Migrena oczna – objawy i leczenie
Migrena oczna to problem zdrowotny, który jest związany ze zjawiskiem najczęściej występującym pod nazwą migrena z aurą. Dolegliwości związane z migreną, jak szacuje się według statystyk medycznych, spotykają aż 8 milionów Polaków. Oznacza to, że jest to problem powszechny. Osoby doświadczające takich epizodów wiedzą, że objawy migreny ocznej dotykają kilku obszarów funkcjonowania organizmu człowieka.
- Migrena oczna – rodzaje
- Migrena oczna – jak ją rozpoznać?
- Objawy migreny ocznej
- Ból oczu podczas migreny
- Iluzje fortyfikacyjne – objaw migreny z aurą
- Jakie są przyczyny migreny ocznej?
- Migrena oczna – uważaj co jesz i pijesz!
- Diagnozowanie migreny ocznej
- Migrena oczna – leczenie
- Migrena oczna – co pomaga w zapobieganiu?
Migrena oczna – rodzaje
Migrena jest traktowana jako choroba o podłożu neurologicznym, a jej charakter jest skomplikowany. Zasadniczo migrenę dzieli się na cztery rodzaje:
1. migrena bez aury
2. migrena z aurą
3. migrena przewlekła
4. powikłania migreny
Migrena oczna – jak ją rozpoznać?
Migrena oczna objawia się bólem głowy, któremu towarzyszą inne dolegliwości. Pacjenci najczęściej skarżą się na zaburzenia widzenia w postaci drgającego obrazu, światłowstrętu i mroczków przed oczami. Aura oznacza pewien zespół szczególnych sygnałów, zwiastujących zbliżający się atak migreny.
Objawy migreny ocznej
Wśród objawów migreny ocznej wskazuje się na pogorszenie komfortu widzenia. Pojawiają się plamy i zakłócenia ostrości, obraz jest niestabilny. Występuje nadwrażliwość na światło lub zaburzenia w jego postrzeganiu, np. jako błyski przeszkadzające w normalnym widzeniu.
Specyficznym objawem migreny z aurą jest tzw. śnieg optyczny. Wraz z pogorszeniem się widzenia, mogą współwystępować krótkotrwałe problemy z werbalizacją, ogólna niezborność i kłopoty z zachowaniem równowagi. Czasem pojawiają się problemy ze słuchem, szum utrudniający prawidłowy odbiór dźwięków. Kiedy takie symptomy się ujawniają – możemy mówić o fazie aury.
Ból oczu podczas migreny
Migrena z aurą, która dotyka zmysły wzroku, wywołuje dokuczliwy ból głowy. Pacjenci lokalizują go za gałką oczną jak ból oczodołów oraz w rejonie skroni i czoła. Wraz z bólem pojawia się wrażliwość okolic oka na dotyk. Przykra tkliwość współwystępuje z doświadczeniem pulsowania i niekiedy także skłonności do wymiotów. Zobacz także inne neurologiczne zaburzenia widzenia.
Ból oczu podczas migreny może występować z różną siłą. Intensywność bólu ma wiele zależności, często są to całkowicie indywidualne uwarunkowania. Niekiedy ból wzmaga się podczas określonych ruchów, np. przy pochylaniu. Uczucie bólu rozlewa się stopniowo po całej głowie, a czas trwania epizodów może być bardzo różny. Niektórym pacjentom objawy migreny ocznej doskwierają przez cztery godziny, a w niektórych przypadkach ból trwa nawet przez trzy doby.
Iluzje fortyfikacyjne – objaw migreny z aurą
Jednym z objawów migren ocznych jest symptom o tajemniczej nazwie – iluzje fortyfikacyjne. Lekarze używają także terminu teichopsje. Zjawisko to polega na charakterystycznych zaburzeniach wzrokowych, które występują podczas ataku migreny ocznej. Osoba dotknięta schorzeniem dostrzega w polu widzenia mroczki i pewne rodzaje widma o zygzakowatych obrzeżach.
Zaburzenia w polu widzenia nie są stałe. Przesuwają się i błyszczą. Nazwa iluzji fortyfikacyjnych wzięła się z częstych porównań osób cierpiących na migrenę oczną, ze zwieńczeniem dawnych murów obronnych. Mowa o kształcie zygzaka, który przechodzi w migotliwe mroczki.
Jakie są przyczyny migreny ocznej?
Dolegliwości neurologiczne, a do takich zalicza się migrenę oczną, to problematyka bardzo złożona. Każdy z rodzajów migreny trudno jednoznacznie wyjaśnić. Faktem jest, że dużo częściej choroba występuje u kobiet. Jako przyczynę migreny ocznej typuje się nadwrażliwość w przekazywaniu sygnałów w obszarze kory mózgowej. Epizody migreny są zauważane jako konsekwencja narażenia na mocne światło i zjawiska fluorescencyjne.
Objawy przypominające migrenę mogą wskazywać na poważne schorzenia związane z funkcjonowaniem wzroku. Sprawdź jak objawia się obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.
Wśród przyczyn migreny ocznej wskazuje się na niestabilność układu hormonalnego związanego z cyklem miesiączkowym i przebiegiem ciąży. Nie bez znaczenia jest także wpływ napięcia nerwowego. Do nasilenia objawów migreny ocznej przyczynić się może zmęczenie oraz rozregulowanie rytmu dobowego, a to oznacza zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas snu.
Migrena oczna – uważaj co jesz i pijesz!
Migrena oczna może mieć nasilone objawy w związku z pozornie niezwiązanymi sprawami. Dotyczy to produktów spożywczych, takich jak przetwory mleczne i czekolada. Całkiem uzasadnione obawy, co do negatywnego wpływu na dolegliwości migrenowe, wskazują także na używki. Ma to prawdopodobnie związek ze wzrostem ciśnienia i ogólnym pobudzeniem spowodowanym spożywaniem kofeiny i alkoholu.
Migrena oka pojawia się czasem podczas wzmożonego wysiłku, np. w trakcie pracy fizycznej lub po treningu sportowym. Wpływ na objawy migreny ocznej mogą mieć zmiany meteorologiczne oraz indywidualna wrażliwość na konkretne zapachy (np. na perfumy, detergenty lub określone potrawy).
Diagnozowanie migreny ocznej
Aby lekarz mógł postawić diagnozę w sprawie migreny ocznej, muszą zostać przeprowadzone dokładne badania okulistyczne. Objawy migreny ocznej mogą być mylone z innymi poważnymi schorzeniami, dlatego konieczne jest wykluczenie innych przypadłości.
Bóle oka i głowy mogą sygnalizować:
- choroby naczyniowe,
- zakrzepicę naczyń krwionośnych gałki ocznej,
- odwarstwienie siatkówki,
- udar mózgu,
- niektóre rodzaje zapalenia tętnic.
Podjęcie działań leczniczych i zapobiegawczych musi być poprzedzone wykluczeniem powyższych chorób. Sprawdź także dlaczego migrena oczna może przypominać symptomy zespołu Tolosy-Hunta.
Migrena oczna – leczenie
Migrena oczna może być leczona przy uwzględnieniu:
- działań profilaktycznych, mających zapobiegać wystąpieniu objawów migreny ocznej,
- leczenia doraźnego, mającego przerwać objawy.
Leczenie migreny ocznej polega najczęściej na podaniu leków przeciwbólowych, które szybko zniwelują dolegliwości. Środki farmakologiczne przyjęte przez pacjenta w odpowiednim momencie – blokują rozwinięcie się bólu.
U pacjentów, u których migrena pojawia się z dużym nasileniem i często, mogą być zaproponowane trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i ß-blokery. Zaleca się także wypróbowanie akupresury, czyli terapii, która polega na uciskaniu określonych miejsc ciała. Prawdopodobnie metoda ta odnosi skutki poprzez zniwelowanie napięcia nerwowego i redukcję stresu.
Istnieją także pionierskie metody, takie jak biofeedback. Rzecz polega na biologicznym sprzężeniu zwrotnym, który często wykorzystuje się naprzemiennie ze środkami przeciwbólowymi.
Biofeedback jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną. Polega na badaniu pracy mózgu i procesów fizjologicznych. Śledzenie zachodzących zmian bywa bardzo pomocne w określaniu przyczyn i zależności w rozwoju migreny ocznej. Wiedza o regułach i charakterystyce fizjologii mózgu stanowi bezcenną wskazówkę podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie jak zapobiegać migrenie ocznej.
Nowatorskie metody leczenia migreny ocznej
W leczeniu migreny ocznej stosowane są rozmaite metody. Wśród nich są techniki relaksacyjne, które przynoszą ulgę i skutecznie zmniejszają napięcie. Sposoby kontrolowania własnego stresu i emocji pozwalają zadziałać w odpowiednim momencie i nie dopuścić do ataku migreny lub zmniejszyć dolegliwości.
Doskonałe rezultaty przynosi łączenie technik relaksacyjnych ze stosowaniem środków przeciwbólowych.
W leczeniu migreny ocznej wykorzystuje się terapię kognitywno – behawioralną. Jej celem jest poprawa samopoczucia oraz podniesienie jakości snu. W tym przypadku także chodzi o redukcję stresu, który może prowokować ataki migreny.
Migrena oczna – co pomaga w zapobieganiu?
Wielu pacjentów, którzy doświadczają migreny ocznej, zauważa po jakimś czasie pewne zależności w występowaniu dolegliwości. Dlatego ważne jest by obserwować siebie i mieć świadomość zachodzących zmian. W przypadku migreny z aurą występuje wiele indywidualnych skłonności, jak np. wspomniane wcześniej produkty spożywcze i używki.
Objawy migreny z aurą – jak uniknąć epizodów?
Jeżeli badania medyczne wykluczyły inne choroby i potwierdziły, że dotyczy Cię omawiany problem – możesz zadbać o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia objawów migreny ocznej. Zasięgnij opinii lekarza w sprawie Twoich odczuć i obserwacji, które wiążę się z zapachami i produktami spożywczymi. Aby skutecznie zapobiegać atakom migreny ocznej:
- zrezygnuj z alkoholu i kofeiny,
- nie pal papierosów,
- ogranicz spożywanie słodyczy,
- zadbaj o jakość i optymalną ilość snu,
- unikaj stresujących sytuacji,
- szukaj sposobów na zniwelowanie napięcia nerwowego,
- utrzymuj zdrową aktywność fizyczną.
Po konsultacji z lekarzem możliwe jest zaplanowanie działań zapobiegających atakom migreny. Jeżeli epizody te mają związek z cyklem miesiączkowym, zmianą pogody lub konkretnymi sytuacjami, takimi jak wysiłek, podróżowanie – można przyjmować środki przeciwbólowe zawczasu.
Bibliografia:
1. Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia. Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego [dostęp: 14.12.2022].
2. Electronic behavioral interventions for headache: a systematic review. Minen MT, Torous J, Raynowska J, Piazza A, Grudzen C, Powers S, Lipton R, Sevick MA. J Headache Pain. 2016;17:51 [dostęp: 14.12.2022].
3. Arkadiusz Pogrzebielski, Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie [dostęp: 14.12.2022].