Dlaczego nie powinno się nosić soczewek dłużej niż zaleca producent?

Soczewki kontaktowe to obecnie coraz częściej wybierana korekcja wzroku. Z tego powodu producenci prześcigają się w dostarczaniu produktów, które będą odpowiadały wszystkim potrzebom użytkowników. Dzięki temu możemy nosić soczewki dopasowane nie tylko do naszej wady wzroku, ale też do stylu życia. Ważne jednak, żeby używać szkła kontaktowe tak jak zostało to wskazane przez producenta. Co to dokładnie znaczy? Odpowiadamy!


Soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, szkła kontaktowe miesięczne i całodobowe - nie bez powodu każde z nich mają odgórnie przypisaną rekomendację pod względem czasu użytkowania. Dlaczego tak jest?

Dlaczego nie można nosić soczewek dłużej?

Soczewki kontaktowe powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem, ponieważ dzięki temu dłużej będą komfortowe i bezpieczne dla oczu. Bardzo ważne jest przestrzeganie okresu użytkowania soczewek kontaktowych oraz ich terminu ważności. Niedostateczna wiedza z zakresu odpowiedniego obchodzenia się z soczewkami, doprowadzić może do rozwoju groźnych infekcji w obrębie naszego narządu wzroku.

>> Zobacz też: Jak i dlaczego sprawdzać datę ważności soczewek kontaktowych?

Producent określając tryb w jakim możemy użytkować soczewki gwarantuje, że ich parametry i właściwości nie ulegną w tym czasie zmianie. Wiedza ta oparta jest o badania laboratoryjne oraz kliniczne z udziałem pacjentów. Stopień zużycia soczewek związany jest z ich trwałością, która natomiast uzależniona jest od tego do czego zostały przeznaczone.  Proces starzenia się rozpoczyna się w chwili otwarcia sterylnego blistra, niezależnie od tego czy będziemy takową soczewkę nosić czy też nie. Jeśli zatem nosisz soczewki nieregularnie, warto pomyśleć o soczewkach jednodniowych.

>> Sprawdź - ile można nosić soczewki jednodniowe?

>> Zobacz - jak długo można nosić soczewki miesięczne?

Jakie czynniki wpływają na zużycie soczewek?

Po rozpoczęciu pracy na ludzkim oku soczewka będzie stykać się z filmem łzowym, środkami pielęgnacyjnymi i nawilżającymi (płyn do soczewek czy krople do oczu), które dodatkowo wpływają na jej strukturę.

Ponadto w sposób naturalny na soczewce zbierają się osady lipidowe i białkowe oraz niewielkie zanieczyszczenia czy pyłki z powietrza. Istotne są również warunki otoczenia w jakim przebywamy, takie jak centralne ogrzewanie, czy klimatyzacja. One również wpływają na soczewkę, a tym samym na komfort użytkowania.

Im dłużej nosimy jedną parę soczewek, tym jest ona bardziej podatna na wyżej wymienione czynniki. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, która zapewnia komfort i zdrowe noszenie. Nie działa to jednak w nieskończoność, dlatego tak istotne jest noszenie ich tylko do czasu rekomendowanego przez producenta.

>> Dowiedz się, czy soczewki można nosić 2 dni?

Jakie są skutki przenoszenia soczewek kontaktowych?

  • Utrata właściwości zapewniających zdrowe i komfortowe noszenie.

Soczewka przenoszona traci ważne właściwości tak ważne dla oka jak na przykład uwodnienie, czy naturalne nawilżenie. Przez to odczuwamy szybciej dyskomfort i zauważamy zaczerwienienie oka lub/i podrażnienie.

  •  Większa podatność oka na bakterie i infekcje.

Nagromadzone osady białkowe stanowią świetną pożywkę dla mikroorganizmów. Dolegliwości związane z zapaleniem rogówki czy zapaleniem spojówki, które może się wywiązać, to przede wszystkim ból, pieczenie, zaczerwienienie oka, światłowstręt. Leczenie wynikłego stanu zapalnego kosztować nas może więcej niż regularna wymiana soczewek.

  • Narażenie na przedarcie soczewki i podrażnienie oka.

Soczewka, która jest noszona dłużej niż powinna staje się bardziej podatna na uszkodzenia, a przez to może podrażnić oko i narazić je na mikrouszkodzenia i dyskomfort.

  • Niedotlenienie rogówki.

W momencie, gdy przedłużymy użytkowanie soczewki lub zaczniemy nosić ją niezgodnie z jej przeznaczeniem doprowadzić możemy również do niedotlenienia rogówki. To z kolei ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie naszych oczu. Może częściej nas boleć głowa, a oczy szybciej będą zmęczone. 

Pamiętajmy, że termin wymiany soczewki został opracowany dla naszego bezpieczeństwa. Odpowiednia pielęgnacja soczewek preparatami do tego przeznaczonymi pochodzącymi ze znanych i sprawdzonych źródeł oraz regularna wymiana soczewek połączona z okresowymi kontrolami u lekarzy okulistów to klucz do zdrowych i zadbanych oczu.

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię