Dlaczego źrenica oka jest czarna? Wyjaśniamy!

Ludzkie oczy to piękny, lecz jednocześnie dość zagadkowy narząd. Jedną z części gałki ocznej, która generuje najwięcej pytań, jest źrenica. Rozszerza ona się oraz zwęża zależnie od panujących warunków świetlnych, a przy tym nadaje ona spojrzeniu prawdziwej głębi. Jednak czemu zawdzięcza swoją intensywną, ciemną barwę? W tym artykule dowiesz się, dlaczego źrenica oka jest czarna!


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Dlaczego źrenica oka jest czarna – czym jest źrenica?

Aby dowiedzieć się, dlaczego źrenica jest czarna, trzeba najpierw lepiej poznać budowę oka. Przednia część gałki ocznej składa się z przezroczystej i wypukłej rogówki, a bezpośrednio pod nią znajduje się tęczówka i źrenica. Tylna, wewnętrzna część oka jest zaś wyściełana siatkówką – to światłoczuła błona, która odbiera bodźce wzrokowe z otoczenia.

Gdy spoglądamy na jakiś obiekt, światło odbija się od niego oraz trafia prosto do naszego oka, a następnie ogniskuje się na siatkówce. Tak więc, czy źrenica to dziura? Tak! To swego rodzaju otwór w oku, przez który promienie świetlne wpadają do gałki ocznej, a my jesteśmy w stanie wyraźnie postrzegać otaczający nas świat. Dodatkowo może wiele powiedzieć o stanie zdrowia oczu. Zobacz, o czym informuje nas wygląd źrenic.

Jak działa źrenica? Zwęża oraz rozszerza się ona dzięki mięśniowi zwieraczowi źrenicy, do którego przesyłane są informacje odnośnie natężenia światła. Gdy jest ciemno, źrenica powiększa się, aby wpuścić większą ilość promieni do oka i umożliwić wyraźniejsze widzenie. Zaś w przypadku ostrego światła, jej średnica zmniejsza się, aby ograniczyć ilość światła trafiającego na wrażliwą siatkówkę oraz zapobiec jej uszkodzeniu.

dlaczego źrenica oka jest czarna

Dlaczego źrenica oka jest czarna?

Wbrew pozorom, źrenica oka nie jest czarna dlatego, że zawiera ciemny pigment. Jak już wspomnieliśmy wyżej – źrenica to dziura! Mięsień zwieracz źrenicy dostosowuje ilość światła wpadającego do oka z najwyższą precyzją – na siatkówkę trafia więc dokładnie tyle promieni, ale potrzebujemy, aby dobrze widzieć. Oznacza to, że całe światło wpadające do oka jest albo pochłaniane, albo rozpraszane.

Widzimy więc czarne źrenice, ponieważ od wnętrza oka nie odbija się wystarczająco promieni świetlnych, aby rozjaśnić tę część. Inaczej sytuacja wygląda zaś w przypadku zdjęć wykonywanych z lampą błyskową – można wówczas zauważyć fenomen znany jako efekt czerwonych oczu.

Czarna źrenica a efekt czerwonych oczu na zdjęciach

Lampa błyskowa aparatów wysyła w kierunku oczu dużą ilość światła, jednocześnie wykonując zdjęcie. Wszystko to dzieje się w tak krótkim momencie, że źrenice nie mają czasu, aby zwężyć się pod wysokim natężeniem światła. Źrenice wyglądają wówczas na czerwone, ponieważ promienie odbijają się od dna oka, oraz trafiają z powrotem do obiektywu aparatu. Czerwony kolor źrenic jest wówczas zauważalny przez dużą ilość rodopsyny w siatkówce, będącej czerwonym barwnikiem.

Wiesz już, dlaczego źrenica oka jest czarna, a czasami nawet czerwona. Poznałeś również niezwykle ważną funkcję, jaką pełni ta część oka. Pamiętaj, że nadmierna ilość światła szkodzi oczom – dlatego koniecznie wyposaż się w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem, aby wspomóc naturalny mechanizm obronny źrenicy.

 

Bibliografia:

Daniel M. Albert, David M. Gamm, Pupil – Eye Anatomy, 2024

Cleveland Clinic, Pupil of the Eye, 2022

Skyvision Centers, What Causes Red Eyes in Photos, 2024

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię