Leukokoria czyli biała źrenica – co oznacza?
Leukokoria jest objawem, który świadczy o pewnych nieprawidłowościach narządu wzroku. Zjawisko to może być dostrzegalne dla otoczenia jako biały odblask na źrenicy, a diagnozuje się je podczas badania retinoskopem. Leukokoria najczęściej ma związek z groźnymi chorobami, dlatego wymaga natychmiastowej reakcji, szczególnie gdy zostanie dostrzeżona u małego dziecka. Jakie choroby objawiają się poprzez leukokorię?
Ważne informacje o leukokorii
- Leukokoria – co to jest?
- Leukokoria – przyczyny
- Leukokoria – jakie badania trzeba wykonać?
- Leukokoria – leczenie
Leukokoria – co to jest?
Leukokoria jest nazywana białą źrenicą. Odnosi się to do efektu, który uwidacznia się gdy na oko pada światło i powstaje refleks. Łatwo to porównać do zjawiska czerwonych oczu na amatorskich zdjęciach wykonywanych z lampą błyskową. Nieraz pewnie każdy z nas oglądając zdjęcia zauważył, że czasami na oczach fotografowanych ludzi powstaje czerwone odbicie. Dzieje się tak wtedy, gdy lampa, aparat i oko są ustawione na tej samej osi. Światło wpadające do oka odbija się od mocno ukrwionej siatkówki i stąd bierze się czerwony odblask. Dlatego czerwone oczy na zdjęciu świadczą o prawidłowej strukturze oka.
Biały refleks powstający w odbiciu światła od źrenicy to objaw bardzo niepokojący. Oznacza obecność zmian chorobowych w gałce ocznej. Jasne odbicie światła w oku mogą dostrzegać inne osoby z naszego otoczenia, dlatego jeśli ktoś zaobserwował u nas to zjawisko, lub my widzimy to u kogoś – nie wolno tego ignorować. Konieczna jest wizyta u okulisty. Leukokoria może występować zarówno w jednym oku, jak i w obojgu.
Zobacz także >> o czym informuje nas wygląd źrenic
Leukokoria – przyczyny
Leukokoria jest objawem zmian zachodzących w strukturach oka. Może to wynikać z rozwoju różnych poważnych schorzeń i stanów zapalnych oka. Leukokoria może mieć związek z retinopatią wcześniaczą.
Odbicie białej źrenicy widoczne u dziecka może świadczyć o obecności groźnego nowotworu oka, jakim jest siatkówczak (inaczej – retinoblastoma).
Leukokoria może też sygnalizować zaćmę wrodzoną. Ten rodzaj zmętnienia soczewki powstaje na podłożu genetycznym lub w wyniku zakażenia wirusowego w okresie ciąży (toksoplazmozą, świnką, różyczką i ospą). Wpływ na zaćmę wrodzoną ma także narażenie na promieniowanie jonizujące i działanie szkodliwych czynników w okresie prenatalnym, np. niektóre leki.
Objaw leukokorii może oznaczać odwarstwienie siatkówki. Występuje także przy niektórych rzadkich chorobach, takich jak choroba Coatsa i przetrwałe hiperplastyczne pierwotne ciało szkliste.
Leukokoria – jakie badania trzeba wykonać?
Leukokoria jest wskazaniem do przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych. Pierwszym krokiem w postępowaniu lekarza będzie wykonanie retinoskopii. Biały refleks w źrenicy (jednej lub w obu) to symptom, który wymaga rozpoznania. Ma to ogromne znaczenie w przypadku dzieci, ponieważ maluch nie zakomunikuje nam swoich problemów z widzeniem. Dorosły człowiek sam zauważy pogorszenie widzenia i opisze swoje dolegliwości podczas wizyty u okulisty. Pogłębiająca się choroba oczu u małego dziecka może w krótkim czasie pozbawić je wzroku.
Gdy zgłosimy się do specjalisty z objawem leukokorii, konieczne będzie przeprowadzenie pełnych badań przedniego i tylnego odcinka oka. Jedną z podstawowych metod jest badanie dna oka. W wyjaśnieniu niepokojących symptomów pomoże także UBM oka.
W zależności od wyników uzyskiwanych na poszczególnych etapach diagnostyki, lekarz może skierować pacjenta również na:
- USG gałki ocznej
- rezonans magnetyczny
- tomografię komputerową
Leukokoria – leczenie
Leczenie leukokorii jako takiej nie istnieje, ponieważ jest ona jedynie objawem. Dalsze postępowanie jest uzależnione od rozpoznania przyczyny leukokorii. Na podstawie postawionej przez lekarza diagnozy podejmowane są decyzje o dalszym leczeniu.
Bibliografia:
- V. Kanukollu, K. Tripathy, Leukocoria (dostęp: 29.06.2023).
- M. Ortiz, I. Dunkel, Retinoblastoma [w:] Journal of child neurology 2016 Feb;31(2) (dostęp: 29.06.2023).
- S. Haider, W. Qureshi, A. Ali, Leukocoria in children [w:] Journal of Pediatric ophthalmology and strabismus 2008 May-Jun;45(3) (dostęp: 29.06.2023).
- C. Mickler, J. Boden, R. Trivedi, M. Wilson, Pediatric cataract [w:] Pediatric annals 2011 Feb.;40(2) (dostęp: 29.06.2023).