Soczewki miesięczne – jak długo można je nosić?
W ostatnich latach soczewki kontaktowe stały się coraz poważniejszym konkurentem dla okularów korekcyjnych. Jednak ich rosnąca popularność sprawiła też, że powstało wiele kłamstw i sprzecznych informacji na ich temat. W szczególności, jeśli chodzi o to, jak długo można nosić soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy kolorowe. Zgromadziliśmy odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane pytania na ten temat i stworzyliśmy wartościowy poradnik dla osób, noszących soczewki. Zatem już teraz przekonaj się, jak długo można nosić soczewki w ciągu dnia czy miesiąca.
Soczewki miesięczne – jak długo można nosić?
Soczewki miesięczne zazwyczaj dostępne są w wersji dziennej, co oznacza, że na noc trzeba je ściągnąć. Kiedy zależy Ci na jeszcze większej wygodzie i np. zdarza Ci się zasnąć w soczewkach, to warto zainwestować odrobinę więcej pieniędzy i zakupić modele całodobowe, w których możesz bez obaw spać i nosić je przez 30 dni.
Jak długo w ciągu dnia można nosić soczewki?
Specjaliści zalecają, aby nosić soczewki miesięczne nie dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia. Po tym okresie trzeba je ściągnąć, zdezynfekować i bezpiecznie przechować. W przeciwnym razie narazisz oczy na podrażnienia.
Szczególnie osoby, które na co dzień borykają się z problemem suchych oczu czy też mają bardzo wrażliwe oczy, nie powinny nosić soczewek dłużej niż 12 godzin. Inną pomocną wskazówką jest także fakt, że warto ściągać soczewki nie później niż 2 godziny przed spaniem oraz dobrą praktyką jest zakroplenie oczu.
Jak długo w ciągu dnia można nosić soczewki jednorazowe?
W przypadku soczewek jednodniowych często czas noszenia ich w ciągu doby wynosi maksymalnie 16 godzin. Wiele zależy od zaleceń producenta, więc zawsze warto przeczytać opis produktu czy dołączaną do produktu ulotkę. Jeśli poczujesz pieczenie, suchość oczu czy inne podrażnienie, to należy ściągnąć soczewki i nawilżyć oczy specjalnymi kropelkami.
Czy soczewki miesięczne można nosić dłużej?
Bardzo ważne jest posłuchanie zaleceń producenta, który jasno wskazuje, jak długo można nosić soczewki miesięczne. Po okresie 30 dni mogą się one zniekształcać, nie gwarantować odpowiedniego poziomu nawilżenia oraz po prostu przestają być bezpieczne dla Twoich oczu.
Zwróć uwagę na to, że okres 30 dni liczy się od momentu, kiedy wyciągniesz soczewki ze sterylnego opakowania, a nie od chwili, kiedy pierwszy raz je założysz. Zatem, jeśli w ciągu tych 30 dni od otwarcia opakowania miałeś założone soczewki dosłownie kilka razy, to po upłynięciu miesiąca i tak musisz je wyrzucić, gdyż nie będą nadawały się już do kolejnego założenia.
Jak długo można nosić soczewki kolorowe?
W sklepach możesz znaleźć soczewki kolorowe korygujące lub też zerówki. Poza tym mogą być one przeznaczone do noszenia ich przez jeden dzień, 14 dni czy 30 dni. Zatem, kiedy chcesz odmienić kolor swoich tęczówek czy też uzupełnić swój halloweenowy strój, koniecznie zwróć uwagę, jak długo można nosić soczewki kolorowe, które przykuły Twoją uwagę.
Jeśli są one przeznaczone do noszenia dłużej niż przez jeden dzień, to pamiętaj, że bardzo ważna jest ich pielęgnacja i prawidłowe przechowywanie. Powinieneś zaopatrzyć się w pojemnik i płyn do soczewek. Jeśli chcesz kolejnego dnia założyć znów soczewki, to należy przechowywać je w pojemniku, wypełnionym specjalnym płynem. Gdy zamierzasz je założyć dopiero w kolejny weekend, to schowaj je ostrożnie do pudełka do przechowywania soczewek, aby się nie odkształciły, bo wtedy nie będziesz mógł już ich założyć.
Czy można nosić soczewki dłużej, niż jest to zalecane?
Soczewki kontaktowe zostały tak zaprojektowane, aby zachowywały swoje właściwości i prawidłowo korygowały wzrok przez określony z góry czas. Wtedy chronią oczy, dbają o prawidłowy poziom ich nawilżenia, a także nie powodują podrażnień.
Jednak, gdy nie przestrzegasz zaleceń producenta, to musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, oto te najczęściej spotykane:
- podrażnienie oczu,
- zaczerwienione oczy,
- namnażające się bakterie, które później przedostają się do oka i wywołują infekcje, np. zapalenie spojówki, rogówki itd.,
- przesuszenie oczu,
- uczucie zmęczonych oczy,
- szczypanie,
- odkładanie się białka, co może z czasem wywoływać alergię.
Kiedy będziesz nosić przeterminowane soczewki kontaktowe, to narazisz swoje oczy na ryzyko pojawienia się niebezpiecznych chorób, takich jak:
- niedotlenienie oczu,
- powstanie stanu zapalnego, np. zapalenie spojówki,
- powstanie problemów z rogówką, np. zapalenia, owrzodzenia,
- infekcje błony śluzowej oka,
- infekcje oka, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia oka.
Czy warto ściągać soczewki w ciągu dnia?
Istnieją sytuacje, kiedy warto ściągać soczewki w ciągu dnia, aby je zdezynfekować. Przede wszystkim powinni rozważyć to alergicy w czasie największego pylenia. Po przyjściu do domu osoby uczulone są przyzwyczajeni do przebierania się, mycia twarzy czy nawet całego ciała, aby pozbyć się dokuczliwych pyłków, które krążą w powietrzu, a później osiadają na ubraniach, włosach czy właśnie na soczewkach. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest ściągnięcie soczewek po przyjściu, przemycie ich i założenie z powrotem. Oczywiście, jeśli alergik nie jest uczulony na płyn do soczewek.
Inną sytuacją, kiedy warto ściągać soczewki w ciągu dnia, a nie tylko wieczorem jest np. pracowanie w miejscu o dużym zanieczyszczeniu czy gdy oczy potrzebują jeszcze większego nawilżenia i trzeba je zakroplić.
Soczewki miesięczne – jak długo możne je nosić? Podsumowanie
- Soczewki miesięczne należy nosić maksymalnie 30 dni.
- Jeśli nie wiesz, jak długo można nosić soczewki w ciągu dnia, to po prostu nie przekraczaj 12 godzin i obserwuj, po jak długim czasie Twój wzrok się pogorszył lub zacząłeś odczuwać jakieś dyskomforty.
- Soczewki należy wymienić po 30 dniach od momentu otwarcia sterylnego opakowania, w którym zostały zapakowane.
- Większość soczewek miesięcznych trzeba ściągać na noc, bo nie są przystosowane do spania w nich.
- Noszenie przeterminowanych soczewek miesięcznych, tj. takich, które zostały otwarte ponad 30 dni temu, prowadzi do powstania groźnych infekcji, chorób narządu wzroku i trwałych uszkodzeń.