Skrzydlik - przyczyny, objawy, leczenie

Aktualizacja: 26.09.2022

Skrzydlik i tłuszczyk to kolejne z chorób jakie mogą rozwinąć się w obrębie oka. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że są dobrze widoczne na oczach przez co mogą być krępujące. Jednakże ich konsekwencje mogą być znacznie gorsze, jeżeli w porę nie rozpocznie się leczenia.


Najważniejsze zagadanienia skrzydlik i tłuszczyk oka

Co to jest skrzydlik?

Na oku zmiana ta przypomina kształtem skrzydełko owada, rozciągając się od przynosowego kąta szpary powieki dochodząc lub nawet nachodząc na rogówkę. Błona ta obejmując rogówkę zaczyna włóknieć powodując pogorszenie widzenia, zaczerwienienie, a w dalszym czasie uszkodzenie rogówki.

Skrzydlik oka przyczyny występowania

Przyczyny rozwoju tej choroby nie są do końca poznane, jednak długa ekspozycja na słońce i związane z tym promieniowanie UV oraz suche i zapylone powietrze przyczyniają się do jej rozwoju. O przyczyny skrzydlika podejrzewa się słońce, gdyż częstotliwość występowania choroby jest wyższa w krajach bliżej równika, czyli ciepłych, dłużej słonecznych. Promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje też szkodliwie na kolagen, a to może również powodować zgrubienia charakterystyczne dla skrzydlika.

Leczenie skrzydlika

Leczenie skrzydlika najczęściej ogranicza się do leczenia miejscowego, objawowego przy pomocy maści i kropli, które zmniejszają stan zapalny.

Skrzydlik operacja

Gdy skrzydlik na oku narośnie zbytnio koniecznym staje się usunięcie go metodą chirurgiczną. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że schorzenie powraca i koniecznym się staje naświetlanie i przymrażanie zmiany chorobowej.

Co to jest tłuszczyk i jakie ma objawy?

To zmiana polegająca na gromadzeniu się złogów białkowych i tłuszczowych na spojówce gałki ocznej. Kumulują się one w postaci szaro-żółtych grudek i zazwyczaj pojawiają się u osób starszych.  W przeciwieństwie do skrzydlika, tłuszczyk nigdy nie wrasta w rogówkę. Tłuszczyk bowiem zatrzymuje się w całości na białku oka. Tym samym nie ma niebezpieczeństwa pogorszenia czy utraty wzroku.

Tłuszczyk przyczyny

Tutaj także przyczyn rozwoju tłuszczyka na oku dopatruje się w nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Może też być następstwem długotrwałego narażania oka na uszkodzenia (nadmiernie suche oraz zanieczyszczone powietrze).

Tłuszczyk oka leczenie

Tłuszczyk nie wymaga leczenia o ile nie jest nadmiernie dokuczliwy. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o usunięciu chirurgicznym zmiany, należy liczyć się z konsekwencjami nieestetycznych blizn.

Czym się różni skrzydlik od tłuszczyka?

Choć obie przypadłości są często ze sobą mylone a nazewnictwo stosowane zamiennie, to skrzydlik od tłuszczyka różni się znacząco przede wszystkim wpływem na widzenie. Podczas gdy tłuszczyk nie najdzie na rogówkę i nie pogorszy widzenia, to skrzydlik może uszkodzić rogówkę powodując blizny, wpływając negatywnie na widzenie.

Skrzydlik Tłuszczyk
  • Może nachodzić na rogówkę.
  • Wpływa na widzenie, pogarszając je.
  • Uszkadza rogówkę
  • Powoduje zaczerwienienie oka
  • Nigdy nie nachodzi na rogówkę oka.
  • Nie pogarsza widzenia.
  • Nie uszkadza rogówki

Skrzydlik i tłuszczyk profilaktyka

Prewencyjne działania mogą uchronić nasze oczy przed niektórymi chorobami, takimi jak właśnie skrzydlik czy tłuszczyk a regularne wizyty u okulisty wcześnie pozwolą wykryć niepokojące zmiany. Gdy tylko możemy zadbajmy o regularną ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Warto wybierać soczewki kontaktowe z filtrem UV, które mogą w części ochronić rogówkę minimalizując ryzyko poważnych chorób oka. Nośmy okulary przeciwsłoneczne nawet wtedy, gdy słońce nie jest bardzo oślepiające, czy istnieje prawdopodobieństwo działania światła odbitego od powierzchni. Światło odbite potrafi być wielokrotnie bardziej szkodliwe od promieni bezpośrednio padających.

 


Bibliografia

1. Niżankowska M.H. Podstawy okulistyki. Wydanie II poprawione i uzupełnione. VOLUMED, Wrocław 2000.
2. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/122274,skrzydlik-i-tluszczyk [dostęp: 28.06.2022].
3. Sieja-Bujewska A. Współczesne metody postępowania w skrzydliku. „Przegląd Okulistyczny” 2012, nr 4 (48), s. 4-5. https://www.przegladokulistyczny.pl/wspczesne_metody_postpowania_w_skrzydliku  [dostęp: 28.06.2022].

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię