Badanie OCT oka - dla kogo wskazane, ile kosztuje?
Badanie OCT, czyli optyczna tomografia koherentna to nieinwazyjne badanie, które pozwala na dokładne przebadanie narządu wzroku. Jego wynik może uchronić Cię przed groźnymi w skutkach chorobami oczu. W tym artykule dowiesz się, jakie objawy powinny skłonić Cię do wykonania tego badania, na czym ono polega i ile może kosztować.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Na czym polega badanie OCT oka?
- Kiedy wykonać badanie OCT oka?
- Jak przebiega badanie OCT oka?
- Jakie schorzenia można zdiagnozować, wykonując OCT oka?
- Badanie OCT oka - cena
Na czym polega badanie OCT oka?
Tomografia oka to nieinwazyjna metoda obrazowania przekrojowego tkanki, której okuliści używają do tworzenia obrazów oka. Polega to na pomiarze długości fal światła podczerwonego, które odbija się od siatkówki. OCT pozwala mierzyć głębokość ważnych struktur oraz tworzyć wizualizację warstw siatkówki, rogówki, tęczówki i kąta przesączania. Dzięki temu specjaliści mogą szybciej diagnozować i leczyć choroby oczu.
W diagnostyce okulistycznej OCT służy do:
- automatycznej tomografii głowy tarczy nerwu wzrokowego (OCT ONH)
- pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki (OCT RNFL)
- analizy kompleksu komórek zwojowych siatkówki w plamce żółtej (OCT GCC)
Wyniki tych pomiarów pozwalają przede wszystkim na wczesne wykrycie jaskry, zanim jeszcze pojawią się widoczne objawy. Jest to szczególnie istotne, ponieważ można wdrożyć odpowiednie leczenie, zanim choroba się rozwinie. Nieleczona może prowadzić nawet do utraty wzroku.
Kiedy wykonać badanie OCT oka?
Wykonanie badanie OCT może zlecić okulista w celu rutynowej kontroli lub zbadania niepokojących objawów, takich jak:
- uporczywy ból oka,
- ucisk na gałkę oczną,
- wytrzeszcz oczu,
- problemy z wyraźnym widzeniem,
- częste męty lub błyski w oku,
- nagła utrata wzroku.
Jeśli zauważyłeś któryś z tych objawów u siebie, niezwłocznie udaj się do okulisty. Podstawą do wykonania tomografii oka jest również ryzyko jaskry, jeśli występowała wcześniej u Twoich bliskich, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, choroby neurodegeneracyjne, obrzęk tarczycy nerwu wzrokowego lub guz przysadki.
Jak przebiega badanie OCT oka?
Tomografia oka jest szybka i bezbolesna, nie musisz się do niej w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy usiąść przed skanerem i oprzeć brodę na specjalnej podpórce. Następnie lekarz poprosi Cię o spoglądanie w określone miejsca. Podczas trwania badania należy powstrzymać się od poruszania i mrugania. Zazwyczaj przed badaniem specjalista zakrapia oczy specjalnymi kroplami, które rozszerzają źrenice. Takie krople mogą spowodować światłowstręt i zamglone widzenie, utrzymujące się do kilku godzin. Dlatego warto wybrać się na badania z osobą towarzyszącą, która pomoże nam bezpiecznie wrócić do domu.
Badanie można wykonać niezależnie od wieku i stanu zdrowia, również w czasie ciąży czy karmienia piersią. Wyniki badania odczytuje lekarz, posiadający specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Samodzielne odczytanie danych nie jest łatwe, najlepiej zdać się na specjalistę, który poinformuje nas o rezultacie badania. W przypadku wykrycia schorzenia wpływającego na siatkówkę lub nerw wzrokowy zaplanuje kolejne kroki w leczeniu. Badania należy powtarzać, w celu monitorowania choroby i postępów leczenia.
Jakie schorzenia można zdiagnozować, wykonując OCT oka?
OCT oka dzięki precyzyjnemu obrazowaniu oka, pomaga diagnozować choroby siatkówki i inne choroby mające wpływ na wzrok, w tym:
- jaskrę,
- torbielowaty obrzęk plamki,
- obrzęk plamki związany z cukrzycą,
- retinopatię cukrzycową,
- nowotwory,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- zanik nerwu wzrokowego,
- odwarstwienie tylne ciała szklistego,
- odwarstwienie siatkówki.
Wczesne wykrycie choroby pozwala na wdrożenie odpowiednich metod leczenia. Należy więc pamiętać o regularnych badaniach wzroku.
Badanie OCT oka - cena
Badanie OCT jest refundowane przez nfz, jednakże czas oczekiwania może wynosić ponad pół roku. Natomiast koszt wykonania takiego badania prywatnie waha się od 100 do 300 złotych w zależności od poradni okulistycznej. Zdarza się również że cena nie zawiera ceny konsultacji okulistycznej lub odnosi się do badania tylko jednego oka. Warto więc przed umówieniem się na wizytę rozeznać się co do cen lub czasu oczekiwania w Twojej poradni.
Źródła:
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/optical-coherence-tomography-oct
https://instytutoka.pl/badanie-oct/