Rodzaje soczewek kontaktowych - czas użytkowania
Osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi widząc jak bogaty jest ich wybór – może czuć się przytłoczona. Podział ze względu na długość ich noszenia na oczach może pomóc we wstępnym zapoznaniu z tematem.
Przed badaniem wzroku warto zastanowić się jaki tryb użytkowania soczewek kontaktowych by nas interesował. Innego wyboru powinniśmy dokonać jeśli planujemy nosić soczewki codziennie, a innego gdy tylko okazjonalnie. Tutaj z pomocą przyjdzie nam specjalista, który podczas badania dobierze nam najbardziej odpowiedni dla nas produkt i formę użytkowania.
Miesięczne soczewki kontaktowe to pod względem czasu użytkowania jedne z najczęściej wybieranych szkieł kontaktowych. Jak sama nazwa wskazuje nosimy je przez 30 dni i odradza się ich dłuższe przetrzymywanie na oczach. Nosimy je w ciągu dnia, a na wieczór gdy kładziemy się spać zdejmujemy i przechowujemy je zanurzone w płynie pielęgnacyjnym w odpowiednim pojemniku. Dzięki temu możemy na następny dzień założyć je i cieszyć się ich świeżością oraz nawilżeniem bez odczuwania dyskomfortu. Właśnie kwestia odpowiedniej pielęgnacji i higieny jest bardzo ważna, jeśli decydujemy się na używanie soczewek miesięcznych.
Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe są obecnie wykonane z najwyższej jakości materiału silikonowo-hydrożelowego, dzięki któremu oku dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu, umożliwiająca „oddychanie” gałki ocznej. Kolejną zaletą takich soczewek kontaktowych jest duża rozpiętość mocy, w niektórych produktach nawet do +/- 20D. Są to m.in. EyeLove Exclusive PRO czy też Air Optix plus HydraGlyde.
W ofercie znajdują się też soczewki kontaktowe dwutygodniowe, których częstsza wymiana niż tylko raz w miesiącu, zapewnia dużo większą higienę i komfort użytkowania. Szczególnie polecane są osobom, które długie godziny spędzają w trudniejszych dla oka warunkach, takich jak klimatyzowane pomieszczenia lub wyposażone w centralne ogrzewanie. Również długie godziny pracy przed komputerem sprawiają, że taki rodzaj soczewek będzie jak najbardziej wskazany. Są dostępne także w wersji dla astygmatyków - np. Acuvue Oasys, Avaira, Acuvue 2.
Soczewki jednodniowe to z kolei najwygodniejsza i najbardziej higieniczna forma użytkowania soczewek kontaktowych. Wszystko przez to, że codziennie rano możemy użyć zupełnie nowych soczewek kontaktowych ze sterylnego blistra, by na wieczór przed pójściem spać wyrzucić je do kosza. Nie musimy przejmować się ich pielęgnacją – nie są potrzebne nam żadne płyny pielęgnacyjne ani pudełka do ich przechowywania. Soczewki kontaktowe jednodniowe są fajną alternatywą korekcji dla najmłodszych użytkowników soczewek, nie musimy bowiem pilnować przesadnie tego, by odpowiednio dbały o higienę soczewek. Każda sztuka zużytej soczewki ląduje bowiem w koszu. To również doskonała opcja dla osób, które po prostu nie chcą tracić czasu na pielęgnację soczewek kontaktowych, ponieważ te codziennie są po prostu wymieniane. Sprawdź jak zakładać soczewki jednodniowe.
Tego rodzaju produkty to m.in. EyeLove Comfort 1-Day, EyeLove Exclusive 1-Day, Acuvue Oasys 1-Day, czy również Dailies Total1.
Całodobowe soczewki kontaktowe są dla osób, które nie chcą pamiętać o tym, że w ogóle mają jakąkolwiek wadę wzroku. Tutaj bez problemu możemy pójść w nich spać i nie zdejmować nawet przez całą dobę. Dostępne są one często w trybie miesięcznym, więc przez 30 dni nie musimy martwić się o to czy mamy je na oczach. Soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w takim trybie to np. Biofinity, Air Optix Night&Day i Pure Vision 2.
Soczewki kontaktowe kwartalne są najmniej powszechnymi soczewkami na rynku, jednakże ich użytkownicy mogą nosić jedną parę soczewek aż przez trzy miesiące w trybie dziennym. Są odporne na tworzenie szkodliwych osadów dzięki temu, że są stworzone z odpowiednio wytrzymałego materiału. Szczególnie przydatne dla osób, które nie chcą zbyt często zaprzątać sobie głowy wymianą soczewek kontaktowych. Soczewki do noszenia w trybie kwartalnym to np. Zeiss Day90.
Wybór jest naprawdę szeroki – wystarczy zadać sobie pytanie jaki tryb życia prowadzimy i jaki rodzaj soczewek najbardziej nam to ułatwi. Najważniejsza jest przecież radość i wygoda w życiu. Sprawdź też nasz poradnik >> jak kupować soczewki kontaktowe?