Witaminy na oczy - jakie są potrzebne?
W życiu każdego człowieka ważna jest zbilansowana dieta bogata w witaminy i minerały, które wspomagają nasz organizm. A aby wspomóc nasze oczy warto dbać o przyjmowanie witamin takich jak witaminy A, D i E oraz witamina C i różne witaminy z grupy B. W tym artykule dowiesz się, jakie witaminy na oczy są potrzebne i w jakich produktach je znaleźć.
O tych witaminach na oczy przeczytasz więcej:
Witamina A
Witamina A odgrywa kluczową rolę we wspieraniu układu odpornościowego, wzmacniając obronę organizmu przed infekcjami. Jest również ważna dla zdrowia oczu, ułatwia gojenie się ran rogówki, zwiększa produkcję łez i poprawia jakość filmu łzowego. Jej niedobór prowadzi do kurzej ślepoty, rozmiękania rogówki, czy zespołu suchego oka. Witaminę A możemy znaleźć w rybach morskich, tranie, wątróbce wołowej, maśle, sałatkach, mleku, marchewce, dyni, papryce, pomidorach i pietruszce.
Witamina D
Witamina D wspomaga funkcje bariery rogówki, wpływając na ogólnoustrojowe wchłanianie wapnia, a także podobnie jak witamina A wspomaga produkcję łez. Witamina D znajduje się w produktach tj.: łosoś, sery żółte, masło roślinne, świeże jaja, wątróbka, mleko, żółtko jaj, oleje roślinne, tran, grzyby, drożdże.
Witamina E
Jej główną rolą jest zwalczanie wolnych rodników, zapobieganie utlenianiu lipidów i zachowanie integralności błon komórkowych, co jest szczególnie ważne dla siatkówki bogatej w kwasy tłuszczowe. Witamina E może również zmniejszyć ryzyko zaćmy, chroniąc soczewkę oka przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Witamina E znajduje się w soi, kiełkach zbóż, oleju roślinnym, świeżych jajach, szparagach, sałacie, zbożu, maśle roślinnym, mleku, wątróbce, rybach, pieczywie razowym, orzechach i migdałach.
Witamina C
Witamina C to kluczowy rozpuszczalny w wodzie przeciwutleniacz oraz istotny czynnik w utrzymaniu ogólnego zdrowia oczu poprzez wspieranie syntezy kolagenu, niezbędnego dla naczyń krwionośnych rogówki i integralności strukturalnej ciała szklistego. Występując w dużych ilościach w cieczy wodnistej, chroni struktury oka, takie jak soczewka i rogówka przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Obecna w ludzkich łzach wzmacnia obronę antyoksydacyjną i przeciwzapalną na powierzchni oka. Ponadto pomaga w gojeniu się ran rogówki, zmniejszając obrzęk i stan zapalny w urazach spowodowanych czynnikami takimi jak narażenie na promieniowanie ultrafioletowe UVB, oparzenia rogówki alkaliami lub zakaźne zapalenie rogówki. Znajduje się w: natce pietruszki, kapuście, pomidorach, papryce, cytrusach, kiwi, czarnej porzeczce, dzikiej róży, truskawkach, czarnym bzie, ziemniakach, wątróbce wieprzowej.
Witamina B
Kompleks witamin B przyczynia się w znacznym stopniu do ochrony ogólnego zdrowia oczu i zmniejszania ryzyka chorób takich jak zaćma i jaskra. Witaminy te działają jako koenzymy i są szczególnie istotne dla dobrego samopoczucia oczu.
Witamina B1 (tiamina):
Tiamina jest niezbędna do funkcjonowania nerwów i odgrywa rolę w metabolizmie energetycznym. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia i osłabienia mięśni oka, co może przyczyniać się do takich schorzeń jak neuropatia wzrokowa. Znajduje się w takich produktach jak: drożdże, niełuskane ziarna pszenicy, płatki owsiane, mięso wieprzowe, jaja, ziemniaki, orzechy, fasola.
Witamina B2 (ryboflawina):
Ryboflawina bierze udział w produkcji energii, metabolizmie i aktywacji innych witamin. Pomaga utrzymać zdrowe rogówki i może chronić przed schorzeniami takimi jak stożek rogówki. Niedobór może powodować światłowstręt i dyskomfort oczu, często związany z problemami skóry i błon śluzowych. Witaminę B2 możemy znaleźć w: rybach, nabiale, mięsie, wątrobie, drożdżach, ziarnach zbóż, sałacie, grzybach.
Witamina B3 (niacyna):
Niacyna jest niezbędnym elementem w produkcji energii i naprawie DNA, co jest kluczowe dla ogólnego zdrowia oczu. Może również zwiększać produkcję tlenku azotu, pomagając w zwiększeniu odpływu cieczy wodnistej, regulując przepływ krwi w oku, zmniejszając ciśnienie śródgałkowe i chroniąc nerw wzrokowy. Jej niedobór może prowadzić do pelagry, czyli do choroby skóry, jaką jest rumień lombardzki. Witaminę B6, niacynę, można znaleźć w: mleku, jajach, serach, mięsie, drobiu, wątróbce, rybach, drożdżach, orzechach, ziemniakach.
Witamina B6 (pirydoksyna):
Pirydoksyna bierze udział w metabolizmie aminokwasów i produkcji neuroprzekaźników. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, w tym szlaków wzrokowych. Znajduje się w: drożdżach, niełuskanych ziarnach pszenicy, mięsie wołowym, chlebie białym, mleku, rybach, mleku, jajach, orzechach, bananach, soi, fasoli, musli.
Witamina B9 (kwas foliowy):
Kwas foliowy jest niezbędny do syntezy DNA, naprawy i wzrostu komórek. Odpowiedni poziom kwasu foliowego jest ważny dla ogólnego zdrowia siatkówki i nerwu wzrokowego. Możemy znaleźć go w ciecierzycy, szpinaku, sałacie, fasoli białej, pietruszce, jajach, brukselce, jarmużu, brokułach, słoneczniku i sezamie.
Witamina B12 (kobalamina)
Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w tworzeniu czerwonych krwinek, syntezie DNA i funkcjach neurologicznych. Jej niedobór może prowadzić do anemii, wpływając na krążenie krwi do oczu i nerwu wzrokowego. Występuje w produktach tj.: mleko, mięso, wątroba, żółtko jaj, ryby, ostrygi.
Źródła:
https://eyewiki.org/Nutrients_for_Eye_Health_and_Disease_Management#cite_note-reddy200-201 [dostęp: 31.10.2024]
https://www.wszo.pl/dieta-korzystna-dla-oczu-jak-wplywa-na-widzenie-co-warto-jesc-i-pic/ [dostęp: 31.10.2024]
https://www.gov.pl/attachment/294588a8-6ab7-4154-957e-08b45b0248b9 [dostęp: 31.10.2024]