Spuchnięta powieka – od czego może się brać?
Dopadła Cię spuchnięta powieka górna, dolna lub obie na raz? Wiele osób spotkało się z tym problemem – może on przysporzyć prawdziwych zmartwień. Obrzęk powiek najczęściej jest łagodny i nieszkodliwy, lecz czasem dochodzi do dużej i bolesnej opuchlizny, która może nawet utrudnić widzenie. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie mogą być przyczyny spuchniętej powieki i co robić, gdy zacznie Ci dolegać.
Spuchnięta powieka – przyczyny
Spuchnięta powieka może mieć różne źródła – od całkowicie nieszkodliwych, które wpływają negatywnie jedynie na wygląd, po te poważniejsze, wymagające interwencji lekarskiej. Jeśli objawy wystąpiły nagle i są niepokojące, lub utrzymują się przez długi czas – skonsultuj się z lekarzem. Oto najczęstsze przyczyny spuchniętej powieki.
Spuchnięta powieka od uderzenia
Jeżeli w ostatnim czasie uderzyłeś się w okolice oka, spuchnięta powieka jest w tym przypadku spowodowana urazem mechanicznym. Dzieje się tak przez wystąpienie krwiaka – opuchnięciu towarzyszy wtedy również czerwonawe lub sine zabarwienie powieki.
Niekiedy może się zdarzyć, że spuchnięta powieka od uderzenia nie ma na sobie żadnych objawów siniaka. Opuchlizna może być wówczas spowodowana przez zaistniały stan zapalny, który jest naturalną reakcją obronną organizmu na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Dokucza Ci spuchnięta powieka od uderzenia, a dodatkowo zaburzenie widzenia i ból? Podbite oko może świadczyć o urazie rogówki, dlatego w przypadku wystąpienia tych objawów jak najszybciej skonsultuj się z okulistą. Dzięki badaniu lekarz będzie w stanie ocenić zasięg uszkodzeń i dopasować odpowiednie leczenie.
Spuchnięta powieka górna u dziecka powinna być sygnałem do jak najszybszego udania się na badanie okulistyczne – pozwoli ono wykluczyć ewentualne uszkodzenie oka i zapobiec poważniejszym konsekwencjom urazu. Narząd wzroku dzieci jest delikatniejszy, niż u dorosłych, dlatego każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem.
Spuchnięta powieka przez infekcje
Może zdarzyć się, że powieka spuchła w wyniku toczącej się w jej okolicy infekcji. Jeśli spuchnięta powieka górna boli przy dotyku i jest czerwona – najpewniej została już objęta stanem zapalnym. Przyczyną spuchniętej powieki mogą być infekcje takie jak:
- Jęczmień – to choroba, która rozwija się w wyniku bakteryjnego zakażenia ujść gruczołów na brzegu powieki. Poza obrzękiem, charakteryzuje go również ropna wydzielina, silny świąd, ból i wzmożone łzawienie.
-
Zapalenie brzegów powiek – może być ono również spowodowane bakteriami, jednak częściej jest wynikiem dysfunkcji gruczołów Meiboma, które są odpowiedzialne za produkcję sebum i znajdują się w powiekach. Zapaleniu brzegów powiek towarzyszy nie tylko obrzęk, ale i tłusta wydzielina, sklejanie rzęs oraz nieprzyjemne uczucie piasku pod powiekami.
-
Zapalenie spojówek – spuchnięta powieka często idzie w parze z tą infekcją. Stan zapalny obejmuje w tym przypadku cienką błonę, która znajduje się na gałce ocznej i we wnętrzu powiek. Opuchlizna jest wówczas wynikiem wzmożonego krążenia krwi w tym rejonie. Przy zapaleniu spojówek dodatkowo występuje silne zaczerwienienie oczu, kłucie oraz ciężkość powiek.
Jeżeli podejrzewasz u siebie którąś z tych chorób, niezwłocznie udaj się do lekarza. Leczenie takich infekcji wymaga użycia specjalistycznych leków, które dostępne są jedynie na receptę.
Spuchnięta powieka – alergia
Spuchnięta powieka często jest objawem alergii oczu. Opuchlizna twarzy i powiek może wystąpić w reakcji na alergeny wziewne, takie jak pyłki czy sierść zwierząt, jak i również alergeny kontaktowe – czyli te, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Zobacz, jakie soczewki dla alergików będą najlepsze. Nie zapominaj również, aby łączyć je ze specjalnymi płynami dla alergików noszących soczewki, aby uniknąć zaostrzenia objawów.
Dużą rolę grają kosmetyki używane w okolicy oczu – jeżeli ostatnio zacząłeś używać nowego produktu, a spuchnięta powieka zaczęła dolegać Ci niedługo później, prawdopodobnie masz alergię na jeden ze składników. W tym przypadku powinno się natychmiast zaprzestać używania danego kosmetyku i postawić na te dedykowane alergikom.
Warto pamiętać, że reakcja alergiczna może również wystąpić na produkt, który był już używany przez dłuższy czas – nawet jeśli dotychczas Twój organizm dobrze go tolerował. Jeśli często dolega Ci spuchnięta powieka z powodu alergii, skonsultuj się z lekarzem alergologiem, z którym łatwiej znajdziesz przyczynę tego stanu.
Spuchnięta powieka – co robić, żeby zeszła opuchlizna?
Sposób leczenia spuchniętej powieki zależy od tego, co wywołało opuchliznę. Pamiętaj jednak, że przyczyn może być wiele i mogą zostać one stwierdzone dokładnie jedynie przez specjalistę. Interwencji lekarskiej wymagają przypadki, w których spuchniętej powiece towarzyszą inne objawy, takie jak silny ból, zaczerwienienie oczu czy wydzielina z oka. Nie wolno bagatelizować takiego stanu, ponieważ może się on rozwinąć w poważniejszą chorobę.
Jeśli jesteś rodzicem, pamiętaj – w przypadkach, gdy z powodu infekcji wystąpiła spuchnięta powieka u dziecka, domowe sposoby przyniosą więcej szkody, niż pożytku. Jeśli Twój maluch skarży się na dyskomfort czy osłabienie widzenia, natychmiast udaj się do lekarza.
Domowe sposoby na spuchniętą powiekę mogą pomóc jedynie w przypadkach, gdy opuchlizna jest spowodowana nieprzespaną nocą czy łagodną reakcją alergiczną. Warto wówczas skorzystać z dobroczynnych właściwości ogórka. W naszym sklepie znajdziesz płatki ogórkowe na oczy Eyeye, które skutecznie zmniejszą opuchliznę i dodadzą Twojemu spojrzeniu świeżości.
Ulgę dla spuchniętej powieki przyniesie również chłód, jednak kostki lodu mogą być zbyt ostre dla delikatnej skóry wokół oczu. W tym przypadku wystarczy włożyć płatki ogórkowe do zamrażalki na kilka minut przed użyciem – opuchlizna z oczu zejdzie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.
Pamiętaj, aby zdrowo się odżywiać i wysypiać się każdej nocy – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko spuchniętej powieki i będziesz mógł cieszyć się świeżym wyglądem przez cały dzień!
Bibliografia:
Stephanie Booth, Debra Jaliman, Swollen Eyelid, webmd.com
WebMD, Swollen Eyelid: Remedies and Treatments, webmd.com
Healthline, What Causes a Swollen Eyelid, and How Is It Treated?, healthline.com
NHS, Eyelid Problems, nhs.uk
Zawn Villines, William C. Lloyd, 13 causes and treatments of a swollen eyelid, medicalnewstoday.com
Christopher J. Brady, Eyelid Swelling, msdmanuals.com