Rozdzieranie się soczewek – jak temu przeciwdziałać?
Delikatna hydrożelowa powłoka soczewek kontaktowych sprawia, że takie modele są częściej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nieprawidłowe użytkowanie może też doprowadzić do rozdarcia szkieł silikonowo-hydrożelowych. Oczywiście wtedy nie możesz już z nich korzystać. Nie musisz obawiać się takich sytuacji, jeśli zadbasz o prawidłową pielęgnację soczewek, co skutecznie zmniejszy ryzyko związane z otarciami lub przetarciami na ich powierzchni.
Dlaczego dochodzi do uszkodzenia soczewek?
Soczewki kontaktowe mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji bądź na skutek złej obsługi np. nakładania ich paznokciami. Zwróć również uwagę na to, że ryzyko to zwiększa się szczególnie wtedy, gdy soczewka jest wysuszona. Wówczas nie nadaje się do założenia. Zazwyczaj do pęknięć czy zarysowań dochodzi podczas zdejmowania szkieł miesięcznych. Bardzo ważne jest także to, żebyś od razu wyrzucił do kosza soczewki, na których powierzchni doszło do jakiegoś uszkodzenia. W końcu każdy taki defekt może zwiększyć ryzyko infekcji oczu.
Rozdzieranie się soczewek – 4 sposoby przeciwdziałania
Zachowaj maksymalną ostrożność
Wiesz już, że do rozdarcia najczęściej dochodzi podczas zdejmowania lub zakładania soczewek kontaktowych. Zazwyczaj jest to związane ze zbyt dużym pośpiechem. Dlatego tak ważne jest to, żebyś postępował ostrożnie, a przede wszystkim dotykał soczewki jedynie opuszkami palców. W ten sam sposób podejdź do codziennej pielęgnacji szkieł, a z pewnością skutecznie zmniejszysz ryzyko uszkodzeń.
Zadbaj o nawilżenie
Wysuszona soczewka staje się krucha, a tym samym jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Właśnie z tego powodu kluczowe znaczenie ma utrzymanie wysokiego poziomu nawilżenia. Pomogą Ci w tym dopasowane krople do soczewek kontaktowych. Poza tym regularnie kontroluj ilość preparatu, znajdującego się w pojemniku, gdzie przechowujesz soczewki – powinny być w nim całkowicie zanurzone (dowiedz się więcej - jak przechowywać soczewki kontaktowe). Zwróć także uwagę na odpowiednie zachowanie w ciągu dnia, czyli w momencie, kiedy masz ubrane szkła. Jeśli są dobrze nawilżone, to nie są wyczuwalne w trakcie ich noszenia. Gdy je poczujesz na oczach, to oznaka tego, że powinieneś użyć kropli do oczu. Przy ich pomocy zwiększysz poziom nawilżenia soczewek i samych oczu.
Pamiętaj o właściwej pielęgnacji
Zawsze po zdjęciu soczewek dbaj o ich prawidłową pielęgnację. Przede wszystkim umyj je w dedykowanym płynie do soczewek i unikaj kontaktu z wodą, ponieważ ma właściwości wysuszające. Zachowując się w ten sposób, wpłyniesz pozytywnie na przedłużenie ich żywotności. Dodatkowo pozbędziesz się wszelkich drobnoustrojów, bakterii lub alergenów, osadzających się na ich powierzchni. Oprócz tego zadbasz o odpowiedni poziom nawilżenia soczewek, co nie tylko zapewni Ci ogromny komfort, ale przede wszystkim ograniczy ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych.
Stawiaj na produkty wysokiej jakości
Pamiętaj, że szczególnie niskiej jakości soczewki są narażone na uszkodzenia. Takie modele zazwyczaj znajdziesz w drogeriach czy w przypadkowych sklepach. Dlatego przed ich ubraniem koniecznie dokładnie je obejrzyj, a wtedy dowiesz się, czy ich powierzchnia jest gładka i pozbawiona zarysowań. Dużo pewniejszą opcją są soczewki, dostępne w dedykowanych sklepach jak nasz bezokularow.pl. Wówczas nie tylko skorzystasz z pomocy ekspertów, ale też znajdziesz produkty, oferowane przez zaufanych producentów i liderów w swojej branży.