Dlaczego mam żółte oczy? Przyczyny dolegliwości
Żółte oczy to niepokojący objaw, który świadczy o tym, że w organizmie coś dzieje się nie tak. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zażółconych białek oczu – od łagodnego zaburzenia metabolicznego, po zatrucie lub groźne choroby ogólnoustrojowe. Przez to dolegliwość ta wymaga szybkiej wizyty w gabinecie lekarza w celu wykluczenia poważnego schorzenia. Jeśli u Ciebie lub Twojego bliskiego pojawiły się żółte oczy, koniecznie dowiedz się, z czego mogły się wziąć i jak je leczyć.
Spis treści:
- Żółte oczy – jak je rozpoznać?
- Z czego biorą się żółte oczy? Przyczyny
- Żółte oczy u noworodka – przyczyny
- Żółte oczy – objawy, które mogą im towarzyszyć
- Żółte oczy – jak leczyć żółte białka w oczach?
Żółte oczy – jak je rozpoznać?
Żółte oczy opisują stan, w którym twardówka, czyli biała część oka zyskała żółtego zabarwienia lub pojawiło się na niej miejscowe przebarwienie. Mogą wystąpić żółte białka oczu na dole, w górnej lub bocznej części oka, a także na całej jego powierzchni. Zależnie od tego, co stoi u ich przyczyny, barwa twardówki waha się od bladego koloru kości słoniowej, po wyraźną i intensywną żółć. Jeśli zauważyłeś u siebie ten objaw, to jak najszybciej udaj się na badanie do gabinetu swojego lekarza rodzinnego – dokładne stwierdzenie jego przyczyny może wymagać bowiem wykonania szeregu badań.
Z czego biorą się żółte oczy? Przyczyny
Żółte oczy to problem, który u źródła spowodowany jest przez podwyższony poziom bilirubiny we krwi – to barwnik żółciowy, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest on produktem odpadowym powstającym w wyniku rozpadu starych czerwonych krwinek. Organizm pozbywa się bilirubiny podczas wypróżniania i oddawania moczu, jednak w przebiegu niektórych problemów zdrowotnych, może ona gromadzić się w organizmie i powodować zażółcone oczy.
Skąd więc biorą się żółte białka w oczach? Przyczyny tego objawu mogą być następujące:
Zażółcone oczy a zespół Gilberta
Zespół Gilberta to dość częste łagodne schorzenie metaboliczne, które dotyka 1 na 20 osób. Ma podłoże genetyczne i jest dziedziczone, a jednym z jego głównych objawów są właśnie żółte oczy. Zespół Gilberta nie jest niebezpieczny dla życia ani zdrowia – poziom bilirubiny we krwi podwyższa się w jego przypadku zaś jedynie w okresie silnego stresu, zmęczenia, czy w wyniku obniżonej odporności.
Żółte oczy od wątroby
Żółte oczy to jeden z głównych objawów problemów z wątrobą – to właśnie ona jest bowiem odpowiedzialna za przetwarzanie bilirubiny. Gdy jej działanie jest zaburzone, barwnik ten zaczyna odkładać się w organizmie i powodować zażółcenie twardówki. Choroby, które powodują żółte oczy od wątroby to m.in.:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C – ta groźna choroba zakaźna może prowadzić do znacznego uszkodzenia wątroby. Czasami jej przebieg jest łagodny i wówczas leczenie szpitalne nie jest konieczne, jednak nie należy bagatelizować zapalenia wątroby, aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych powikłań.
- Marskość wątroby – to końcowe stadium przewlekłej choroby wątroby, w której przebiegu struktura organu zmienia się, a jego funkcjonowanie ulega osłabieniu. To częsta choroba alkoholików – dlatego żółte oczy po alkoholu są tak częstym objawem.
- Choroba Wilsona – to rzadka i groźna choroba genetyczna. Powoduje ona zaburzenie wydalania miedzi z organizmu, przez co zaczyna gromadzić się ona w wątrobie i innych organach.
- Zatrucie – m.in. grzybami czy lekami.
Żółte oczy od papierosów
Żółte oczy to objaw, który często występuje u wieloletnich palaczy – dzieje się tak, ponieważ papierosy mogą uszkadzać wątrobę lub zaburzać jej działanie. Ze względu na to, nałóg ten może zaostrzać już istniejące problemy zdrowotne i prowadzić do wystąpienia żółtych oczu. Tutaj przeczytasz więcej na temat tego, jak palenie wpływa na wzrok.
Żółte oczy przy nowotworze
W przypadku niektórych nowotworów, guz fizycznie osłabia prawidłowy odpływ żółci, tym samym uniemożliwiając organizmowi pozbycie się nadmiaru bilirubiny. Możliwą przyczyną takiego stanu mogą być zwłaszcza nowotwory wątroby, trzustki oraz dróg żółciowych.
Żółte oczy u noworodka – przyczyny
Żółte oczy to częsty objaw występujący w przypadku noworodków. W końcowym stadium życia płodowego dziecko ma o wiele więcej krwinek czerwonych, niż potrzebuje po przyjściu na świat – jego wątroba nie jest jednak w stanie szybko przetworzyć bilirubiny powstałej po rozpadzie nadmiaru hemoglobiny. Taki stan to niegroźna żółtaczka fizjologiczna, która w ciągu kilku dni znika samoistnie lub z pomocą prostych metod leczenia – takich jak naświetlanie czy dożylne nawadnianie. W skrajnych przypadkach konieczne może okazać się częściowe przetoczenie krwi.
Żółte oczy – objawy, które mogą im towarzyszyć
Żółtym oczom mogą towarzyszyć różnorakie objawy, zwłaszcza gdy dolegliwość ta jest spowodowana przez problemy z wątrobą. Najczęściej występują:
- Dolegliwości trawienne – takie jak biegunka, mdłości czy mały apetyt.
- Gorączka – może ona świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym.
- Ból brzucha – to jeden z głównych objawów problemów z wątrobą, dlatego też żółte oczy i ból brzucha tak często idą w parze.
- Zmiany skórne – m.in. żółte zabarwienie skóry, rumień, hiperpigmentacja czy zmiany naczyniowe.
Żółte oczy – jak leczyć żółte białka w oczach?
Wiele osób zastanawia się: „żółte oczy – jak leczyć ten defekt?”. Trzeba pamiętać jednak, że nie są one chorobą samą w sobie, a jej objawem – ich znaczenie jest również o wiele ważniejsze, niż tylko defekt kosmetyczny. Aby pozbyć się tego problemu, należy najpierw odnaleźć jego przyczynę – do tego konieczne jest wykonanie szczegółowych badań laboratoryjnych.
Dopiero odpowiednia diagnoza pozwala na podjęcie leczenia. Wyeliminowanie przyczyny żółtych oczu pozwoli na obniżenie poziomu bilirubiny we krwi, tym samym przywracając twardówce jej naturalny, biały kolor. Leczenie nie zawsze jest jednak konieczne – jest tak w przypadku np. zespołu Gilberta. Wystarczy, aby osoby z tą chorobą utrzymywały zdrowy styl życia i stosowały się do zaleceń lekarskich, aby zapobiec występowaniu objawów i żółtych oczu.
Żółte oczy mogą więc świadczyć o szeregu dolegliwości, zarówno tych bardziej, jak i mniej poważnych dla zdrowia. Ze względu na to objaw ten zawsze wymaga szybkiej reakcji i konsultacji lekarskiej. Dzięki temu będziesz mógł zadbać o swoje zdrowie i zapobiec ewentualnym komplikacjom, które mogłyby pojawić się w wyniku bagatelizowania groźnej choroby.
Bibliografia:
Teresa Dumain, Yellow Eyes, webmd.com, 2022
Troy Bedinghaus, Why are my eyes yellow?, verywellhealth.com, 2023
Reena Mukamal, American Academy of Ophthalmology, Why are the whites of my eyes discolored?, aao.org, 2022
Jenna Fletcher, Why are my eyes yellow?, medicalnewstoday.com, 2018
Cleveland Clinic, Adult Jaundice, clevelandclinic.org, 2022