Czy telefon psuje wzrok? 5 zasad korzystania ze smartfonów

Smartfony stały się nieodłącznymi towarzyszami naszej codzienności. Praktyczne i funkcjonalne urządzenia służą nam w realizacji celów zawodowych i do rozrywki. Trudno dziś sobie wyobrazić utrzymywanie kontaktu z bliskim i załatwianie zwyczajnych spraw bez nowoczesnego telefonu z funkcją przenośnego komputera. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy smartfony psują wzrok? Wyjaśnienie znajdziesz w naszym artykule.


Czego się dowiesz z naszego artykułu:

Czy telefony i smartfony psują wzrok?

Odpowiedź na pytanie czy smartfony psują wzrok nie będzie brzmiała „tak” lub „nie”. To zależy od tego jak smartfon jest używany. Na początek trzeba wyjaśnić co może być szkodliwe w związku z korzystaniem z urządzeń elektronicznych:

  • Czas używania smartfona

Sam smartfon jest jednym z wielu urządzeń elektronicznych, których używamy na co dzień. Laptopy, tablety, telewizory – każde z nich stanowi jakąś część naszego dnia i oddziałuje na nasz wzrok. Używamy ich w pracy i w szkole. W czasie wolnym czytamy newsy, robimy przez internet zakupy, kontaktujemy się z przyjaciółmi i rodziną. Oglądamy filmy, czytamy książki i inne publikacje, gramy, załatwiamy sprawy w banku, urzędach itd.

Szkodliwy wpływ telefonów na wzrok dotyczy zbyt nadmiernego czasu, w którym nasze oczy są wpatrzone w ekran. Za pracę naszego wzroku odpowiadają mięśnie gałek ocznych. Gdy długo skupiamy wzrok na smartfonie – te mięśnie pozostają w napięciu. To powoduje przeciążenie narządu wzroku.  

  • Światło niebieskie

Korzystanie z elektronicznych urządzeń, w tym smartfonów, laptopów i tabletów, oznacza narażenie wzroku na działanie światła niebieskiego. Samo w sobie nie jest ono złem wcielonym. Ale trzeba tu przypomnieć termin powracający jak bumerang - „nadmiar”.

Ekspozycja na światło niebieskie, która trwa długo, a co gorsza – w godzinach wieczornych i nocnych – powoduje pobudzenie mózgu. Efektem nadmiernego narażenia oczu na światło niebieskie jest bezsenność. Brak właściwego odpoczynku powoduje zmęczenie oczu i całego organizmu.

  • Bezpieczna odległość między oczami a ekranem

Używanie urządzeń elektronicznych oznacza patrzenie blisko, czasami bardzo blisko – jeśli ktoś ma złe nawyki. Jeśli trwa to kilka godzin i jest regularną częścią naszego życia – jest duże prawdopodobieństwo, że zdolność naszego oka do akomodacji znacznie się osłabi. Mięśnie gałek ocznych, które nie mają okazji do pracy różnorodnej (czyli zarówno patrzenia blisko, jak i daleko) ulegają osłabieniu. Konsekwencją może być krótkowzroczność.

Czy telefon psuje wzrok?

5 sposobów na uniknięcie szkodliwego wpływu smartfona na wzrok

Telefon nie psuje wzroku, pod warunkiem, że jest używany w odpowiedni sposób. Co to znaczy? Przedstawiamy 5 sposobów na uniknięcie szkodliwego wpływu smartfona na wzrok. Oto najważniejsze zasady, które pozwolą Ci zachować zdrowe oczy w XXI wieku – erze smartfonów:

1. Systematyczne przerwy

Korzystając ze smartfona i innych nowoczesnych sprzętów – rób przerwy. To bardzo ważne, by dać oczom odpocząć. Oderwij wzrok od ekranu, podejdź do okna. Dla sprawności wzroku bardzo ważna jest zróżnicowana praca mięśni gałek ocznych. Dlatego staraj się patrzeć daleko i zmieniaj punkty obserwacji.

2. Ćwiczenia wzroku

Istnieją sprawdzone i proste metody gimnastyki oczu. Wykonywanie ćwiczeń na wzrok to doskonała metoda relaksacyjna, która odciąża napięte mięśnie gałek ocznych. Zapobiegniesz dzięki nim przeciążeniu wzroku. Ćwiczenia oczu usprawniają również akomodację.
 

3. Wyrównanie wady wzroku

Szkodliwy wpływ smartfonów na wzrok to większe zagrożenie dla osób o niewyrównanej wadzie wzroku. Jeśli dotyczy Ciebie któraś z powszechnych wad wzroku – powinieneś wybrać sposób korekcji: okulary lub soczewki kontaktowe.
 

4. Regularnie badaj wzrok

Odnosząc się do wcześniejszego punktu – aby w odpowiedni sposób wyrównać ewentualną wadę wzroku, musisz systematycznie badać wzrok. Pogłębienie wady wzroku najczęściej następuje stopniowo i nie zauważamy drobnej różnicy. Jednak nie warto czekać na pogorszenie widzenia.

Badanie oczu najlepiej wykonywać przynajmniej raz na dwa lata. Dbanie o wzrok to także zdrowy sposób odżywiania, który dostarcza witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

 

5. Redukcja światła niebieskiego

Jeżeli smartfon i inne urządzenia z ekranem towarzyszą Ci zarówno w pracy, jak i w wolnym czasie – staraj się ograniczyć działanie światła niebieskiego. Skutecznym sposobem są okulary do komputera z powłoką BLUE, czyli wyposażone w soczewki okularowe ze specjalną powłoką blokującą światło niebieskie.

Wpływ smartfonów na wzrok

Ochrona wzroku w telefonie

Trzeba przyznać, że urządzenia zyskują coraz ciekawsze udoskonalenia. Wśród nowoczesnych rozwiązań znajdziemy takie, które ograniczają ryzyko psucia się wzroku przez smartfony. Warto o nich wiedzieć i z nich korzystać.

Z jakich opcji i innowacji w smartfonach warto korzystać dla ochrony wzroku?

  • Ekran AMOLED

Ekrany AMOLED to ulepszona wersja dotychczas używanych ekranów. Czym się różnią? Zapewniają znakomitą jakość obrazu i nie wymagają podświetlenia. Idealnie odwzorowują czerń i tworzą świetny kontrast. Korzystanie ze smartfonów z ekranem AMOLED ogranicza zmęczenie wzroku.

  • Ciemny tryb

Tryb ciemny to opcja, która zmienia interfejs. Ciemne tło na ekranie urządzenia oraz odwrócenie kolorów zmniejsza emisję światła niebieskiego. Dzięki temu ogranicza szkodliwy wpływ smartfonów na wzrok.

  • Tryb nocny

Tryb nocny bywa często utożsamiany z ciemnym trybem. To jednak nie to samo. Włączenie trybu nocnego nie oznacza, że automatycznie zmieni się interfejs. Tryb nocny polega na zmianie barw na cieplejsze. Daje efekt lekko żółtego światła. W ten sposób uzyskujemy mniejszy kontrast wyświetlanej strony oraz redukcję światła niebieskiego.

  • Tryb czytania

Tryb czytania to kolejna funkcja urządzeń elektronicznych, która pozwala Ci zadbać i swój wzrok. W niektórych urządzeniach tryb czytania jest tym samym co tryb nocny, czyli cieplejsze kolory na wyświetlaczu. Ale są smartfony, które w trybie czytania oferują także efekt tekstury papieru. To opcja, którą docenią osoby używające smartfona do czytania e-booków i elektronicznych wydań gazet. Bardziej przyjazne kolory poprawiają komfort użytkowania. To rozwiązanie znane z elektronicznych czytników książek.

 

Bibliografia:

1. J. Skrzypecki, Wada wzroku a telefon komórkowy [dostęp:31.01.2023].
2. M. Działowska, R. Skrzypek, Smartfon wrogiem oczu Twojego dziecka [dostęp: 31.01.2023].
3. Skuteczna ochrona oczu podczas korzystania z urządzeń cyfrowych [dostęp: 31.01.2023].
4. 5 zasad jak korzystać z telefonu i chronić oczy [dostęp: 31.01.2023].

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię