Luteina na oczy
Luteina na oczy jako remedium na problemy ze wzrokiem – prawda to czy mit? Luteina to nazwa na dwie różne substancje, co może wprowadzać pewne zamieszanie. Zacznijmy więc od rozróżnienia: luteina może oznaczać progesteron, czyli żeński hormon. Takie preparaty są stosowane w leczeniu zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz na początku ciąży jeśli potrzebne jest podtrzymanie. Ta luteina na oczy nie ma wpływu.
Luteina - kompendium wiedzy
- Dlaczego luteina na oczy jest tak ważna?
- Luteina na wzrok – ważna dla ochrony
- Luteina na oczy – dla kogo jest wskazana?
- Luteina – na co pomaga?
- Luteina na oczy – w jakich produktach występuje?
- Luteina na poprawę wzroku
- Luteina na oczy - skutki uboczne
Luteina na oczy to zupełnie coś innego, bowiem drugie znaczenie tego terminu, to barwnik roślinny. Luteina wraz z zeaksantyną to karotenoidy, które są obecne w siatkówce oka, a dokładnie w plamce żółtej. Organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie luteiny i konieczne jest pozyskiwanie jej z pożywienia.
Dlaczego luteina na oczy jest tak ważna?
Luteina i zeaksantyna to silne przeciwutleniacze, które mają wpływ na cały organizm, ale dla zdrowia oczu są to składniki kluczowe. Ich zawartość w plamce żółtej określana jest poprzez gęstość optyczną pigmentu plamkowego (MPOD). Okuliści posługują się tą wartością podczas diagnozowania chorób oczu i w odniesieniu do profilaktyki zdrowotnej wzroku.
Luteina i zeaksantyna są niezbędne do prawidłowego widzenia. Dostarczanie odpowiednich ilości tych składników zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i innych chorób oczu. Oba barwniki odgrywają bardzo ważną rolę w procesie zachowania funkcji wzroku.
Luteina na wzrok – ważna dla ochrony
Właściwy poziom luteiny i zeaksantyny stanowi dla światłoczułych komórek ochronę przed działaniem promieni UV i światła niebieskiego. Omawiane barwniki mają zdolność do filtrowania światła niebieskiego i redukują jego intensywność o 40-90%. Dzięki temu mechanizmowi, fotoreceptory siatkówki są chronione przed nadmiarem energii świetlnej i uszkodzeniami. Dlatego luteina na wzrok ma kluczowy wpływ na zachowanie sprawności!
Luteina na oczy – dla kogo jest wskazana?
Uzupełnianie luteiny na oczy jest zalecane w kilku grupach. Wysokie ryzyko niedoborów luteiny i zeaksantyny jest obserwowane w przypadku:
- seniorów,
- osób palących papierosy,
- osób spędzających dużo czasu przed monitorem,
- diety ubogiej w świeże warzywa.
Luteina – na co pomaga?
Zakres pozytywnego działania luteiny na oczy jest dość szeroki. Przede wszystkim warto tu odnotować zmniejszenie ryzyka wystąpienia następujących schorzeń oczu:
- zaćma – jeśli luteina i zeaksantyna są obecne w optymalnej ilości, proces zmętnienia soczewki przebiega znacznie wolniej;
- zahamowanie rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD);
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia retinopatii cukrzycowej;
- ograniczenie stanów zapalnych podczas zapalenia błony naczyniowej oka.
Luteina nie tylko na oczy
Warto zaznaczyć, że dostarczanie luteiny i zeaksantyny ma pozytywny wpływ nie tylko na wzrok. Te antyoksydanty zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia ponieważ regulują poziom cholesterolu. Obserwacje lekarzy wskazują także na zmniejszone prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera i cukrzycy typu II.
Luteina na oczy – w jakich produktach występuje?
Luteina na oczy występuje w łatwo dostępnych warzywach i owocach, dlatego warto dbać o urozmaiconą dietę bogatą w świeże składniki. Aby zapewnić sobie i bliskim prawidłowy poziom luteiny włącz do codziennych posiłków następujące produkty:
- jarmuż,
- szpinak,
- sałata,
- brokuły,
- dynia,
- brukselka,
- groszek zielony,
- kukurydza,
- fasolka szparagowa,
- marchew,
- kapusta,
- pomarańcze,
- pomidory.
Dobre źródło luteiny na oczy stanowią także jaja (a dokładnie żółtko jaj), i komórki tłuszczowe. Jeżeli z jakiegoś powodu istnieją trudności w dostarczeniu optymalnych ilości luteiny z pożywienia – warto przyjmować suplementy diety.
Luteina na poprawę wzroku
Luteinę na poprawę wzroku można przyjmować w postaci kapsułek. Dostępne bez recepty tabletki z luteiną na wzrok to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób w podeszłym wieku. Seniorzy miewają problemy z apetytem i z trawieniem świeżych owoców i warzyw liściastych. Dlatego o konsultacji z lekarzem można wspomagać się suplementami diety.
Luteina na oczy - skutki uboczne
Czy luteina na oczy może mieć skutki uboczne? Wieloletnie badania nad karotenoidami nie wykazały niepożądanych efektów. Jako jedyny efekt uboczny można wskazać nieznaczne zażółcenie skóry. Jednak nie ma to wpływu na zdrowie, a jedynie może być traktowane jako nieszkodliwy skutek estetyczny. Dzięki temu możemy mieć pewność, że tabletki z luteiną są bezpiecznym suplementem.
Bibliografia:
- W.B. Szostak, D. Szostak-Węgierek, Nutrition in prevention of age-related macular degeneration [dostęp: 30.01.2023].
- E. Kwiatkowska, Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna, Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 97-100 [dostęp: 30.01.2023].
- I. Wawer, K. Paradowska, Luteina i astaksantyna jako dietetyczne wsparcie terapii, Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2022, s. 33-39 [dostęp: 30.01.2023].