Jak dobrać soczewki na podstawie okularów?
Niektórym użytkownikom okularów przeszkadza w nich brak pełnej swobody ruchów - szczególnie w trakcie uprawiania sportów czy w pracy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zamianę okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe. W związku z tym bardzo często pada pytanie: jak dobrać soczewki na podstawie okularów? Czy powinno się to robić samemu? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Te wątki poruszamy w tym artykule:
- Czy można dobrać soczewki na podstawie okularów?
- Jak samodzielnie dobrać soczewki na podstawie okularów?
- Jakie soczewki wybrać?
- Okulary na soczewki: czy warto zamienić?
Czy można dobrać soczewki na podstawie okularów?
Raczej nie powinno się dobierać soczewek na podstawie recepty okularowej. Jeżeli Twoja wada wzroku nie jest wysoka (mieści się w okolicy do 3,25D), możesz spróbować zrobić to za pomocą kilku sposobów, o których powiemy niżej. Mimo tego, odradzamy samodzielne dobieranie parametrów szkieł kontaktowych. Zwróć uwagę na to, że szkła okularowe znajdują się w odległości kilku, kilkunastu centymetrów od Twojego oka, zaś soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na film łzowy. Oznacza to, że parametry korekcji mogą być zupełnie inne. W przypadku krótkowzroczności, soczewki kontaktowe powyżej wady -3,25D będą zazwyczaj słabsze od mocy okularów. Z kolei przy dalekowzroczności powyżej wady +3,25D, soczewki będą mocniejsze od okularów.
Należy również pamiętać, że nieprawidłowo dobrane soczewki kontaktowe mogą być przyczyną:
- zmęczenia oczu i wzroku,
- bólu głowy,
- zaczerwienienia i podrażnień oczu,
- nadmiernego łzawienia,
- ogólnego dyskomfortu występującego w okolicy oczu.
Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednio dobrane soczewki. Polecamy więc, by w tym celu udać się do specjalisty - okulisty lub optometrysty. Na taką wizytę warto zabrać ze sobą swoje okulary. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku, oceni jego dokładny stan i sprawdzi, czy wada refrakcji nie uległa zmianie. Na podstawie wyników wypisze odpowiednią receptę na soczewki kontaktowe. Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować się na badanie wzroku. Dzięki takiej wiedzy będziesz mógł poczuć się bardziej swobodnie podczas wizyty, szczególnie, jeśli wybierasz się na nią po raz pierwszy.
Recepta na okulary a recepta na soczewki: czy są tym samym?
Dobieranie soczewek na podstawie okularów nie jest dobrym rozwiązaniem, choć może wydawać się, że recepta na soczewki kontaktowe i okulary są tym samym. Zdaje się tak, ponieważ większość parametrów zapisywana na nich jest podobna. Każde z tych narzędzi wzroku posiada jednak inną konstrukcję i stosuje się je w inny sposób. Dodatkowo w soczewkach kontaktowych dochodzą jeszcze takie parametry jak krzywizna (BC) i średnica (DIA). Nie jesteś w stanie samodzielnie obliczyć tego dla swojego oka, a parametry te pozwalają na maksymalne dopasowanie szkła kontaktowego do budowy oka.
Jak samodzielnie dobrać soczewki na podstawie okularów?
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na to, by samodzielnie dobrać soczewki na podstawie recepty okularowej, powinieneś użyć kalkulatora i wykorzystać poniższy wzór:
фsk = фok / 1 - d × фok фsk - to moc soczewki kontaktowej фok - pod ten parametr podstaw moc swojej soczewki okularowej d - wpisz odległość soczewki okularowej od oka w metrach |
Pamiętaj by zadbać o to, by obliczenia były prawidłowe: pilnuj, aby poprawnie wpisać wszystkie liczby.
Powyższe obliczenia wydają się proste - i raczej takie są. Samodzielny dobór soczewek kontaktowych na podstawie okularów może sprawdzić się, jeśli zależy Tobie na jednorazowym użyciu soczewek kontaktowych, a na co dzień raczej korzystasz z okularów. Jeżeli jednak pragniesz na stałe wymienić narzędzie korekcji wzroku, udaj się na badanie - dzięki temu zagwarantujesz sobie dobrze dopasowaną korekcję.
Czy soczewki toryczne można dobrać na podstawie okularów?
Warto wiedzieć, że powyższy wzór odnosi się do soczewek sferycznych. Toryczne soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, którym doskwiera astygmatyzm - parametry takich soczewek raczej nie są możliwe do obliczenia samodzielnie. Zadanie to należy bezwzględnie powierzyć specjaliście.
Jakie soczewki wybrać?
Gdy specjalista wykona potrzebne badania i wypisze Tobie odpowiednią receptę, to zapewne od razu otrzymasz na miejscu właściwe soczewki kontaktowe. Po otrzymaniu próbnych soczewek, jeśli przypadną do gustu zarówno Tobie, jak i Twoim oczom - będziesz mógł kolejne kupić już normalnie. Ceny soczewek online są bardzo atrakcyjne, dlatego zajrzyj wtedy do naszej oferty i kup swój idealny produkt!
Okulary na soczewki: czy warto zamienić?
Soczewki czy okulary? Zarówno pierwsze, jak i drugie narzędzie korekcji ma swoje wady i zalety. Jeśli nosisz już okulary i zastanawiasz się, czy zamienić je na soczewki to warto, byś poznał więcej informacji na ich temat.
Zalety soczewek:
- Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? Są bardzo wygodne: można śmiało w nich skakać, biegać. Nie trzeba martwić się o to, by nie spadły i nie roztrzaskały się. Nie parują. Zapewniają pełną swobodę ruchów, co jest szczególnie praktyczne dla osób uprawiających sporty lub dla tych, którzy lubią podróżować. Dowiedz się także, czym są soczewki sportowe.
- Są praktycznie niewidoczne.
- Są niewyczuwalne: gdy założysz je rano, przez większość dnia zapewne wcale nie poczujesz, że w ogóle masz je na oczach.
- Nie zrobisz na nich przypadkowej plamy palcami, gdy np. będziesz poprawiać włosy, więc nie musisz martwić się o przejrzystość i klarowność widzenia.
Wady soczewek:
- Soczewki należy każdego poranka zaaplikować, a wieczorem zdjąć, co na początku może stanowić małe wyzwanie dla niektórych osób, ale z czasem łatwo dojść do wprawy.
- Należy dbać o ich regularną pielęgnację i pilnować terminu wymiany danej pary na nową.
- Nie należy w nich pływać, ponieważ może wiązać się to z ryzykiem rozwoju infekcji.
- Nie są zalecane dla osób, które borykają się z zespołem suchego oka.
Sprawdź więcej informacji o tym, czego nie wolno robić w soczewkach kontaktowych.
Bibliografia:
-
D. G. Hunter, C. E. West, Optyka okulistyczna. Optyka, refrakcja oka i soczewki kontaktowe. Małe kompendium. Wyd. Medyczne Górnicki, 2017
-
J. Bartkowska, Optyka i korekcja wad wzroku, Wyd. PZWL, 1996
-
N. Efron, Kontaktologia, Wyd. Edra Urban & Partner, 2021