Wpływ czekolady na wzrok - działanie i wyniki badań

Od teraz każdy, kto nie wyobraża sobie dnia bez kilku kawałków czekolady, może odetchnąć z ulgą. Okazało się, że ciemna czekolada może poprawić jakość widzenia w niekontrastującym otoczeniu, czyli np. podczas niesprzyjającej pogody. O kolejnych zaletach tego pysznego smakołyku przeczytacie poniżej.


Eksperyment z czekoladą badanych z Uniwersytetu Reading

Wspomniani wyżej naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili testy z pomocą 30 osób w określonym wieku, a mianowicie od 18 do 25 lat. Każda z obecnych osób musiała spożyć jedną tabliczkę czekolady ciemnej oraz jedną czekolady białej. W celu zweryfikowania działania każdego rodzaju czekolady, uczestnicy przeszli badania mające na celu zweryfikowanie sprawności umysłowej oraz ostrości wzroku.

Wyniki badania

Odkryto, że znaczny wpływ na wyniki badań ma rodzaj czekolady – otóż najwięcej naturalnych składników zawartych w kakao, tzw. flawonoli posiada czekolada ciemna, w jasnej jest ich zdecydowanie mniej. Co ciekawe nie brakuje ich również w czarnej i zielonej herbacie, w winogronie czy w jabłkach. Warto dodać, że w celu uwiarygodnienia testów wszyscy obecni byli przekonani, że chodzi o badania stwierdzające wpływ tłuszczu na organizm.

Ciemna czekolada może poprawić wzrok

Okazuje się, że ciemna czekolada może poprawić widzenie, a także pozytywnie wpływać na te części mózgu, które odpowiedzialne są za procesy umysłowe. Flawonole zwiększają przepływ krwi w mózgu i najprawdopodobniej tak samo wpływają na siatkówkę oka. Znajdziemy w niej tzw. węglowodany proste – są one najskuteczniej przyswajane przez organizm.

Co ciekawe najlepsze efekty odnotowano u badanych, którzy skończyli 25 lat. W przyszłości naukowcy zamierzają przeprowadzić podobne badania na grupie starszych osób.

Decydując się na czekoladę, wybierajcie tylko te zawierające jak największą ilość kakao. Smakują świetnie, a dodatkowo mogą przynieść same pozytywne efekty.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię