Co na opuchnięte oczy? Domowe sposoby

Każdy miał do czynienia z opuchniętymi oczami przynajmniej raz – po nieprzespanej nocy, od płaczu czy po wypiciu kilku drinków dzień wcześniej. W rzadkich sytuacjach może jednak zdarzyć się, że opuchlizna jest symptomem poważniejszego schorzenia, takiego jak alergie oczu czy infekcje.


W większości przypadków opuchnięte oczy są jednak nieszkodliwe i stanowią jedynie problem kosmetyczny, dlatego też możesz walczyć z nimi za pomocą domowych sposobów. Co robić kiedy opuchlizna pojawi się tuż przed ważnym spotkaniem czy wyjazdem? U nas znajdziesz najlepsze domowe sposoby na opuchnięte oczy!

Co na opuchnięte oczy po alkoholu?

Miłośnicy imprez w towarzystwie drinków często skarżą się na opuchnięte oczy. Zwykle są one widoczne następnego ranka i mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Dzieje się tak, ponieważ alkohol odwadnia – a tym samym powoduje nadmierne odkładanie wody w organizmie, która trafia również do twarzy.

Często napojom alkoholowym towarzyszą również słone przekąski i obfite posiłki – nadmiar soli jeszcze bardziej wzmaga odkładanie wody w organizmie. Właśnie dlatego często na opuchnięte oczy skarżą się również abstynenci, którzy stosują nieodpowiednią dietę. Nie wiesz, co jeść? Tutaj dowiesz się, jak dbać o zdrowie oczu i po jakie pokarmy sięgać.

Zastanawiasz się, co na opuchnięte oczy po alkoholu? W takim przypadku najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie – zarówno dzień po imprezie, jak i w jej trakcie. Najlepiej, aby na każdego drinka przypadała co najmniej szklanka wody. Postaraj się również ograniczyć słone przekąski, lub zamienić je na te z mniejszą zawartością soli. Dzięki temu opuchnięte oczy po alkoholu lub ciężkim jedzeniu już nie będą Ci doskwierać!

Co na opuchnięte oczy rano?

Każdemu zdarzają się od czasu do czasu opuchnięte oczy rano – co zrobić? Najważniejsze w tej sytuacji jest zidentyfikowanie przyczyny. Dzieje się tak, ponieważ w czasie snu zwalnia tętno oraz zmniejsza się ciśnienie krwi. Oznacza to, że nie krąży ona tak sprawnie, jak w ciągu dnia.

Dodatkowo pozycja leżąca sprzyja równomiernemu rozłożeniu płynów w ciele ze względu na działanie grawitacji. Właśnie dlatego wieczorem mogą zdarzyć Ci się spuchnięte nogi, a o poranku – opuchnięte oczy. To naturalny stan, który zazwyczaj ustępuje krótko po wstaniu z łóżka.

Czasami jednak opuchlizna może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. W tym przypadku warto wspomóc się ogórkiem – najskuteczniejszym narzędziem w walce ze spuchniętymi oczami! Na pewno kojarzysz obraz kobiety relaksującej się w SPA z dwoma plasterkami ogórków na oczach – jednak czy kiedyś zastanawiałeś się, jaka tak naprawdę płynie z nich korzyść?

Dobroczynne właściwości ogórka płyną głównie z jego wysokiej zawartości witamin C i K – to silne antyoksydanty, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i tym samym dbają o jej zdrowy wygląd. Plastry ogórka wykazują się również działaniem chłodzącym, które zwęża rozszerzone naczynia krwionośne w skórze wokół oczu i poprawia krążenie limfy.

Ten sposób sprawdzi się jednak tylko u osób, które mają bardzo lekko opuchnięte oczy. Jeśli zmagasz się z bardziej uporczywą opuchlizną, ogórek lepiej zostawić na kanapki – dużo skuteczniejszym rozwiązaniem będą płatki ogórkowe na oczy Eyeye. Zawierają one wszystko to, co najlepsze w tym warzywie, w jeszcze bardziej skoncentrowanej formie. Efekt? Zniwelowana opuchlizna i świeże, zdrowe spojrzenie od samego rana.

Ogórek to świetny sposób na złagodzenie opuchlizny oczu.

Co na opuchnięte oczy od zatok?

Osoby, które często cierpią na zapalenie zatok, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak uporczywe mogą być opuchnięte oczy – to bowiem jeden z głównych objawów tego schorzenia. Dlaczego tak się dzieje? Gdy zatoki są zablokowane i toczy się w nich stan zapalny, woda i limfa odkładają się w ich okolicy – w tym naokoło oczu.

Co na opuchnięte oczy od zatok? Mogą być one spowodowane nie tylko infekcją, ale i alergią sezonową. W takim przypadku to niezwykle ważne, abyś stosował specjalne soczewki dla alergików, aby nie pogorszyć swoich objawów. W naszym sklepie znajdziesz również produkty dla alergików noszących soczewki o składach idealnie dostosowanych do Twoich potrzeb.

Niestety, aby pozbyć się opuchlizny raz na zawsze, jedynym sposobem jest zwalczenie problemu zapalenia zatok lub alergii. To zadanie powinieneś powierzyć lekarzowi – próba leczenia domowymi sposobami może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

W razie nagłych wypadków, możesz ukoić opuchnięte oczy od zatok za pomocą kilku sposobów:

  • Zimne okłady z płatków ogórkowych
  • Płukanie zatok
  • Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniu
  • Spanie z większą ilością poduszek dla lepszego wsparcia głowy

Co na opuchnięte i zaczerwienione oczy?

Dolegają Ci opuchnięte i zaczerwienione oczy, które dodatkowo są obolałe? Takie objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym powiek. Również i w tym przypadku nie należy bagatelizować takiego stanu – zwłaszcza jeśli zastanawiasz się, co na opuchnięte oczy u dziecka. Może to być bowiem symptom poważniejszego schorzenia, dlatego też najbezpieczniej będzie udać się do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy opuchlizna i zaczerwienienie spowodowane są naturalnymi sytuacjami, takimi jak płacz. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar łez, któremu nie udało się wydostać przez oczy i nos, trafia do tkanek naokoło oczu, przez co stają się one nabrzmiałe. Jeśli ciekawi Cię, skąd się biorą łzy – odpowiedź znajdziesz tutaj.

Jeśli więc zastanawiasz się, co na opuchnięte oczy od płaczu – tutaj najważniejszy jest czas. Niezależnie od tego, czy Twoje łzy były spowodowane tkliwą komedią romantyczną, czy trudną sytuacją życiową – powinieneś dać sobie czas, aby w spokoju wrócić do siebie. Wciąż możesz jednak przyspieszyć ten proces!

To, co na bardzo opuchnięte oczy od płaczu sprawdzi się najlepiej, to chłód i masaż. Połóż na oczy zimne okłady ogórkowe, a potem delikatnie masuj opuszkami palców skórę wokół oczu. To spowoduje lepszy drenaż płynów z powiek, dzięki czemu opuchlizna szybciej zejdzie – a ty będziesz mógł kontynuować swój dzień jak gdyby nigdy nic!

Skoro wiesz już, co na opuchnięte oczy – korzystaj z naszych sposób regularnie, aby raz na zawsze zwalczyć ten problem. Pamiętaj jednak, aby bezzwłocznie udać się do lekarza, gdy opuchniętym oczom towarzyszą inne objawy – takie jak ból, zaczerwienienie czy wydzielina.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię