UBM oka – na czym polega badanie?
UBM oka to inaczej ultrabiomikroskopia gałki ocznej. Badanie ma bardzo szerokie zastosowanie i służy do diagnostyki różnych schorzeń wzroku. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jak wygląda przebieg UBM oka i jak się przygotować do badania? Sprawdziliśmy.
Z artykułu dowiesz się:
- UBM oka – co to jest?
- W jakim celu wykonuje się UBM oka?
- Wskazania do UBM oka
- Jak wyglądanie badanie UBM oka?
- UBM oka – jak się przygotować do badania?
- Skutki uboczne po badaniu UBM oka
- UBM oka – cena
UBM oka – co to jest?
UBM oka, czyli badanie przy użyciu biomikroskopu ultradźwiękowego, umożliwia sprawdzenie przedniego odcinka oka. Ta metoda diagnostyczna jest wykorzystywana do oceny:
- rogówki
- tęczówki
- soczewki
- ciała rzęskowego
- ciała szklistego
- siatkówki
- komory przedniej
- kąta przesączania
UBM oka jako badanie ultrasonograficzne, polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o ultra wysokiej częstotliwości. W ten sposób możliwe jest zobrazowanie poszczególnych struktur oka. Do badania UBM oka używane są wysokie częstotliwości – w zakresie od 35 do 50 MHz. Dzięki temu można uzyskać wizualizację tkanek z elektroniczną dokładnością do 0,0484 mm. Skala możliwości wiązki ultradźwiękowej aparatu UBM wynosi około 6 mm.
W jakim celu wykonuje się UBM oka?
UBM oka wykonuje się w celu wykrycia różnych patologicznych zmian. Sfera gałki ocznej położona za tęczówką nie jest możliwa do obserwacji przy pomocy innych badań okulistycznych. W badaniu UBM oka możemy uzyskać rozdzielczość najwyższej jakości. W ten sposób otrzymujemy bardzo precyzyjny wynik badania oka.
UBM oka jest badaniem koniecznym w przypadku podejrzenia jaskry wtórnej lub pierwotnej. Możliwość sprawdzenia kąta przesączania, drożności oraz ustalenie głębokości komory przedniej to podstawa diagnozy. Dlatego UBM oka jest wykonywane u osób z podejrzeniem jaskry z zamykającym kątem przesączania i jaskry z szerokim kątem przesączania.
Wskazania do UBM oka
Istnieje szeroki zakres problemów ze wzrokiem, które stanowią wskazanie do wykonania UBM oka. Konieczne jest w przypadku urazów i wypadków, w celu potwierdzenia lub wykluczenia podwichnięcia soczewki i dostania się do oka ciała obcego.
Wskazaniem do UBM oka jest obecność guzów w przednim odcinku oka. Pozwala to na diagnozę przy nowotworach oka, rozróżnienia torbieli i innych zmian w tęczówce i ciele rzęskowym. Badanie biomikroskopem wykorzystywane jest do oceny wad obwodowej części siatkówki i naczyniówki.
UBM oka jest przeprowadzane także po zabiegach okulistycznych (chirurgicznych i laserowych), by sprawdzić powodzenie przeprowadzonych procedur. Dotyczy to między innymi zabiegu usunięcia zaćmy. Wskazaniem do przeprowadzenia UBM oka jest podejrzenie różnych chorób rogówki, twardówki, nadtwardówki i spojówki. Wykonywane jest u pacjentów cierpiących z powodu bólu oczodołów.
Jak wyglądanie badanie UBM oka?
UBM oka rozpoczyna się od znieczulenia oka za pomocą kropli. Następnie pacjent kładzie się na specjalnej kozetce i w pozycji leżącej przeprowadzane jest badanie. Do znieczulonego oka przykładana jest specjalna nakładka w postaci giętkiego pojemnika z cieczą. W tym płynie jest umieszczona końcówka urządzenia, która służy bezpośrednio do wykonania badania. Wizualizację struktur oka lekarz obserwuje na ekranie komputera. Wynik UBM oka jest znany od razu.
Całość badania UBM oka trwa zwykle 15 minut i jest dla pacjenta zupełnie bezbolesne, dzięki znieczuleniu. Do badania ultrabiomikroskopem nie trzeba stosować kropli rozszerzających źrenice, dlatego po badaniu nie występują zaburzenia widzenia i można prowadzić samochód.
UBM oka – jak się przygotować do badania?
UBM oka nie wymaga przygotowań ze strony pacjenta. Może przed badaniem normalnie spożywać posiłki i napoje. Jeśli zażywasz jakieś leki – także nie stanowią one przeszkody w badaniu.
Skutki uboczne po badaniu UBM oka
UBM oka jest badaniem zupełnie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Niektórzy pacjenci odczuwają po badaniu lekkie podrażnienie spojówek, które ustępuje bardzo szybko. Po kontakcie oka z nakładką możliwe są chwilowe zamglenia, które również wkrótce po przeprowadzeniu UBM oka mijają.
UBM oka – cena
Cena UBM oka wynosi średnio około 185 zł.
Sprawdź także >> jakie badania wykonasz u okulisty na NFZ?
Bibliografia:
- G. Mannino, A. Perdichi, E. Medori, S. Recupero, Ultrabiomicroscopy (UBM) in flap dislocation following LASIK: a case report [w:] European journal of ophthalmology 2007 Mar-Apr;17(2) (dostęp: 22.06.2023).
- L. Concha Del Rio, G. Gonzalez, M. Ruiz, L. Garcia, Characterization of cyclitic membranes by ultrabiomicroscopy in patients with pars planitis [w:] Journal of ophthalmic inflammation and infection 2020 Jan 27;10(1) (dostęp: 22.06.2023).
- A. Stodolska-Nowak, W. Adamski, A. Brązert, Zastosowanie ultrabiomikroskopii w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z jaskrą [w:] Okulistyka po dyplomie 2019/02 (dostęp: 22.06.2023).
- A. Pogrzebielski, Ultrabiomikroskopia [w] Medycyna praktyczna (dostęp: 22.06.2023).