Kto wynalazł soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe zyskują coraz większą popularność, jednak mało kto wie, że droga do ich wynalezienia była długa i zawiła. Kiedy powstały pierwsze soczewki kontaktowe i kto jest ich wynalazcą? Ludzie już od dawna poszukiwali sposobu na to, aby w skuteczny sposób poprawić optykę oka i tym samym skorygować niewyraźne widzenie. W tym artykule zagłębiamy się w fascynującą historię soczewek kontaktowych!


Soczewki kontaktowe – kto wynalazł tę metodę korekcji wzroku?

Soczewki stały się nieodłącznym elementem codzienności dla wielu osób. Są wykonane z nowoczesnych materiałów przy użyciu komputerów i urządzeń o najwyższej precyzji, która jest nieosiągalna dla ludzkiej ręki. W czasach, gdy osiągnięcia technologiczne jeszcze nie zaszły tak daleko, ludzie szukali innych sposobów na osiągnięcie takiego samego efektu.

Nie istnieje zaledwie jeden wynalazca soczewek kontaktowych – powstały one w wyniku wieloletniej pracy licznych uczonych i naukowców. Każdy z nich dążył do prześcignięcia swojego poprzednika, dokładając kolejną cegiełkę do stworzenia idealnej metody korekcji wzroku. Ten proces był rozciągnięty w czasie na aż 600 lat, a soczewki kontaktowe są stale unowocześniane przez ich producentów aż do dziś.

Oto ludzie, którym zawdzięczamy soczewki kontaktowe!

Kto wynalazł soczewki kontaktowe? Historia od XVI do końca XVIII wieku


1508 rok – prototyp Leonardo da Vinci
 

Historia soczewek kontaktowych zaczęła się już w XVI wieku, w okresie renesansu. Ideę tej metody korekcji wzroku zaproponował nikt inny, jak Leonardo da Vinci – wybitny uczony oraz artysta, którego rzeźby i malarstwo są znane każdemu. W trakcie swoich poszukiwań sposobu na poprawę wzroku opracował metodę, która była dość niekonwencjonalna – nawet jak na ówczesne czasy.

Polegała ona na zanurzeniu twarzy z otwartymi oczami w szklanej misce wypełnionej wodą. Bezpośredni kontakt rogówki z wodą nie należy do najbardziej komfortowych doświadczeń, jednak opierało się na to tej samej zasadzie, co współczesne soczewki kontaktowe. Kto wynalazł ich nowocześniejszą formę? Pomysł da Vinci zrewolucjonizował ówczesną wiedzę na temat refrakcji oczu i wprawił w ruch ciąg odkryć na przestrzeni kolejnych wieków.

1636 rok – projekt soczewki Kartezjusza

Kolejnym krokiem do wynalezienia soczewek kontaktowych był projekt francuskiego uczonego René Descartesa – lepiej znanego w Polsce jako Kartezjusz. Zainspirowany pomysłem Leonardo da Vinci, opracował bardziej funkcjonalną propozycję korekcji wzroku 100 lat po swoim poprzedniku.

Była to podłużna szklana fiolka wypełniona wodą, którą nakładało się bezpośrednio na oko. Stanowiła ona swego rodzaju soczewkę kontaktową, w której woda miała ogniskować promienie świetlne na podobnej zasadzie, co projekt Leonardo da Vinci.

1801 rok – Thomas Young i jego przełomowy design soczewek kontaktowych

Po Kartezjuszu, postęp soczewek kontaktowych po raz kolejny zatrzymał się na ponad 100 lat. Jako kolejny swoich sił w zaprojektowaniu kontaktowej metody korekcji wzroku spróbował Thomas Young – wynalazca soczewek kontaktowych zbliżonych wyglądem do tych współczesnych.

Jest on ważną postacią w dziedzinie okulistyki nie tylko ze względu na swoje próby udoskonalenia ówczesnych projektów szkieł kontaktowych – był również pierwszą osobą, która trafnie opisała astygmatyzm, tym samym powodując wielki skok w pogłębieniu wiedzy o ludzkim oku!

Thomas Young zmodyfikował pomysł Kartezjusza, redukując rozmiar szklanej fiolki do 6 milimetrów. Tak samo jak jego poprzednik wypełnił ją wodą i nakładał bezpośrednio na rogówkę, używając wosku do przyklejenia soczewki do gałki ocznej.

Na samą myśl przechodzą Ci ciarki po plecach? Nam też. Był to projekt nie tylko niekomfortowy, ale i nieskuteczny. Mimo to, nie można zaprzeczyć Tomasowi Youngowi ogromnego wkładu w wynalezienie współczesnych soczewek kontaktowych.

Powinni być mu wdzięczni zwłaszcza astygmatycy – jego osiągnięcie w klasyfikacji tej wady wzroku pozwoliło na stworzenie przeznaczonej dla nich korekcji, którą są soczewki toryczne. Zakupisz je u nas! A jeśli nie wiesz, jakie będą dla Ciebie najlepsze – tutaj znajdziesz ranking soczewek torycznych 2023, który pomoże Ci podjąć wybór.

Kto wynalazł soczewki? Historia szkieł kontaktowych od XIX wieku do dnia dzisiejszego


1880 rok – niepotwierdzony wynalazca soczewek kontaktowych dmuchanych ze szkła
 

Kolejnym rewolucyjnym okresem dla soczewek kontaktowych były lata 80. XIX wieku. Rewolucja przemysłowa dała początek nowym technologiom obróbki szkła – umożliwiło to większą precyzję w tworzeniu wyrobów, które wymagały wysokiej dbałości o szczegóły.

W takim razie, kto wymyślił soczewki kontaktowe dmuchane ze szkła? Istniało wiele debat na temat prawdziwego wynalazcy. Zasługa ta zwykle przypisywana jest Adolfowi Fickowi – szwajcarskiemu fizykowi, który poświęcił się dla swoich badań nad kontaktową korekcją wzroku. Inne źródła wskazują na Eugena Culta, czy Lousa J. Girarda – do dziś nie dało się stwierdzić, komu udało się opracować szklane soczewki jako pierwszemu.

Szkło było wówczas jedynym materiałem, który mógł służyć do produkcji soczewek kontaktowych. To właśnie dlatego są one obecnie nazywane szkłami kontaktowymi – tutaj dowiesz się więcej o tym, skąd wzięła się ich nazwa.

Takie rozwiązanie miało jednak liczne wady. Po pierwsze – cienka i krucha szklana soczewka w oku stanowi niebezpieczeństwo z oczywistych względów. Po drugie, zakrywały one całą widoczną powierzchnię oka, co uniemożliwiało mu dostęp do tlenu.

Jak wiadomo – tlenoprzepuszczalność jest jednym z najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Tutaj znajdziesz ranking soczewek najlepiej przepuszczających tlen 2023 – zapoznaj się z nim i wybierz soczewki najzdrowsze dla Twoich oczu!

1948 rok – optyk Kevin Touhy – wynalazca soczewek kontaktowych wykonanych z plastiku

Wiele niesamowitych odkryć ludzkości, takich jak penicylina, to efekt przypadku –  nie inaczej było również z plastikowymi soczewkami kontaktowymi. Kiedy wynaleziono soczewki kontaktowe z plastiku? Tworzywo sztuczne zaczęło być produkowane w 1907 roku, a niedługo później były z niego wykonywane szkła w okularach korekcyjnych.

Pewnego dnia, angielski optyk Kevin Touhy przypadkowo zeszlifował zbyt dużo powierzchni plastikowej soczewki. Okazało się jednak, że idealnie pasowała do jego oka. Stała się wówczas na tyle mała, że obejmowała jedynie rogówkę, umożliwiając lepszy dostęp tlenu do oka. Była również dużo bardziej komfortową alternatywą dla swojego szklanego odpowiednika!

1960 rok – pierwsze soczewki kontaktowe miękkie Bausch&Lomb

Wynalezienie materiału hydrożelowego w 1959 był kolejnym rewolucyjnym momentem dla branży soczewek kontaktowych. To właśnie dzięki temu odkryciu powstały pierwsze soczewki kontaktowe miękkie, które były neutralne dla oka – zasługa ta przypada firmie Bausch&Lomb, która do dziś pozostaje jednym z liderów w branży!

Amerykanie jako pierwsi mogli cieszyć się nieocenionym komfortem tej metody korekcji wzroku. Po serii szczegółowych testów produktu, hydrożelowe soczewki zostały dopuszczone do obiegu na rynku amerykańskim w 1971 roku. Są one z powodzeniem używane aż do dziś. Ciekawi Cię, czym charakteryzują się soczewki hydrożelowe? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

1998 rok – pierwsze silikonowo-hydrożelowe soczewki wynalezione przez Ciba Vision

Kolejnym krokiem w rozwoju soczewek kontaktowych było opracowanie nowoczesnego materiału silikonowo-hydrożelowego, który charakteryzował się jeszcze większą przepuszczalnością tlenu. Został stworzony przez firmę Alcon, która wtedy funkcjonowała pod nazwą Ciba Vision. Do dziś jest jednym z najbardziej zaufanych producentów soczewek kontaktowych na rynku!

Już wiesz, kiedy wynaleziono soczewki kontaktowe, kto wynalazł tę metodę korekcji wzroku i jak ich forma była ulepszana na przestrzeni wieków. Ta wiedza z pewnością sprawi, że jeszcze bardziej docenisz ich komfort i zdrowie dla Twoich oczu!

 

Bibliografia:

James Key, Development of Contact Lenses and Their Worldwide Use, 2007

Austin Brewer, The history of contact lenses, 1800contacts, 2022

Richard M. Pearson, The 75th anniversary of the Touhy corneal contact lens: A review, 2023

John Dreyer, History of Contact Lenses: When, Who, Where And Why Explained, 2016

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię