Po co nam brwi i rzęsy? Najważniejsze funkcje włosków wokół oczu
Odpowiednio wymodelowane brwi i zręcznie umalowane rzęsy dodają twarzy wyrazu i atrakcyjności – jednak pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną. Te niepozorne włoski na łuku brwiowym i brzegach powiek grają ważną rolę w zapewnieniu nam komfortu widzenia i utrzymaniu zdrowia narządu wzroku. Czytaj dalej i poznaj prawdę o tym, po co nam brwi i rzęsy!
Spis treści:
Po co nam brwi? 3 najważniejsze funkcje
Aby nasz narząd wzroku był w stanie dobrze funkcjonować, jest wspomagany przez niezwykle ważny mechanizm zwany aparatem ochronnym oka – w jego skład wchodzą m.in. właśnie brwi i rzęsy! Rzadko kiedy myślimy o ich prawdziwym przeznaczeniu, ale ich brak byłby przez nas bardzo odczuwany. Oto 3 najważniejsze funkcje brwi!
Po co nam brwi? Ochrona oczu
Każdego dnia, nasze oczy są narażone na działanie niezliczonych zabrudzeń i czynników drażniących, jednak rzadko kiedy zdarzy się, że rzeczywiście wpadnie do nich ciało obce. To właśnie dzięki brwiom! Stanowią one pierwszą linię obrony przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i płynami – było to szczególnie ważne dla naszych dalekich przodków, którzy angażowali się w ciężką pracę fizyczną i intensywne pościgi za zwierzyną.
Unikalna struktura, którą tworzą włoski brwi, umożliwia im łatwe wchłanianie oraz odprowadzanie na zewnątrz kropel potu i deszczu. Gdyby nie one, spływający z czoła pot czy krople wody w mig dostałyby się do oczu, podrażniając delikatną spojówkę i sprawiając, że wzrok staje się rozmyty. Zamiast tego, włoski brwi są w stanie uwięzić dużą ilość potu do czasu, gdy nie odparuje. Zaś krople deszczu spływają po łuku brwiowym na boki, niczym naturalna rynna. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś spocony czy jak mocno pada – brwi zapewniają Ci nieprzerwane skupienie.
W niektórych miejscach powietrze jest bardzo zakurzone – wówczas brwi działają jak filtr, aby zapobiec dostawaniu się drobinek piasku do oka. Włoski wyłapują kurz i inne zanieczyszczenia, tym samym zmniejszając ryzyko ich wpadnięcia pod powiekę. Twoje brwi na pewno wielokrotnie uratowały Cię przed nieprzyjemnym pieczeniem, szczypaniem i łzawieniem związanym z drobnymi ciałami obcymi w oku, gdy nawet o tym nie wiedziałeś!
Po co nam brwi? Wyrażanie emocji
Ekspresyjna mimika twarzy umożliwia nam skuteczną komunikację z innymi, a co za tym idzie – tworzenie i zacieśnianie więzi. Było to niezwykle ważne już od czasów prehistorii, kiedy to na Ziemi pojawił się pierwszy człowiek. We wzbudzaniu empatii i tworzeniu społeczności pomagało nam wówczas nic innego, jak właśnie nasze brwi! Tworzą one wyraźny kontrast, dzięki czemu uwydatniają wszelkie ruchy twarzy.
Rozpoznawanie najczęstszych emocji, takich jak smutek, radość i złość nie byłoby takie łatwe, gdyby w grę nie wchodziły brwi. Ich ruch i pozycja może zdradzić nam wiele, jeśli chodzi o nastrój drugiej osoby – to właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie tak skutecznie się komunikować, nawet bez użycia słów. Jak więc widzisz, wyrażanie emocji to niezwykle fascynujący temat – ciekawi Cię, skąd się biorą łzy człowieka? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie!
Po co nam brwi? Łatwiejsze rozpoznawanie twarzy
Co ciekawe, brwi to jedna z głównych cech charakterystycznych dla danej twarzy – ich kształt, kolor, gęstość i umiejscowienie na twarzy różni się w zależności od osoby. Badania wykazały, że to właśnie brwi są jedną z głównych cech, które umożliwiają nam zapamiętywanie i rozpoznawanie twarzy. Nawet najmniejsza różnica w pozycji włosków może skutecznie spowolnić proces identyfikacji danej osoby – Twój mózg podświadomie zapamiętuje bowiem brwi jako integralną część twarzy nowo poznanego znajomego.
Nie bez powodu malowanie i modelowanie brwi jest tak popularnym zabiegiem kosmetycznym! Lubisz podkreślić swoją urodę i jednocześnie nosisz szkła kontaktowe? Makijaż i soczewki wcale nie muszą się wykluczać – koniecznie zobacz, na co trzeba zwrócić w tym przypadku uwagę.
Po co nam rzęsy?
Wiesz już, po co nam brwi, a teraz przyszedł czas na pytanie – po co nam rzęsy? Również i one grają rolę w ochronie narządu wzroku przed wszelkimi czynnikami drażniącymi. Są niezwykle ważną częścią aparatu ochronnego oka, dlatego można zaobserwować je u wielu innych ssaków. Większość drobinek kurzu czy piasku, których brwi nie były w stanie powstrzymać, są wyłapywane przez rzęsy – stanowią one więc naturalną tarczę przeciwko intruzom.
Podobnie jak wąsy kota, ludzkie rzęsy wspomagają również odruch obronny organizmu. Cebulki włosowe, które znajdują się na brzegach powiek, są bardzo wrażliwe na wszelką stymulację – dlatego nawet najdelikatniejszy dotyk wywołuje odruchową reakcję zaciskania powiek lub mrugania. Dzięki temu instynktowi jesteśmy w stanie uniknąć poważnych urazów mechanicznych oczu.
Rzęsy grają jeszcze jedną rolę, o której możesz nie zdawać sobie sprawy – w pewnym stopniu chronią one oczy również przed zbyt ostrym światłem! Gdy na zewnątrz świeci słońce, rzęsy częściowo ograniczają ilość promieni wpadających do oka – możesz zauważyć to poprzez cień, który włoski rzucają na samo oko. Mimo to, żadne rzęsy nie są w stanie zapewnić całkowitej ochrony przez zbyt silnym światłem – dlatego nie zapomnij wyposażyć się w wysokiej jakości okulary słoneczne z filtrem UV400!
Bibliografia:
S. Thibaut, E. De Becker, L. Caisey, D. Baras, S. Karatas, O. Jammayrac, P.J. Pisella, B.A. Bernard, Human eyelash characterization, 2010
Guillermo J. Amador, Wenbin Mao, Peter DeMercurio, Carmen Montero, Joel Clewis,
Tianjiong Alvin Zhang, The Role of Eyebrow: An Exploration Into Holistic Facial Imaging, Recognition & Perception, 2023
Alexander Alexeev, David L. Hu, Eyelashes divert airflow to protect the eye, 2015
Eeva A. Elliott, Arthur M. Jacobs, Facial expressions, emotions and sign languages, 2013
Javid Sadr, Izzat Jarudi, Pawan Sinha, The Role of Eyebrows in Face Recognition, 2003
Jason Tipples Anthony P. Atkinson, Andrew W. Young, The eyebrow frown: A salient social signal, 2002