Kapsulotomia – na czym polega?

Kapsulotomia jest jednym z nowoczesnych i bezpiecznych zabiegów okulistycznych, wykonywanych metodą laserową. Kapsulotomia jest przeznaczona dla pacjentów, u których stwierdzono zaćmę wtórną. Zabieg jest krótki i nie wymaga hospitalizacji. Wszystkie informacje o kapsulotomii znajdziesz w naszym artykule.


Kapsulotomia - kompendium wiedzy

Kapsulotomia – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu kapsulotomii jest zaćma wtórna. Termin ten bywa opacznie rozumiany jako powrót tej samej choroby, jaką stanowi zaćma. Ale zacznijmy od początku. Zaćma, nazywana także kataraktą, polega na zmętnieniu soczewki oka. Winne temu są procesy starzenia (choroba dotyka głównie osoby po sześćdziesiątce).

Soczewka ludzkiego oka znajduje się w torebce tylnej. Operacja zaćmy jest prostym zabiegiem, w trakcie którego naturalną soczewkę oka usuwa się z torebki, zastępując ją soczewką sztuczną. Ta procedura przywraca ostrość widzenia. Część pacjentów po pewnym czasie wraca do lekarza z tymi samymi objawami.

Zaćma wtórna dotyczy co prawda zmętnienia, ale już innej struktury oka. Traktuje się to jako powikłanie po operacji zaćmy. Sztuczna soczewka nie ulega zmętnieniu, natomiast ten proces może rozwinąć się we wspomnianej torebce tylnej. I to tej właśnie części dotyczy zaćma wtórna. Przyczyną jest zjawisko określane mianem proliferacji komórek nabłonkowych. Metodą leczenia opisanej przypadłości jest kapsulotomia.

Kapsulotomia laserowa – co to jest?

Kapsulotomia laserowa pozwala na szybkie usunięcie problemu zmętnienia torebki oka. Warto zauważyć, że zabieg ten jest coraz rzadziej potrzebny, ponieważ na przestrzeni ostatnich 30 lat dokonano dużego postępu w dziedzinie okulistyki. Udoskonalone materiały do wytwarzania sztucznych soczewek i zaawansowana technologia redukują ryzyko powikłań.

Kapsulotomia

Kapsulotomia – jakie przygotowania czekają pacjenta?

Przed kapsulotomią pacjent jest kierowany na badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego i sprawdzenie ostrości wzroku. Bezpośrednio przed kapsulotomią konieczne jest zakroplenie oczu pacjenta preparatem, który rozszerza źrenice. Dokonuje się także miejscowego znieczulenia gałki ocznej.

Jak przebiega kapsulotomia?

Zabieg kapsulotomii odbywa się na siedząco. Pacjent opiera głowę o podpórkę na brodę i czoło przed lampą szczelinową. Lekarz posługuje się laserem neodymowo-yagowym (YAG), który w bardzo bezpieczny sposób dokonuje nacięcia zmętniałej tkanki. Kapsulotomia zwykle trwa nie więcej niż 20 minut.

Po upływie 30 minut od zabiegu konieczne jest wykonanie tonometrii, ponieważ zjawiskiem towarzyszącym kapsulotomii jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Na drugi dzień pacjent musi ponownie pojawić się w celu sprawdzenia ciśnienia. W ciągu doby od zabiegu powinno ono ulec uregulowaniu. Lekarze zalecają zwykle zakraplanie oczu przed 7-10 dni środkiem przeciwzapalnym.

Skutki uboczne kapsulotomii

Po kapsulotomii z pewnością pacjent nie może siadać za kierownicą. Krople wywołujące powiększenie źrenic działają jeszcze przez kilka godzin, co zwykle wywołuje światłowstręt i problemy z akomodacją oka. Aby zmniejszyć nieprzyjemne doznania po kapsulotomii – zabierz z sobą okulary przeciwsłoneczne.

Istnieje marginalne ryzyko powikłania po kapsulotomii w postaci odklejenia siatkówki. Jeśli ktoś doznaje po zabiegu pogorszenia widzenia i nietypowych wrażeń świetlnych – powinien jak najszybciej zgłosić się na kontrolę do swojego okulisty.

Kapsulotomia – rekonwalescencja

Nieinwazyjność zabiegu sprawia, że rekonwalescencja po kapsulotomii nie jest potrzebna lub ma minimalny wymiar. Pacjent tego samego dnia wraca do domu. Przez kilka godzin odczuwalne jest jeszcze działanie kropli rozszerzających źrenicę, więc trzeba się liczyć z zaburzeniem akomodacji oka i brakiem ostrości widzenia. Rekonwalescencja po kapsulotomii polega na unikaniu wysiłku fizycznego i ochronie oczu przed ostrym światłem.

Kapsulotomia – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do kapsulotomii są choroby ogólnoustrojowe oraz infekcje oka w postaci:

To jednak nie wyklucza pacjenta z możliwości wykonania zabiegu, a jedynie odracza jego termin do chwili wyleczenia stanów zapalnych.

Kapsulotomia - co to jest?

Kapsulotomia - na NFZ czy prywatnie?

Kapsulotomia jest refundowana w ramach NFZ, jednak często termin zabiegu jest dość odległy. Jeśli zależy Ci na szybkim przeprowadzeniu zabiegu, możesz go wykonać prywatnie.

Kapsulotomia – cena

Cena kapsulotomii waha się między 200 a 350 zł w różnych miastach. Zabieg jest łatwo dostępny w większości klinik okulistycznych w kraju, a terminy dostępne są od ręki.
 

 


Bibliografia:

  1. NIH-Funded Scientists Home in on Molecular Causes of Secondary Cataract (dostęp: 20.03.2023).
  2. K. Boyd, What Is a Posterior Capsulotomy? American Academy Of Ophtomalogy (dostęp: 20.03.2023).
  3. B. Boswell, A. Korol, J. West-Mays, L. Musil, Dual function of TGFβ in lens epithelial cell fate: implications for secondary Cataract, Molecular biology of the cell 2017 Apr 1:28(7): 907-921 (dostęp: 20.03.2023).
  4. A.L. DiLorenzo, IOP increases in half of YAG capsulotomy patients after three years (dostęp: 20.03.2023).

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię