Soczewki kontaktowe a praca przy komputerze

Praca przy komputerze jest bez wątpienia dużym obciążeniem dla naszego wzroku. Coraz więcej osób na całym świecie wykonuje swoje obowiązki zawodowe właśnie przed ekranem – czy to komputera, czy innych urządzeń elektronicznych. Skutki tego odczuwa większość z nas. Czy soczewki kontaktowe do komputera mogą poprawić nasz komfort?



Soczewki kontaktowe – doskonała korekcja podczas pracy przed ekranem

Podczas pracy przed komputerem nasze oczy wykonują duży wysiłek. Skupianie wzroku przez długi czas na tej samej odległości powoduje napięcie gałek ocznych, które może skutkować dyskomfortem. Brak korekcji wady wzroku może bardzo szybko doprowadzić do  różnych zaburzeń, dlatego tak ważne jest, by w pierwszej kolejności zadbać o regularne badania wzroku.

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane jako codzienna i stała metoda korekcji wad wzroku. Argumentów stojących za wyborem soczewek nie brakuje, a rezygnacja z tradycyjnych okularów jest często wybawieniem od prozaicznych problemów z zaparowywaniem szkieł. Wielu z nas nie czuje się dobrze w oprawkach. Dlatego warto podkreślić, że soczewki kontaktowe mogą korygować każdą wadę wzroku – nie tylko krótko- i dalekowzroczność, ale również astygmatyzm i prezbiopię.

Dla każdego z wymienionych problemów z widzeniem istnieje osobny rodzaj soczewek:

  • soczewki sferyczne (dla krótkowidzów minusy, a dla dalekowidzów plusy)
  • soczewki toryczne (dla astygmatyków)
  • soczewki progresywne (dla prezbiopii)

Czy wiesz, że jest możliwe dofinansowanie soczewek kontaktowych dla pracownika? To forma wsparcia przysługująca pracownikom, którzy pracują przed ekranem więcej niż cztery godziny dziennie.

Praca przed komputerem – typowe problemy

Okuliści szybko zaobserwowali zjawisko mające ścisły związek z pracą przed ekranem. Syndrom widzenia komputerowego, czyli CVS (computer vision syndrome) objawia się poprzez:

  • uczucie suchości oczu
  • osłabienie ostrości widzenia
  • bóle głowy
  • zaczerwienienie gałek ocznych
  • trudności z utrzymaniem koncentracji

Cyfrowe zmęczenie wzroku dopada częściej osoby, które mają nieprawidłowo zorganizowane stanowisko pracy. Zadbaj o właściwą odległość ekranu od oczu oraz jego wysokość (podczas pracy przy komputerze Twoja głowa nie powinna być ani pochylona, ani zanadto uniesiona).

Soczewki do pracy przy komputerze

Z myślą o osobach pracujących przed ekranem stworzono wyjątkowe soczewki EyeLove Digital. Ich konstrukcja redukuje dolegliwości związane z obciążeniem wzroku. Jak to możliwe? Na powierzchnię soczewki nałożono wiele asferycznych krzywizn, co sprawia, że soczewka równomiernie koncentruje większą moc dodatnią na środkowym obszarze. Efektem tego jest mniejsze zmęczenie oczu i wyższy komfort podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.

Soczewki Eyelove UltraSlim 1-Day dają wyjątkowe wsparcie podczas pracy przy komputerze za sprawą biomimetycznego materiału. Posiada on zdolność łączenia z filmem łzowym, dzięki czemu oczy są perfekcyjnie nawilżone.

Soczewki Acuvue Oasys Max 1-Day posiadają OptiBlue Light Filter, który poprawia ostrość widzenia podczas pracy przy komputerze.

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Co możemy zrobić, by zadbać o kondycję naszych oczu podczas pracy przy komputerze? Możemy zapewnić sobie wsparcia na kilka sposobów:

  • Korekcja – nie lekceważ nawet niewielkiej wady, ponieważ wysiłek wykonywany przez Twoje oczy podczas pracy, może w krótkim czasie pogłębić problemy. Korzystaj z odpowiednich soczewek kontaktowych. Jeśli interesują Cię okulary korekcyjne – zapraszamy do sklepu optycznego wOkularach.pl.
  • Przerwy w pracy - pozwól oczom odpocząć od czasu do czasu. W tym celu skieruj wzrok w inną stronę, jeśli to możliwe – spójrz za okno. Dodatkowo co 2 godziny rób 15-minutową przerwę.
  • Ćwiczenia oczu – taka gimnastyka naprawdę działa! Za sprawność wzroku w dużej mierze odpowiadają mięśnie gałek ocznych. Zadbaj o regularny odpoczynek i odprężenie dla tych drobnych muskułów, które poruszają Twoimi oczami.
  • Regularne badania wzrokujak często badać wzrok? Jeśli nie występują inne schorzenia, to należy odwiedzać optometrystę lub okulistę co dwa lata. Jest to szczególnie ważne dla osób po 40. roku życia, ponieważ na tym etapie wada wzroku może w krótkim czasie ulec pogłębieniu. Nie należy zwlekać ze zmianą mocy soczewek kontaktowych.
  • Zadbaj o ergonomię stanowiska pracy – upewnij się, że monitor jest prawidłowo zainstalowany, a jego jasność i kontrast jest w sam raz. Ekran komputera powinien być ustawiony pod kątem 15-20 stopni poniżej oczu użytkownika. Zapewnia to naturalną pozycję głowy i szyi. Odległość od monitora powinna wynosić przynajmniej 60-80 cm. Pracownicy wykonujący swoje zadania w profesjonalnych układach graficznych powinni być wyposażeni w monitory o przekątnej min. 17”.
  • Korzystaj z kropli nawilżających do oczu – są one wskazane z kilku przyczyn. Po pierwsze – pracując przed komputerem mamy tendencję do rzadszego mrugania, wskutek czego nasze oczy są gorzej nawilżone. Po drugie – zarówno nasze domy, jak i miejsca pracy, są ogrzewane i klimatyzowane. To powoduje przesuszenie powietrza w przestrzeniach, w których przebywamy przez wiele godzin. To także wpływa na stan filmu łzowego.

Najlepsze soczewki do pracy przy komputerze

Jakie są najlepsze soczewki do pracy przy komputerze? Przede wszystkim – odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb. Musisz wiedzieć, że nie ma soczewek, które byłyby przeznaczone konkretnie do pracy przed ekranem. Ważne są natomiast odpowiednie dla danej osoby moce oraz parametry, dlatego zawsze należy skonsultować wybór soczewek z optometrystą.

Na rynku optycznym mamy szeroki wybór różnych soczewek. Dzielimy jest przy uwzględnieniu kilku kryteriów, np. czasu użytkowania:

Na podstawie oceny fizjologii oka, specjalista podpowie Ci jakie soczewki będą najlepiej spełniać swoje zadanie. Poszczególne produkty różnią stopniem uwodnienia i tlenoprzepuszczalnością. Jeżeli Twój tryb życia i pracy wymagają od Ciebie aktywności o różnych porach – możesz korzystać z soczewek całodobowych.


 

 
 

 


Bibliografia:

  1. A. Alamri, K. Amer, A. Aldosari, B. Althubait, M. Alqahtani, A. Mudawi, B. Mudawi, F. Alqahtani, N. Alhamoud, Computer vision syndrome: Symptoms, risk factors, and practices [w:] Journal of Family Medicine and Primary Care 2022 Oct 14;11(9) (dostęp: 4.03.2025).
  2. J. S. Harthan, M. K. Man, Which Factors Matter in Contact Lens Selection? [w:] Review of Ophthometry 2022 August 15 (dostęp: 4.03.2025).
  3. B. Gurnani, K. Kaur, Contact Lenses [w:] National Library of Medicine 2023 June 11 (dostęp: 4.03.2025).
  4. R. Montes-Mico, A. Cervino, T. Ferrer-Blasco, S. Garcia-Lazaro, D. Madrid-Costa, The tear film and the optical quality of the eye [w:] The ocular surface 2010 Oct;8(4) (dostęp: 4.03.2025).
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię