Jak działają soczewki kontaktowe?
Szkła kontaktowe korygują wszystkie najpopularniejsze wady wzroku jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, jednak z magią nie mają nic wspólnego! Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak tak naprawdę działają? W tym artykule przyjrzymy się bliżej nauce, która stoi za niesamowitą zdolnością soczewek do korekcji wad refrakcji.
Jak działają soczewki kontaktowe? Krótka lekcja fizyki
Chcesz poznać odpowiedź na pytanie, jak działają soczewki kontaktowe? W takim razie to niezbędne, aby najpierw zrozumieć przyczynę najpowszechniejszych wad wzroku. Niezbędna jest również wiedza na temat tego, jaka jest budowa oka – tutaj poznasz wszystkie najważniejsze elementy ludzkiego narządu wzroku.
Wady refrakcji, takie jak astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność biorą się z nieprawidłowego kształtu gałki ocznej lub rogówki – uniemożliwia to odpowiednie załamywanie się światła wpadającego do oka. Przez to promienie są zniekształcone, lub nie padają bezpośrednio na siatkówkę odpowiedzialną za odbieranie bodźców wzrokowych. Efekt? Niewyraźne widzenie i szereg innych dokuczliwych objawów.
Soczewki kontaktowe działają więc na podobnej zasadzie, co szkła korekcyjne w okularach – oddziałują na sposób, w który światło wpada do oka, tym samym korygując wadliwy kształt gałki ocznej.
Jednak w przeciwieństwie do okularów, soczewki znajdują się bezpośrednio na rogówce. Obejmują one całość źrenicy, przez którą światło wpada do oka i poruszają się wraz z ruchami gałki ocznej – dlatego pozwalają na dużo bardziej skuteczną korekcję wzroku, niż okulary korekcyjne. Nie wiesz, co lepsze – okulary czy soczewki? W tym artykule podsumowaliśmy wady i zalety obu metod korekcji wzroku, aby ułatwić Ci wybór.
Kiedy wkładasz soczewkę kontaktową do oka, stanowi ona swego rodzaju dodatkową powierzchnię załamującą światło na przodzie rogówki. Tym samym soczewka zakrzywia i skupia wiązki świetlne w taki sposób, że przenikając przez oko, lądują one prosto na siatkówce. Dzięki temu możesz cieszyć się idealnym wzrokiem pomimo wady!
Pracujesz przed ekranem? Koniecznie sprawdź >> jakie są zasady dofinansowania soczewek kontaktowych przez pracodawcę.
Jak działają soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe?
Istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych miękkich – dzieli się je m.in. na:
- Materiał wykonania – obecnie można wybierać pomiędzy dwoma wariantami – do wyboru masz soczewki silikonowo-hydrożelowe oraz hydrożelowe. W tych wpisach znajdziesz więcej informacji na temat tego, czym wyróżniają się te dwa materiały.
- Czas użytkowania – opisuje on okres, przez który dane soczewki mogą być noszone. Do dyspozycji masz jednorazowe soczewki jednodniowe, które zakłada się rano i wyrzuca wieczorem, a także szkła kontaktowe wielorazowe – dwutygodniowe, miesięczne oraz mniej popularne kwartalne.
- Tryb noszenia – wyróżnić można soczewki do noszenia całodniowego oraz te o przedłużonym trybie noszenia. Niektóre modele, takie jak soczewki Acuvue Oasys 2-week są wielofunkcyjne – możesz nosić je w trybie dziennym przez 2 tygodnie, lub korzystać z nich całodobowo przez tydzień.
Zastanawiasz się, jak działają soczewki miesięczne, jednodniowe czy dwutygodniowe o przedłużonym trybie noszenia? Wszystkie soczewki kontaktowe miękkie korygują wady wzroku na takiej samej zasadzie. Jedyna różnica jest tutaj w sposobie pielęgnacji.
Wielorazowe soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniego czyszczenia i przechowywania, aby zapobiec przedostaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów do oka. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami na temat tego, jak dbać o soczewki miesięczne i stosuj się do nich, aby zapobiec infekcjom oczu.
Jak działają soczewki kontaktowe progresywne?
Na pewno słyszałeś o progresywnych okularach korekcyjnych – jednak czy wiesz, że mają one również swój kontaktowy odpowiednik? Soczewki progresywne to niezwykle komfortowy sposób na korekcję wzroku dla osób, które zmagają się z krótkowzrocznością i starczowzrocznością jednocześnie.
Jak działają soczewki kontaktowe progresywne? W porównaniu do zwykłych soczewek, które zawierają tylko jedną moc sferyczną, te zawierają w sobie kilka. Ujemna moc w centralnej części soczewki płynnie przenika w dodatnią moc sferyczną na jej krawędzi. Dzięki temu możliwy jest idealnie ostry wzrok zarówno w bliskich, jak i dalekich odległościach.
Wiesz już, jak działają soczewki kontaktowe. Niezależnie od tego, czy dopiero rozważasz tę metodę korekcji wzroku, czy już jesteś doświadczonym użytkownikiem szkieł kontaktowych – teraz możesz w pełni docenić niesamowite odkrycia naukowe, które za nimi stoją!
Bibliografia:
Benjamin Optical, How Do Contact Lenses Work?, benjaminoptical.com
Weston Contact Lens Institute, How Do Multifocal Contact Lenses Work and Are They Right for You?, westoncontactlens.com, 2020
Advanced Eyecare Center, How Do Multifocal Contact Lenses Work?, advancedeyecarecenter.com, 2021
Khan Academy, Refraction and light bending, khanacademy.org