Prawo jazdy a wady wzroku. Wpływ wad wzroku na zdolność do prowadzenia pojazdów

Jeśli poszukujesz informacji na temat tego, czy możesz zapisać się na kursy prawa jazdy, gdy masz wykrytą wadę wzroku, czy też jakie badania wzroku musisz wcześniej przejść, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zgromadziliśmy tutaj wszelkie informacje na temat tego, jaki wpływ ma wada wzroku podczas prowadzenia pojazdu. Zatem, gdy planujesz zapisać się na kurs, to koniecznie przeczytaj ten tekst.


Podstawa przepisów prawnych w kontekście posiadania wad wzroku i prowadzenia pojazdów

Osoby, u których wykryto wadę wzroku, nie muszą rezygnować z jazdy samochodem. Jednak ważne jest zastosowanie się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 maja 2018 r., gdzie jest napisane m.in. o konieczności odbycia badania lekarskiego, które ma ustalić ostrość Twojego widzenia, czy dobrana korekcja jest odpowiednia, czy potrafisz rozpoznać barwy i jak przedstawia się widzenie zmierzchowe oraz wrażliwość na światło. Takie badanie przeprowadza się względem każdego kandydata na kierowcę.

Jeśli zostanie stwierdzone, że wzrok takiej osoby jest bardzo słaby, to należy się spodziewać, że Prawo Jazdy zostanie wydane na okres maksymalnie 10 lat. W niektórych przypadkach, gdy wada wzroku zostaje zaliczona jako poważna, okres ten może zostać skrócony do 5 lat.

Zgodnie z rozporządzeniem, o którym była mowa wcześniej, osoby, które przejdą już egzamin na prawo jazdy i mają stwierdzoną wadę wzroku, powinny mieć wpisany w dokumencie jeden z poniższych symboli:

  • 01.01 – co oznacza konieczność noszenia okularów,
  • 01.02 – soczewki kontaktowe,
  • 01.03 – szkła ochronne,
  • 01.04 – szkła matowe,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

prawo jazdy a soczewki kontaktowe

Kontrola a obowiązek noszenia okularów/soczewek - podstawowe informacje

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że symbole, o których była mowa powyżej, mają bardzo duże znacznie, gdy już będziesz kierowcą i zostaniesz zatrzymany przez policję. W trakcie kontroli policjant także zobaczy owy symbol i będzie sprawdzał, czy masz założone okulary, soczewki itd. Jeśli zapomnisz o okularach czy założysz soczewki kontaktowe, chociaż na dokumencie masz wpisany kod na okulary, to możesz dostać mandat, sięgający nawet 500 zł. W takim przypadku zadbaj o symbol 01.06.

Astygmatyzm a prawo jazdy

Astygmatyzm to wada wzroku, która nie wyklucza Cię z możliwości ubiegania się o prawo jazdy i prowadzenie auta. Wymaga po prostu odpowiedniej korekcji, gdyż w przeciwnym razie będziesz stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Niewyraźne widzenie, brak ostrości czy zakrzywiony obraz to częste objawy wady wzroku jaką jest astygmatyzm, które można skorygować. Wystarczy, że założysz soczewki toryczne lub specjalistyczne okulary.

prawo jazdy a wada wzroku

Prawo jazdy a osoby widzące jedynie na jedno oko

W większości przypadków dozwolone jest uzyskanie prawa jazdy i prowadzenie pojazdu pomimo widzenia jedynie na jedno oko. Jednak trzeba wtedy spełnić kilka warunków, oto one:

  • ukończony 20. rok życia,
  • od czasu, gdy wystąpił problem z widzeniem na jedno oko, musi upłynąć przynajmniej 6 miesięcy,
  • należy wykonać obowiązkowe badanie okulistyczne, takie same co każdy kandydat na kierowcę,
  • ostrość wzroku nie może być mniejsza niż 0,8.

prawo jazdy a wada wzroku

Prawo jazdy a duża wada wzroku

Co, gdy masz problem z dużą wadą wzroku i chcesz prowadzić samochód? Tutaj sprawa robi się już bardziej skomplikowana. W przypadku wielu wad i chorób wzroku niemożliwe jest prowadzenie pojazdu. Dobrym przykładem są wady związane z trudnością orientacji i rozpoznania odległości w polu widzenia, które uniemożliwiają otrzymanie prawo jazdy na auto z przyczepą oraz prowadzenie motocykla.

Jeśli Twój problem to krótkowzroczność czy dalekowzroczność, a wada jest bardzo duża, ale za to można ją skutecznie skorygować, to nadal możesz prowadzić auto. Specjalista w trakcie badania może też zalecić Ci wykonanie zabiegu laserowego.

Prawo jazdy a daltonizm

Możliwe jest uzyskanie prawa jazdy, gdy stwierdzono u kandydata daltonizm. Jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami, takimi jak:

  • brak możliwości pracy w zawodzie kierowca,
  • podejście do egzaminu jedynie w kategorii A i B.
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię