Dlaczego krople do oczu mają krótki termin przydatności?

Krople do oczu mają krótki termin przydatności do użycia – jeśli je porównamy z innymi produktami. Dlaczego tak się dzieje? Czy ich stosowanie po upływie określonego czasu może nam zaszkodzić? Przyjrzyjmy się bliżej dlaczego krople do oczu mają krótki termin przydatności i jak się z nimi obchodzić.


Tego dowiesz się z naszego artykułu:

Krople do oczu o krótkim terminie – kiedy używamy?

Krople do oczu mają bardzo szerokie zastosowanie we wspomaganiu kondycji narządu wzroku. Część z nich to leki przepisywane przez lekarza, gdy dochodzi do infekcji oka lub jakichś schorzeń. W tej postaci są też antybiotyki stosowane w przypadku zakażeń bakteryjnych, takich jak np. ropostek. Takie krople należy stosować wyłącznie ze wskazań specjalisty i zgodnie z zaleceniami.

Mamy też grupę preparatów, których stosowanie możemy w bardziej elastyczny sposób dopasować do swoich potrzeb. Najważniejsze ich zalety to łatwość użycia i natychmiastowe działanie. Dostępne bez recepty krople do oczu są zalecane do regularnego stosowania w wielu sytuacjach. Sprawdzają się znakomicie dla osób noszących soczewki kontaktowe, ponieważ znacząco poprawiają  jakość naturalnego filmu łzowego, a co się z tym bezpośrednio wiąże – komfort widzenia.

Krótki termin przydatności kropli do oczu

Do najważniejszych właściwości tych preparatów należą:

  • nawilżanie
  • łagodzenie podrażnień
  • redukcja objawów alergii oczu

Krótki termin przydatności kropli do oczu – dlaczego?

W kwestii terminu przydatności do użycia kropli do oczu trzeba wiedzieć, że na opakowaniach i w ulotce znajdziemy dwie kluczowe informacje o dacie ważności:

1. Termin przydatności kropli do oczu nieotwartych

Data ważności preparatu podana na opakowaniu dotyczy produktu, który nie był używany, a jego oryginalne opakowanie – buteleczka – jest fabrycznie zamknięta. Zwykle termin ten wynosi rok lub 2 lata od daty produkcji.

2. Termin przydatności kropli do oczu po otwarciu opakowaniu

Okres przydatności kropli do oczu, które właśnie zostały otwarte, wynosić może 14 lub 28 dni. To zależy od składu preparatu. Dlaczego ten termin przydatności tak radykalnie się skraca po otwarciu pojemnika z preparatem? Oto najczęściej pytają użytkownicy. Zwrócenie uwagi na moment rozpoczęcia użytkowania jest ważny ze względu na wrażliwość narządu wzroku i jego fizjologię.

Dlaczego termin przydatności kropli do oczu jest krótki?

Krótki termin przydatności kropli do oczu wynika z kilku właściwości tego typu produktów. Aby były one efektywne i bezpieczne zarazem, ich receptura musi być bardzo precyzyjnie opracowana. Płynna konsystencja sprawia, że składniki aktywne kropli do oczu szybko się wchłaniają.

Zatem dlaczego termin przydatności kropli do oczu jest krótki? Ponieważ dla prawidłowego działania preparatów konieczna jest sterylność. A od chwili rozpoczęcia używania (czyli otwarcia fabrycznych zabezpieczeń buteleczki), następuje kontakt z powietrzem. Po upływie określonego czasu zachodzi ryzyko zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Do pewnego stopnia chronią przed tym konserwanty. Choć niektórym kojarzą się one nieco negatywnie i bywają demonizowane, to trzeba podkreślić, że konserwanty są dużym osiągnięciem nauki. Zapobiegają zatruciom, chronią naszą żywność i kosmetyki, przedłużają trwałość różnych produktów - także kropli do oczu. Ale nie czynią tego w nieskończoność.

Zawartość konserwantów w kroplach do oczu musi być utrzymana w optymalnym balansie, między funkcją ochroną a komfortem użytkownika.

Czy krótki termin przydatności do użycia kropli do oczu stanowi realny problem? Jeśli używamy ich regularnie, to raczej nie. Opakowania są naprawdę niewielkie – zwykle 10 lub 15 mililitrów. Jest to ilość, która przy regularnym stosowaniu zgodnie z zaleceniem, zostanie spożytkowana. W przypadku lekarstw w postaci kropli do oczu, objętość opakowania jest dostosowana do standardów kuracji. Czyli jeśli lek należy aplikować np. dwa razy dziennie po jednej kropli, przez 7 dni, to buteleczka będzie zawierać tyle ile potrzeba plus zapasowy margines (w razie gdy nie trafimy kroplą do oka i trzeba powtórzyć zakraplanie – każdemu się to zdarza to jest normalne).

Sprawdź >> Praktyczny poradnik - jak zakraplać oczy?



Przechowywanie kropli do oczu

W przypadku kropli do oczu bardzo ważne jest sprawdzenie określonych przez producenta warunków przechowywania. Niektóre z preparatów dla zachowania właściwości potrzebują niskiej temperatury i należy je trzymać w lodówce. Wówczas znajdziesz takie zastrzeżenie na ulotce, a i farmaceuta sprzedający taki preparat informuje nas o tym. Większość z nich przechowujemy jednak w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w suchym miejscu.

Krople do oczu, które mają bardzo krótki termin przydatności, są pozbawione konserwantów. Takie preparaty też są potrzebne, ponieważ są osoby, które zmagają się z wysoką wrażliwością i konserwanty wywołują u nich podrażnienia i nieprzyjemne reakcje. Właśnie dla tych użytkowników zostały opracowane krople do oczu EyeLove Comfort Monodose bez konserwantów.

Krople do oczu EyeLove Comfort Monodosen bez konserwantów

Krople EyeLove Comfort monodose bez konserwantów


Praktycznym rozwiązaniem dla kropli do oczu bez konserwantów, jest umieszczenie preparatu w jednorazowych ampułkach, które zawierają 0,35 ml. To idealna ilość, która wystarczy akurat do zakroplenia obojga oczu.

Krople do oczu - krótki termin

Krótki termin przydatności kropli do oczu – jak go nie przegapić?

O krótkim terminie przydatności do użycia kropli do oczu zdarza się nam zapomnieć. Czas szybko mija, a pośród codziennych spraw i obowiązków wielu z nas traci rachubę. Co robić by nie popełnić pomyłki? Możesz na opakowaniu napisać datę otwarcia, by przy każdorazowym używaniu preparatu widzieć adnotację. Możesz też w dniu rozpoczęcia używania kropli o krótkim terminie przydatności, wpisać końcową datę w powiadomieniach telefonu lub w kalendarza.
 

 

Bibliografia:

  1. M. C. Coroi, S. Bungau, M. Tit, Preservatives from the eye drops and the ocular surface [w:] Romanian Journal of Ophthalmology 2015, Jan-Mar;59(1)
  2. P. Furrer, J. Mayer, R. Gurny, Ocular tolerance of preservatives and alternatives [w:] European Journal of Pharmaceutis and biopharmaceutis 2002 May;53(3)
  3. I. P. Kaur, S. Lal, C. Rana, S. Kakkar, H. Singh, Ocular preservatives: associated risks and newer options [w:] Cutaneous and ocular toxicology 2009;28(3)

 

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię