Twarde soczewki kontaktowe - jak je pielęgnować?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach soczewki kontaktowe dominują rynek, oferując szeroką gamę możliwości korekcji wzroku. Choć twarde soczewki kontaktowe stopniowo ustępują pola nowocześniejszym rozwiązaniom, wciąż znajdują swoje zastosowanie, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku. Warto zatem zgłębić wiedzę na temat tych soczewek oraz dowiedzieć się, jak należy prawidłowo o nie dbać.


Najważniejsze informacje:


Soczewki twarde a miękkie

Twarde soczewki to starszy rodzaj szkieł kontaktowych, który jeszcze kilkanaście lat temu cieszył się ogromną popularnością. Jednakże, ze względu na ich pewne wady, takie jak dostarczany niższy poziom komfortu czy mniejsza przyjazność dla oczu, zostały częściowo zastąpione przez miękkie soczewki hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe

Soczewki twarde cechują się wysoką sztywnością, przez co zachowują swój kształt przez cały czas noszenia. W przeciwieństwie do soczewek miękkich, które w pewnym stopniu dopasowują się do rogówki. Cecha ta sprawia, że muszą być one dokładnie dopasowane do indywidualnych parametrów pacjenta. W odróżnieniu od miękkich szkieł kontaktowych, mają one również mniejszą średnicę, która pokrywa centralną część rogówki.

Jesteś ciekaw, jakie jeszcze są różnice? Zobacz czym różnią się soczewki kontaktowe twarde od miękkich!

soczewki twarde a miekkie - pielęgnacja

Zastosowanie soczewek twardych

Głównym obszarem zastosowania twardych soczewek kontaktowych są skomplikowane wady wzroku, przy których korzystanie z soczewek miękkich może okazać się niewystarczające. Są one skuteczne zwłaszcza w leczeniu wysokiego astygmatyzmu oraz w sytuacjach, gdzie dochodzi do deformacji rogówki, takich jak stożek rogówki czy zwyrodnienie brzeżne przeźroczyste. Sztywność soczewek nadaje rogówce odpowiedni kształt, m.in. poprzez wywieranie nacisku i migrację komórek nabłonka rogówki oraz tworzenie się soczewki łzowej pod jej powierzchnią. W ten sposób zapewniają one wyraźne widzenie nawet w przypadku bardzo dużych wad wzroku. Ten rodzaj szkieł znalazł zastosowanie również jako soczewki dla niemowląt i małych dzieci, u których z powodu zaćmy wrodzonej wystąpiła konieczność usunięcia naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej. 

Ze względu na konieczność precyzyjnego dopasowania do indywidualnych potrzeb pacjenta, tego rodzaju soczewki są zazwyczaj wykonywane na zamówienie, co wiąże się z większymi kosztami. 
 

Pielęgnacja soczewek twardych

Ważnym aspektem użytkowania soczewek, zarówno twardych, jak i miękkich, jest ich odpowiednia pielęgnacja. Wpływa ona nie tylko na komfort ich noszenia, ale także na zdrowie oczu użytkownika. W przypadku soczewek twardych przede wszystkim, należy korzystać z płynów przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju soczewek. Skrupulatna pielęgnacja konieczna jest również z powodu długotrwałego czasu użytkowania soczewek, by zachować ich dobry stan. Niewłaściwe substancje zawarte w nieodpowiednim płynie mogą prowadzić do uszkodzenia soczewki oraz podrażnienia oczu.

Czyszczenie twardych soczewek kontaktowych z zastosowaniem płynu wielofunkcyjnego przebiega podobnie, jak w przypadku soczewek miękkich. Istotne jest mechaniczne oczyszczenie, poprzez pocieranie powierzchni szkła palcem kolistymi ruchami. Istnieją natomiast również inne metody czyszczenia, takie jak systemy dwustopniowe czy dodatkowe środki odbiałczające. Ważne jest zatem by zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta zamieszczonymi na etykiecie produktu. 
 

Produkty do pielęgnacji soczewek twardych


1. Wöhlk Enzym 10 tabletek
(opakowanie zawiera 10 tabletek)

Ich skuteczność polega na usuwaniu osadów białkowych i innych osadów z filmu łzowego. Warto zaznaczyć, że tabletki odbiałczające mogą być używane również przez osoby noszące soczewki miękkie. 

2. Wielofunkcyjny płyn do twardych soczewek kontaktowych EYEYE B5 Active
(200 ml, od otwarcia ważny przez 2 miesiące)

Płyn EYEYE B5 Active zawiera prowitaminę B5, która działa odżywczo i pielęgnująco na oczy. Przeznaczony jest do opłukiwania, przechowywania, dezynfekcji, zakładania oraz nawilżania twardych soczewek kontaktowych.

3. Wöhlk Aufbewahrung
(120 ml, od otwarcia ważny przez 2 miesiące)

Wöhlk AUFBEWAHRUNG to roztwór nawilżający i kondycjonujący, który przeznaczony do twardych soczewek gazoprzepuszczalnych. Służy on do usuwania osadów białkowych, czyszczenia, nawilżania i przechowywania.

4. EyeLove Peroxide+ płyn oksydacyjny bez konserwantów
(360 ml, od otwarcia ważny przez 2 miesiące)

Płyn ten składa z 3% roztworu nadtlenku wodoru ze stabilizowanym systemem buforowym, do którego dołączony jest specjalny pojemnik na soczewki z platynowym katalizatorem. Po umieszczeniu soczewek w pojemniku i zalaniu płynem, rozpoczyna się proces dezynfekcji i oczyszczania, w przebiegu którego cząstki są dzielone oraz przekształcane w wodę i tlen. W ten sposób otrzymuje się obojętny roztwór soli umożliwiając natychmiastowe noszenie soczewek kontaktowych. Cały ten proces powinien trwać minimum 6 godzin i dopiero po tym czasie soczewki mogą zostać założone na oczy.

Sprawdź dokładnie czym jest oraz jak używać płynu oksydacyjnego!
 

5. Boston Simplus Multi-Action Solution
(120 ml, od otwarcia ważny przez 3 miesiące)

Płyn Boston Simplus stanowi kompleksowe rozwiązanie do pielęgnacji i przechowywania twardych soczewek gazoprzepuszczalnych. Preparat nie powoduje ścierania, skutecznie eliminuje zanieczyszczenia i osady z powierzchni soczewki, co przekłada się na zwiększony komfort. Dodatkowo efektywnie zwalcza różne rodzaje mikroorganizmów, a jednocześnie zabezpiecza przed utratą wilgoci.

Podsumowując, choć twarde soczewki kontaktowe odchodzą w zapomnienie, wciąż są niezbędne dla niektórych osób z poważnymi wadami wzroku. Prawidłowa pielęgnacja tych soczewek jest kluczowa dla utrzymania zdrowia oczu i zapewnienia pełnego komfortu noszenia. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie produkty i systematycznie dbać o higienę oraz kondycję soczewek twardych.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię