Przepukliny tłuszczowe pod oczami - co to?

Przepukliny tłuszczowe pod oczami stanowią powszechny problem estetyczny. Te charakterystyczne worki pod oczami mogą być źródłem frustracji, wpływając na ogólny wygląd i pewność siebie. Choć przepukliny te są często kojarzone z procesem starzenia się skóry, ich pojawienie się może być również skutkiem innych czynników, w tym genetyki i stylu życia. Dowiedz się czym dokładnie są przepukliny tłuszczowe pod oczami!


Najważniejsze informacje:


Anatomia okolicy oczu w kontekście przepuklin tłuszczowych

Powieki, stanowiące fundamentalny element ochronny struktury oczu, składają się z trzech istotnych warstw. Pierwszą z nich jest warstwa przednia (zewnętrzna), która obejmuje skórę i mięsień okrężny oka. Warstwa środkowa składa się z przegrody oczodołowej, tłuszczu oczodołowego zaprzegrodowego oraz tarczki. Natomiast warstwę tylną (wewnętrzną) tworzą spojówka, rozcięgno dźwigacza powieki górnej oraz mięśnie retraktorów, z dodatkową obecnością tkanki łącznej pomiędzy warstwami.

Przegroda oczodołowa, mająca swe źródło za mięśniem okrężnym oka, bierze początek wzdłuż łuku brzeżnego. W powiece górnej przegroda oczodołu łączy się z rozcięgnem dźwigacza, natomiast w powiece dolnej – z retraktorami powieki dolnej.

Tłuszcz oczodołowy, stanowiący istotną część struktury oczu, utrzymywany jest przez sieć delikatnej tkanki łącznej. Składa się z części śródstożkowej, położonej za gałką oczną i otoczonej przez mięśnie proste oka, oraz części pozastożkowej, podzielonej na 5 przedziałów – poduszki tłuszczowe. W powiece górnej występują dwie poduszki tłuszczowe: mniejsza po stronie przyśrodkowej i większa, centralnie umiejscowiona. W powiece dolnej znajdują się trzy poduszki tłuszczowe: centralna i przyśrodkowa, oddzielone mięśniem skośnym dolnym, oraz mniejsza poduszka tłuszczowa po stronie bocznej, oddzielona od poduszki centralnej przegrodą tkanki łącznej.

Przegroda oczodołowa, będąca rodzajem włóknistej błony, z upływem czasu ulega wiotczeniu, co skutkuje uwypuklaniem się poduszek tłuszczowych, bezpośrednio za przegrodą.

przepukliny tłuszczowe pod oczami

Przyczyny przepuklin tłuszczowych pod oczami

Przepuklina tłuszczowa powiek dolnych, manifestująca się charakterystycznymi workami pod oczami, wynika z nadmiernego rozciągnięcia mięśni otaczających oko. Ten proces prowadzi do przesunięcia tkanki tłuszczowej z oczodołu na zewnątrz, tworząc widoczne wypukłości.

Najczęstszym czynnikiem, który sprzyja kształtowaniu się przepuklin tłuszczowych, jest starzenie się. Degeneracja włókien elastynowych, kolagenowych i utrata skóry właściwej prowadzą do utraty elastyczności i napięcia skóry. Zmiany te obejmują przegrodę oczodołu, rozcięgno dźwigacza, mięśnie okrężne oka, więzadła powiek i oczodołowo-policzkowe, skutkując utratą stabilności strukturalnej i uwidocznieniem poduszeczek tłuszczowych.

Obecnie podkreśla się, że nie tylko starzenie i czynniki genetyczne wpływają na pojawienie się worków pod oczami. Tryb życia, narażenie na stres, ekspozycja na słońce oraz niezdrowa dieta stanowią istotne determinanty utraty elastyczności skóry. Medycyna estetyczna, oferując różnorodne metody leczenia, staje się opcją dla tych, którzy chcą odzyskać młodzieńczą jędrność skóry wokół oczu.
 

Usuwanie przepuklin tłuszczowych pod oczami

Usuwanie przepuklin tłuszczowych pod oczami to skuteczny zabieg, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj jest on łączony z blefaroplastyką.

Blefaroplastyka, czyli korekta powiek dolnych, pozwala na usunięcie przepukliny tłuszczowej przegrody oczodołu, a także nadmiaru skóry i fragmentu mięśnia, który znajduje się pod spodem.  Istnieją trzy różne dostępy chirurgiczne: przezspojówkowy zaprzegrodowy, przezspojówkowy przedprzegrodowy oraz przezskórny. Każda z tych metod umożliwia skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej w okolicy dolnej powieki. 

Zabieg można wykonać za pomocą skalpela lub lasera, skracając okres rekonwalescencji. Zabieg laserowy pozostawia niewidoczne nacięcia, a efekty stają się widoczne po ustąpieniu opuchlizny. Rekonwalescencja trwa zwykle 1-2 tygodnie. Pełne rezultaty można obserwować po 1-2 miesiącach. Operacja nie wyklucza ponownego powstania przepukliny, dlatego bardzo ważne jest by zadbać o zmianę diety i stylu życia w celu uniknięcia ponownego problemu.
 

Usuwanie przepuklin tłuszczowych - skutki uboczne dla oczu

Usuwanie przepuklin tłuszczowych pod oczami jest procedurą chirurgiczną, która ma na celu poprawę wyglądu dolnych powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Pomimo potencjalnych korzyści estetycznych, zabieg ten, jak każdy inny, niesie ze sobą ryzyko powikłań, które mogą wpłynąć na zdrowie oczu. Zaliczamy do nich:

  • Pogorszenie się wzroku - chociaż jest to rzadkie zjawisko, istnieje ryzyko, że po zabiegu może dojść do pogorszenia się wzroku. Szacuje się, że występuje to w przypadku 1 na 20 000 operacji.
     
  • Zespół suchego oka - po blefaroplastyce dolnej powieki istnieje ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, który objawia się m.in. dyskomfortem i  zaczerwienieniem spojówek.
     
  • Wywinięcie powieki (ektropion) - nadmierna korekta na powiece dolnej może spowodować wywinięcie powieki, co prowadzi do utraty naturalnej ochrony oka i może powodować wysychanie rogówki oraz nadmierne łzawienie
     
  • Trudności w domknięciu powiek - po operacji może wystąpić tymczasowa trudność w domknięciu powiek, która zazwyczaj ustępuje samoistnie i może być związana z obrzękiem pooperacyjnym.
     
  • Inne powikłania - mogą również wystąpić inne powikłania, takie jak krwiak, widoczna blizna, asymetria powiek czy opadanie powieki.

Dlatego też, aby zminimalizować ryzyko powikłań, ważne jest powierzenie zabiegu doświadczonemu chirurgowi plastycznemu, który dysponuje odpowiednią wiedzą, doświadczeniem oraz wyposażeniem, a także ścisłe przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. 

jak wyglądają przepukliny tłuszczowe?

Przepukliny tłuszczowe pod oczami a zastoje limfatyczne - jak odróżnić?

Nagromadzenie płynu limfatycznego powoduje szare cienie pod oczami i zmęczony wygląd. Z kolei przepukliny tłuszczowe pod oczami wynikają z gromadzenia się tłuszczu w dolnej powiece, co prowadzi do wybrzuszenia i utraty promiennego spojrzenia. Właściwa identyfikacja problemu jest kluczowa dla skutecznej terapii i przywrócenia świeżego wyglądu okolic oczu.

Odróżnienie przepukliny tłuszczowej od zastoju limfatycznego pod oczami jest kluczowe dla skutecznej diagnostyki i leczenia. Przepuklina tłuszczowa charakteryzuje się niezmiennym obrazem w ciągu dnia, podczas gdy obrzęk limfatyczny nasila się głównie po nocy. Masaż limfatyczny, kostki lodu, czy chłodne okłady przynoszą ulgę w przypadku zastoju limfatycznego. Test oparty na delikatnym uciśnięciu zamkniętego oka potwierdza obecność przepukliny, gdy powstaje widoczny "fałd" lub "woreczek". Wątpliwości co do diagnozy można rozwiać poprzez badanie USG tej okolicy.

 

Bibliografia:

  1. https://klinika.pl.ua/en/o-klinike/novosti/zhirovye-gryzhi-pod-glazami-prichiny-poyavleniya-i-kak-izbavitsy/
  2. https://www.drvrcek.com/single-post/2017/10/16/lower-eyelid-bags-and-how-to-get-rid-of-them
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
2024-03-12 19:18:10
e-mail ukryty napisał/a: Pytanie?
Mozna jakos zadzialac jeszcze w swoim zakresie robiac np. cos w domu na te worki pod oczami by je zmniejszyc?
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię