zabieg, który pozwala usunąć prosaki oraz zamknąć naczynia krwionośne w ich obszarze.
  • Terapia światłem LED – to kolejny zabieg wykonywany w gabinecie kosmetologa, który usuwa prosaki za pomocą światła diodowego o szerokim spektrum kolorów.

Skontaktuj się z kosmetologiem lub dermatologiem, aby dopasować najlepszą metodę na usunięcie prosaków z powieki.

Prosaki na powiece – domowe sposoby

  • Myj twarz codziennie rano i wieczorem przy użyciu delikatnego żelu oczyszczającego
  • Używaj niekomedogennych kosmetyków do twarzy – do tej grupy zaliczają się produkty o lekkiej konsystencji, których skład jest wolny od m.in. silikonów, lanoliny, oleju kokosowego, masła kakaowego czy SLS.
  • Używaj kremu z filtrem na twarz – krem SPF30 lub 50 pomoże Ci zminimalizować negatywny wpływ słońca na cerę i zapobiec tworzeniu się nowych prosaków.
  • Noś okulary przeciwsłoneczne – krem z filtrem niestety nie zapewnia 100% ochrony delikatnej skóry wokół oczu, dlatego warto dopełnić ją dobrej jakości okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV400. Zdecyduj się na oprawki w stylu oversize o dużych soczewkach, które będą chronić jak największą powierzchnię powiek. W naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment oprawek o różnych kształtach, stylach i kolorach!
  • Suplementuj witaminy A, B2 i B6 – ich niedobór może wiązać się z nadmierną produkcją sebum, które zatyka pory i zwiększa ryzyko powstania prosaków.

Podsumowując, prosaki na powiece oka to niegroźny, jednak irytujący problem, który może wpływać na estetykę spojrzenia i zaburzać pewność siebie. Na szczęście istnieją jednak skuteczne metody na ich pozbycie się. Pamiętaj, aby nigdy nie wyciskać prosaków, a zamiast tego zdecydować się na sprawdzone zabiegi, kosmetyki oraz zmiany trybu życia, aby usunąć istniejące prosaki i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się!

Bibliografia:

Tricia Kinman, Milium Cysts in Adults and Babies, 2023

Kristin Mitchell, What to Know About Milia, 2024

Tom Seymour, Bethany Grayland-Leech, How can I get rid of milia?, 2024

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię