Jak dobrać parametry soczewek kontaktowych i odczytać je z opakowania?

Masz dość okularów i zastanawiasz się nad zmianą metody korekcji wzroku? Szkła kontaktowe to niezwykle komfortowy i bezpieczny sposób na perfekcyjną ostrość widzenia. Będą Ci dobrze służyły jednak tylko w przypadku, kiedy zostaną odpowiednio dopasowane. W tym artykule znajdziesz wszystko o soczewkach kontaktowych i ich dobieraniu.


Zbliżenie na bok pudełek soczewek z parametrami.

Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe?

Zasada jest prosta – nie próbuj robić tego sam, chyba że zastanawiasz się jak zepsuć sobie wzrok! Noszenie szkieł kontaktowych o niedopasowanych parametrach to szybka droga do pogłębienia wady, podrażnień oczu i innych komplikacji.

Już po pierwszym założeniu szybko zdasz sobie sprawę, dlaczego odpowiedni dobór soczewek jest tak ważny – uwieranie, swędzenie i uczucie ciała obcego w oku skutecznie odrzuci Cię od nałożenia ich kolejny raz.

Samodzielne dobranie szkieł kontaktowych będzie wiązało się więc nie tylko z problemami zdrowotnymi, ale i znaczną stratą pieniędzy. Koszty przeznaczone na zakup niewygodnych soczewek pójdą bowiem na marne, kiedy całe opakowanie będzie musiało trafić do kosza.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Jedyny sposób na dobranie idealnie dopasowanych do Twoich oczu szkieł kontaktowych to udanie się do gabinetu specjalisty – optometrysty lub okulisty.

Na samym początku wizyty trzeba upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do soczewek. Jest ich kilka, np. niektóre choroby ogólnoustrojowe lub infekcje oczu. Jeżeli po szczegółowym badaniu zdrowia oczu okaże się, że zostałeś zakwalifikowany do noszenia soczewek – gratulacje! Teraz przyszedł czas na zbadanie ostrości wzroku.

Nie wiesz, kto lepiej dobierze soczewki – okulista czy optometrysta? Zapoznaj się z naszym wpisem, w którym rozwiewamy wątpliwości odnośnie tego, kogo wybrać.

Średnica i krzywizna w soczewkach – marka marce nie równa

Najlepszą drogą do utrzymania oczu w zdrowiu i dobrej kondycji jest używanie soczewek, które na badaniu zlecił lekarz. Dlaczego? Nawet w przypadku tych samych parametrów, szkła kontaktowe różnych marek mogą różnić się od siebie budową oraz sposobem, w który układają się na oku.

Możesz oczywiście wypróbowywać inne marki, lecz w tym przypadku najlepiej sięgnąć po te sprawdzone i pozytywnie oceniane przez innych. Jeśli nie wiesz więc, jakie soczewki kontaktowe wybrać – rzuć okiem na ranking soczewek 2024.

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Nie ma możliwości odpowiedniego dopasowania soczewek bazując na recepcie do okularów, ponieważ brakuje w niej kluczowych parametrów – krzywizny i średnicy. Z kolei w przypadku astygmatyków takie dane jak moc cylindra czy oś w soczewkach kontaktowych prawie na pewno będą się różnić.

Jedynie badanie w gabinecie może dać Ci gwarancję, że średnica i krzywizna soczewki będzie odpowiednio dopasowana do Twoich oczu.

Może wydawać się, że moc sferyczna jest taka sama w okularach i w soczewkach. Nie zawsze jest to jednak prawda! W okularach szkła korekcyjne znajdują się 1-2 cm przed okiem, podczas gdy szkło kontaktowe znajduje się bezpośrednio na rogówce.

Z tego też wynikają zmiany ogniskowe i różnice w sposobie załamywania światła wpadającego do oka. Moc sferyczna w soczewkach i okularach może się więc różnić, szczególnie przy większych mocach.

Sprawdź wiecej >> jak kupować soczewki kontaktowe?

Moc soczewek a moc okularów

Mimo wszystko, jeśli po badaniu zobaczysz, że przypisana Ci moc soczewki jest taka sama jak na twojej recepcie okularowej – nie zdziw się. Różnice pomiędzy mocą sferyczną zachodzą zwykle dopiero w przypadku wady od 3,25 dioptrii, w zależności od tego czy są to wartość dodatnia, czy ujemna.

Jeśli nosisz okulary korygujące astygmatyzm, możesz być prawie w 100% pewny, że parametry soczewek będą zupełnie inne od tych w okularach.

Więcej o tym, czym różnią się okulary minusy i plusy – dowiesz się na naszym blogu.

Parametr soczewki – jak odczytać oznaczenia na soczewkach?

Opakowanie soczewek Air Optix Aqua ze stroną pokazującą parametry     Opakowanie ACUVUE 1-day MOIST ze stroną pokazującą parametry soczewek     Bok opakowania soczewek z informacją o parametrach.

SPHERE / PWR

Sphere lub PWR soczewki to oznaczenie, które pokazuje, jaka jest moc sferyczna soczewki. Szczegółowo opisuje wadę wzroku w dioptriach co 0,25 punktów, które poprzedzone są plusem lub minusem.

W przypadku astygmatyzmu, któremu nie towarzyszy krótkowzroczność ani nadwzroczność – miejsce na ten parametr jest pozostawione puste, wypełnione „plano” lub znakiem równości „=”. W takim przypadku oznacza to, że moc soczewek wynosi 0,00 dioptrii. Taką też wartość powinno się wybrać w parametrach produktu podczas zakupu soczewek torycznych.

CYL

Ten skrót używany w przypadku soczewek korygujących astygmatyzm, który określa moc cylindra.

AX / AXIS

Kolejny parametr obecny w recepcie astygmatyków – opisuje oś soczewki kontaktowej.

ADD / MAX ADD

Ten parametr dotyczy soczewek progresywnych – oznacza addycję, czyli dodatek do wyraźnego widzenia bliży.

BC

BC soczewki to nic innego jak krzywizna soczewki. Co to? To wartość opisująca geometrię szkła kontaktowego, czyli wypukłość lub płaskość jego powierzchni. Zwykle jest ona standardowa w danym produkcie, lub są do wyboru 2-3 różne krzywizny.

DIA

Dia soczewki to parametr opisujący to, jaka jest średnica soczewki w jednostce mm.

EXP

To skrót z angielskiego zwrotu expiry date, który oznacza datę ważności.

LOT

Zwykle znajduje się zaraz obok EXP – określa numer partii soczewek.

Przykładowa recepta dopasowanych soczewek kontaktowych (tutaj soczewki toryczne):

Karteczka z wypisanymi parametrami soczewek

Jeśli wiesz już, jak dobrać soczewki i jak odczytywać skróty z opakowania – pozostało tylko udać się na badanie! Pamiętaj, że jeśli chcesz zacząć nosić soczewki, wizyta u optometrysty lub okulisty to gwarancja nie tylko komfortu, ale i zdrowia! Umów wizytę już teraz i ciesz się komfortem idealnego widzenia przez cały dzień. Możesz też skorzystać z naszego Wirtualnego Gabinetu, w którym specjalista pomoże dobrać Ci soczewki kontaktowe bez wychodzenia z domu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
2020-11-21 19:57:55
e-mail ukryty napisał/a: Dopasowywanie
Dziękuję za informacje! Już zaczęłam się załamywać, że skoro gorzej widzę w soczewkach niż okularach to znaczy, że muszę z nich zrezygnować. A tu się okazuje, że po prostu musze dobrze je dopasować, dziękuję!!
2020-02-23 00:02:10
att napisał/a: Dzięki za te informacje
informacje które tu doczytałem są bardzo pomocne (myślałem że moc okularów morze być taka sama na soczewkach )lub zamawianie soczewek bez wizyty u specjalisty .Mogłem sobie zepsuć wzrok jakbym tego nie przeczytał dzięki
Pokazuje 1-2 z 2 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię