Soczewki kontaktowe a jazda samochodem
Każdy kto na co dzień korzysta z samochodu, zdaje sobie sprawę, że odpowiednia ostrość widzenia jest czynnikiem koniecznym, by jazda była bezpieczna i komfortowa. Nie wszyscy jednak pamiętają, by odpowiednio szybko korygować nawet najmniejszą wadę wzroku. Dowiedz się, kiedy warto wybrać soczewki kontaktowe do jazdy samochodem i dlaczego warto.
Dobre widzenie w samochodzie to podstawa!
Badania wskazują, że znak drogowy można dostrzec z odległości około 25 metrów – jest to niezbędna odległość pozwalająca dostosować prędkość jazdy do warunków atmosferycznych, jak również panujących na drodze. Co ciekawe osoba mająca krótkowzroczność o mocy między -0.75 do -1.00 dioptrii, znak ten dostrzeże dopiero po przejechaniu kolejnych 15 metrów – co za tym idzie – czas reakcji danej osoby będzie mocno opóźniony, co z kolei spowodować może kolizję; zignorowanie posiadanej wady wzroku zagrażać może nie tylko nam samym, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.
Czy w soczewkach można jeździć autem?
Temat soczewek kontaktowych wywołuje wiele niewiadomych u kierowców, gdyż jako że są niewidoczne na pierwszy rzut oka, często budzą niepewność, czy w ogóle w soczewkach można jeździć autem, gdy mamy wadę wzroku. Rozwiewając wątpliwości - prawo jazdy i soczewki są jak najbardziej możliwe, jeśli mamy odpowiednią informację umieszczoną w dokumencie na prawo jazdy. Jak to znaleźć? To odpowiedni kod w jednej z rubryk.
- 01.01 – co oznacza konieczność noszenia okularów,
- 01.02 – soczewki kontaktowe,
- 01.03 – szkła ochronne,
- 01.04 – szkła matowe,
- 01.05 – przepaska na oko,
- 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.
Jak policja sprawdza, czy kierowca ma soczewki?
Jest to o tyle ważne, że w trakcie kontroli kierowcy przez policję, brak odpowiedniej informacji może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. No dobrze - pytają kierowcy - a co, jeśli mam odpowiedni kod w swoim prawie jazdy i noszę soczewki kontaktowe w samochodzie - jak policjant sprawdzi, czy faktycznie mam je na oczach?
Policja może przyjrzeć się oczom kierowcy (widać soczewki kontaktowe bez problemu przy bliższej odległości). W skrajnych przypadkach może poprosić o zdjęcie ich z oczu i pokazanie, ale nie jest to często stosowany zabieg.
Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe do jazdy samochodem?
Świetną metodą korekcji wzroku są o wiele bardziej komfortowe niż okulary – soczewki kontaktowe. Tylko one zapewniają pełny kąt widzenia, dają możliwość korzystania podczas jazdy z okularów przeciwsłonecznych, a co ważne są zupełnie niewyczuwalne na oku.
Ponadto możesz bez problemu nosić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, które są absolutnym must have, jeśli chodzi o ochronę przed słońcem i lepsze widzenie w bardzo słoneczny dzień. To zdecydowanie tańsza opcja niż okulary przeciwsłoneczne z korekcją.
Jakie soczewki kontaktowe do jazdy samochodem?
Idealnie w tym przypadku sprawdzą się soczewki jednodniowe. Są one najbardziej wygodne a dzięki temu, że każdego dnia masz na oczach zupełnie świeżą parę soczewek, Twoje widzenie będzie jeszcze ostrzejsze a noszenie komfortowe. To, jakie soczewki kontaktowe do jazdy samochodem wybietrzesz, zależy jednak tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Wszystkie soczewki kontaktowe dopsowane do Twojej wady wzroku mogą być stosowane podczas jazdy samochodem.
Soczewki kontaktowe a klimatyzacja w samochodzie
W aucie podstawowym sposobem na ochłodzenie wnętrza w lecie i ogrzanie samochodu w zimie - jest klimatyzacja. Jak powszechnie wiadomo sprawia ona, że oczy a co za tym idzie - również soczewki kontaktowe ulegają wysuszeniu. W takim przypadku najlepszym wyborem okażą się krople do oczu. Nawilżą oko a dodatkowo przyniosą ulgę. Jeśli czujesz suche oko bardzo często i potrzebujesz większego nawilżenia skorzystaj z kropli EyeLove Dry Eye Drops, które mają więcej hialuronianu sodu niż inne, standardowe sztuczne łzy.
Pamiętać należy, że prawidłowa korekcja wzroku jest kwestią priorytetową; przynajmniej raz w roku powinno się kontrolować swój wzrok u lekarza okulisty. Przecież każdy z nas do celu chce dotrzeć nie tylko szybko, ale co najważniejsze – bezpiecznie!