Soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne - czy to dobre połączenie?

Na pewno każdy z nas zdążył poczuć póki co dość nieśmiałe promienie słońca na swojej twarzy. Na pewno większość z Was zimowe płaszcze i buty powoli chowa głęboko do szafy,  niektórzy z Was sięgnęli również po okulary przeciwsłoneczne. Nie da się ukryć, że świetna pogoda  napawa optymizmem, a przyroda budząca się do życia, dodaje energii i chęci do działania, zmian. Dlatego to świetny czas dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na porzucenie okularów w imię soczewek kontaktowych.

Ochrona przed słońcem – okulary przeciwsłoneczne Każdy z nas wie, że okulary z odpowiednim filtrem ochronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, jednak bardzo często traktowane są jedynie jako modny dodatek. Warto wspomnieć, ze promieniowanie UV spowodować może nie tylko zapalenie spojówek, ale także zmętnienie rogówki; dojść może również do nieodwracalnego naruszenia siatkówki (Budowa oka- jak to działa KLIK). Skutki szkodliwego promieniowania odczuć możemy dopiero po upływie kilku lub nawet kilkunastu lat, a przejawiać się to może m.in. w postaci zaćmy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że umiejętność rozróżniania najmniejszych nawet detali oraz intensywności światła przez ludzkie oko zależy w dużym stopniu od jasności otoczenia. Kiedy natężenie światła jest minimalne, ostrość widzenia diametralnie spada, poprawia się dopiero w momencie wzrostu intensywności światła. Najlepsza ostrość widzenia pojawia się podczas sztucznego oświetlenia w pomieszczeniach, a w przypadku światła słonecznego – w momencie kiedy niebo jest zachmurzone. Jeśli oko nie jest w stanie przystosować się do intensywnego światła, dochodzi do tzw. oślepienia, które prowadzi do znacznego spadku ostrości widzenia oraz braku dostrzegania detali. Głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest zapewnienie odpowiedniej ostrości poprzez ograniczenie dopływu światła w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jak najlepszy komfort widzenia. Powinny one być dobierane przez specjalistę – wrażliwość na światło jest kwestią indywidualną, okazać się może, że konieczne będą te, które aż w 90% ograniczą dopływ światła, inaczej mówiąc posiadające aż 90-procentową absorpcję światła, (uzależnione to może być od  warunków pogodowych), które ochronią nasze oczy w odpowiednim stopniu.

Niezastąpiony duet - okulary przeciwsłoneczne i soczewki kontaktowe Każdy, kto nosi soczewki kontaktowe, przyzna, że jedną z ich wielu zalet jest możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych, ciesząc się idealną ostrością widzenia oraz ochroną naszych oczu. Do wyboru pozostają soczewki miesięczne, dwutygodniowe bądź jednodniowe – są one najlepszym rozwiązaniem podczas wszelkich wyjazdów – nie musimy martwić się o ich przechowywaniem, jak również czyszczeniem – idealnym rozwiązaniem będą soczewki EyeLove Comfort 1-Day, które świetnie sprawdzają się podczas uprawiania wszelkich sportów. Niska cena w porównaniu do wysokiej jakości zapewni komfort widzenia bez konieczności narażania budżetu domowego na znaczne koszty. Dodatkowo przydatne mogą być krople do oczu, które w odpowiedni sposób nawilżą nasze przesuszone oczy – krople EyeLove Comfort będą idealnym rozwiązaniem, bowiem zawierają hialuronian sodu, który zniwelują uczucie przesuszenia, zmęczenia oczu.

Przygodę z soczewkami czas zacząć! Osoby, które chcą zacząć nosić soczewki muszą pamiętać, że pierwszym krokiem jest wizyta u okulisty bądź optometrysty, który w odpowiedni sposób zbada nasze oczy, podając niezbędne parametry, a mianowicie promień krzywizny, czyli BC oraz średnicę, czyli DIA. Najbardziej popularną krzywizną jest 8.6, średnicą 14.0 bądź 14.2, jednak nigdy nie powinno się bez uprzedniej konsultacji z lekarzem okulistą zmieniać dobranych przez niego parametrów.

Pamiętajcie zdrowie naszych oczu najważniejsze! 

Bezokularow.pl

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię