Czy krople do oczu mogą zaszkodzić? Rodzaje kropli, skutki uboczne i wskazówki
Krople to najważniejsze oręże w walce z suchością, zaczerwienieniem i chorobami oczu. Jednak wiele osób ma wątpliwości – czy aby na pewno są one bezpieczne? W tym artykule przyjrzymy się potencjalnym ryzykom i skutkom ubocznym, które wiążą się z nieprawidłowym korzystaniem z kropli do oczu. Dowiesz się również, które z nich wybrać i jak je stosować, aby zachować swój narząd wzroku w idealnym zdrowiu!
Czy krople do oczu mogą zaszkodzić? Rodzaje kropli do oczu
Do stwierdzenia, czy krople do oczu szkodzą, konieczne będzie bliższe zapoznanie się z popularnymi ich rodzajami Szeroki wybór kropli do oczu, który jest dostępny w drogeriach, aptekach i sklepach online, może przyprawić o zawrót głowy. Jednak sprawa jest dużo prostsza, niż Ci się wydaje – istnieje bowiem zaledwie kilka rodzajów takich preparatów do oczu, po które ludzie sięgają najczęściej. Każdy z nich ma inne zastosowanie i służy złagodzeniu powszechnych problemów z oczami.
Krople nawilżające z konserwantami
Krople na suche oczy, tzw. sztuczne łzy, to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj tego typu produktów do oczu. W dzisiejszych czasach suchość towarzyszy wielu osobom niemalże każdego dnia. Składa się na to syndrom widzenia cyfrowego spowodowany przez nadmierne korzystanie z komputera, suche powietrze, a w przypadku użytkowników soczewek kontaktowych – nieprawidłowe korzystanie z tej metody korekcji wzroku.
Ze względu na naturę leku, krople do oczu mają krótki termin przydatności po otwarciu. Dzięki temu możliwa jest najwyższa higiena i bezpieczeństwo stosowania na bardzo delikatny narząd wzroku. Niektóre krople nawilżające zawierają substancje konserwujące, które znacznie wydłużają okres sterylności roztworu po otwarciu. Ze względu na to, są częściej wybierane przez osoby, które zakraplają oczy jedynie od czasu do czasu.
Krople nawilżające bez konserwantów
Sztuczne łzy, które nie zawierają konserwantów, to najbardziej przyjazny dla oka roztwór. Ich jedyną wadą jest krótki okres przydatności – w większości przypadków trzeba zużyć je już w ciągu miesiąca od otwarcia. Konserwanty zawarte w niektórych sztucznych łzach wchodzą w reakcję z materiałem soczewek kontaktowych, powodując jego mętnienie. Dlatego też po krople do oczu bez konserwantów powinny sięgać osoby, które korzystają z tej metody korekcji wzroku.
Krople na czerwone oczy
Rozszerzone naczynia czy pęknięte naczynko w oku to kolejne powszechne dolegliwości, które obejmują narząd wzroku. W większości przypadków ten problem ma jednak wpływ jedynie na estetykę spojrzenia. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się skorzystać z kropli na czerwone oczy, które działają obkurczająco na naczynia krwionośne.
Substancja czynna w tych sztucznych łzach to chlorowodorek tetryzoliny – łagodzi on przekrwienie i obrzęk spojówki, przywracając białku oka zdrowy wygląd. Dobrze sprawdzi się w nagłych sytuacjach, gdy oczy są przemęczone lub zostały podrażnione przez czynniki zewnętrzne.
Krople do oczu na receptę
Krople do oczu na receptę to leki o intensywnym działaniu, które używane są w toku leczenia lub łagodzenia objawów wszelkich chorób i urazów. Zależnie od swojego przeznaczenia, mogą zawierać substancje takie jak steroidy, antybiotyki, prostaglandyny czy substancje antyhistaminowe.
Czy krople do oczu mogą zaszkodzić? Skutki uboczne kropli do oczu
Korzystanie z kropli do oczu – tak jak każdego leku – mogą wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi. Dzieje się to zwłaszcza w przypadku niestosowania się do zaleceń producenta, a także przy wyborze nieodpowiedniego rodzaju produktu dla swoich oczu. Tak więc, czy krople do oczu szkodzą?
- Krople nawilżające zawierające konserwanty nie są przeznaczone do codziennego stosowania. Substancje, które niszczą bakterie, w nadmiarze wywierają również negatywny wpływ na oczy. Czy krople do oczu mogą szczypać? Tak – tyczy się to zwłaszcza tych zawierających konserwanty. Zbyt częste użytkowanie wiąże się z podrażnieniem oczu, przesuszeniem, a nawet reakcją alergiczną.
- Krople na czerwone oczy – mają na celu pozbycie się rozszerzonych naczyń krwionośnych i tym samym przywrócenie oku zdrowej bieli, jednak ich niepoprawne stosowanie wiąże się z pogorszeniem objawów. Czy można przedawkować krople do oczu? Tak – tyczy się to zwłaszcza tych działających obkurczająco na naczynia krwionośne.
Są one przeznaczone jedynie do doraźnego złagodzenia zaczerwienienia, jednak ich skuteczność kusido coraz częstszego stosowania. Zalecenia producenta co do częstotliwości zakraplania nimi oczu nie wzięły się znikąd – chlorowodorek tetryzoliny w nadmiarze prowadzi bowiem do osłabienia naczyń krwionośnych oka, co skutkuje jego chronicznym zaczerwienieniem. Efekt przedawkowania kropli na czerwone oczy jest bowiem odwrotny od zamierzonego.
- Krople do oczu na receptę – skutki uboczne w ich przypadku będą różnić się zależnie od rodzaju leku. Dlatego też to niezwykle ważne, aby pacjent zapoznał się z dołączoną do kropli ulotką i ściśle stosował się do zaleceń lekarza prowadzącego leczenie.
Czy krople oczu mogą zaszkodzić? Wskazówki do prawidłowego stosowania
Jeśli boisz się skutków ubocznych związanych ze stosowaniem kropli do oczu – nie martw się! To ryzyko istnieje tylko w przypadku, gdy są źle dobrane dla potrzeb Twoich oczu, lub gdy nie stosujesz się do zaleceń producenta. Tak więc nie ma potrzeby całkowitego zrezygnowania z nich. Wystarczy zapoznać się z naszymi wskazówkami co do wyboru odpowiedniego roztworu i częstotliwości zakraplania oczu.
Jak często można stosować krople do oczu, aby nie zaszkodziły?
Głównym czynnikiem, który wpływa na pojawienie się skutków ubocznych kropli do oczu, jest zbyt częste zakraplanie nimi oczu. Tak więc jak często można stosować takie preparaty do oczu, żeby uniknąć negatywnych dolegliwości?
- Krople nawilżające z konserwantami – zakup je tylko wtedy, jeśli nie masz wrażliwych oczu, a suchość dolega Ci tylko sporadycznie. W tym przypadku nie powinieneś zakraplać oczu częściej niż 1-2 razy w tygodniu, aby nie doprowadzić do negatywnego skutku obecności konserwantów w oku.
Jednak w przypadku osób z wrażliwymi oczami, mogą one spowodować podrażnienia nawet po jednorazowym użyciu. Czy krople do oczu mogą szczypać? Dzieje się to jedynie w przypadku ich niskiej tolerancji przez oko.
Jeśli potrzebę nawilżenia oczu czujesz tylko od czasu do czasu, a jednocześnie zależy Ci na wyborze najzdrowszego dla oczu produktu – zdecyduj się na krople w jednorazowych dawkach, takie jak EyeLove Comfort monodose. Nie zawierają konserwantów i umożliwiają Ci skorzystanie tylko z jednej porcji nawilżenia, co czyni je najbardziej higieniczną i zdrową opcją.
- Krople nawilżające bez konserwantów są odpowiednie dla każdego – to również jedyne sztuczne łzy, które można stosować z soczewkami. Możesz spokojnie zakraplać nimi oczy nawet kilka razy dziennie bez obaw o pojawienie się negatywnych skutków ubocznych.
- Krople do czerwonych oczu można bezpiecznie stosować je przez 2-3 dni, a maksymalnie nie dłużej niż 5 dni. Taka częstotliwość zakraplania zagwarantuje Ci brak skutków ubocznych i skuteczny efekt. Jeśli jednak Twoje oczy wciąż są silnie zaczerwienione nawet po skorzystaniu z tego leku, koniecznie udaj się na badanie do okulisty. Może świadczyć to bowiem o poważniejszym problemie, takim jak zapalenie spojówek.
Bibliografia:
Andre Farkouh, Peter Frigo, Martin Czejka, Systemic side effects of eye drops: a pharmacokinetic perspective, 2016
Cerner Multum, Redness relief eye drops, 2023
Karen Walsh, Lyndon Jones, The use of preservatives in dry eye drops, 2019
Sonia Pearson, healthline, Over-the-counter eye drops: potential risks, 2020
Svetlana Pilyugina, Are eye drops dangerous? Eye drop infections and alergies, 2023
NHS, Side effects of dexamethasone eye drops, 2022
Liji Thomas, Health risks and benefits of eye drops, 2018