Przepuszczalność tlenu w soczewkach – co to? Czy jest ważna?

Tlenoprzepuszczalność jest jednym z głównych parametrów, który świadczy o tym, jak komfortowe i zdrowe dla oczu będą dane soczewki. Jego odpowiednio wysoki poziom sprawia, że jesteś w stanie niemal całkowicie zapomnieć o swojej wadzie wzroku – będziesz w stanie bowiem nosić takie szkła kontaktowe przez wiele godzin, zupełnie nie wyczuwając ich na oku! Czym jednak tak naprawdę jest przepuszczalność tlenu w soczewkach i dlaczego jest tak ważna? Który materiał wykonania charakteryzuje się najwyższą tlenoprzepuszczalnością? W tym artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!


Spis treści:

Czym jest przepuszczalność tlenu w soczewkach?

Poza poziomem uwodnienia istnieje jeszcze jeden bardzo ważny parametr, którym charakteryzują się soczewki kontaktowe – przepuszczalność tlenu, która jest oznaczona na opakowaniu jako Dk/t. Jednostka ta opisuje nic innego, jak łatwość, z którą tlen przenika przez centralną część szkła kontaktowego – cząsteczki tlenu mają w tym miejscu najdłuższą drogę do przebycia, ponieważ to właśnie tam materiał jest najgrubszy.

Przepuszczalność tlenu w soczewkach co to

Dlaczego tak ważne są tlenoprzepuszczalne soczewki? Przepuszczalność tlenu a komfort użytkowania

Odpowiednia przepuszczalność tlenu przez soczewki jest niezwykle ważna – to bowiem kwestia nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa. Jednak dlaczego ten parametr jest tak ważny?

Rogówka to przezroczysta i wypukła część, która znajduje się z przodu gałki ocznej. Nie zawiera ona naczyń krwionośnych, które mogłyby przetransportować do niej tlen – dlatego aby odpowiednio funkcjonować, musi pobierać go z otoczenia. Soczewka kontaktowa stanowi jednak fizyczną barierę pomiędzy rogówką a powietrzem, tym samym utrudniając jej dostęp do tlenu.

Niedotlenienie oka może skutkować wieloma poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Do najłagodniejszych dolegliwości należy suchość i dyskomfort, które mogą pojawić się już po kilku godzinach noszenia soczewek o niskiej wartości Dk/t. Często skarżysz się na uczucie piasku pod powiekami, pieczenie i łzawienie, które pojawiają się dopiero pewien czas po nałożeniu na oczy szkieł kontaktowych? To pierwsze objawy, które mogą świadczyć o tym, że Twoje soczewki nie umożliwiają rogówce dostępu do wystarczającej ilości tlenu. Jeśli ten stan trwa zbyt długo - dochodzi do patologicznych zmian określanych jako neowaskularyzacja rogówki.

Dla osób, które noszą soczewki przez długi czas prawie każdego dnia, odpowiednio wysoki parametr Dk/t jest niezwykle ważny. Przewlekłe niedotlenienie oka prowadzi bowiem początkowo do obrzęku rogówki, który objawia się bólem, pogorszeniem widzenia oraz światłowstrętem. Po dłuższym czasie wzrasta również ryzyko rozwoju zapalenia rogówki, które nieleczone może doprowadzić do powstania w niej nieodwracalnych uszkodzeń.

Aby zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować ryzyko chorób oczu, nowoczesne szkła kontaktowe zostały opracowane w taki sposób, aby przepuszczać tlen. Niedotlenienie rogówki nie jest spowodowane przez samo noszenie soczewek – to skutek nieprawidłowego użytkowania soczewek. Dlatego jeśli stosujesz się do zaleceń producenta oraz optometrysty, to możesz mieć pewność, że choroby rogówki Ci nie grożą!

Hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe – przepuszczalność tlenu a materiał wykonania

Za poziom tlenoprzepuszczalności szkieł kontaktowych odpowiada przede wszystkim ich materiał wykonania. Obecnie masz do wyboru ich dwa rodzaje:

  • Soczewki hydrożelowe – głównym nośnikiem tlenu jest w nich woda, dlatego też cechują się one wysokim stopniem uwodnienia przekraczającym 60%. Parametr Dk/t wynosi w nich od 20 do 60.
  • Soczewki silikonowo-hydrożelowe – to najnowszej generacji szkła kontaktowe, wykonane z najbardziej oddychającego materiału. Silikon umożliwia lepszą cyrkulację tlenu, niż woda, dlatego tlenoprzepuszczalność tych soczewek jest o wiele większa – oscyluje w granicach od 100 do nawet 200 Dk/t. To zdecydowanie najzdrowsza opcja dla osób, które nie zmagają się z alergią na silikon!

Soczewki kontaktowe o najwyższej przepuszczalności tlenu – mini ranking

Zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania szkieł kontaktowych rośnie wraz z ich tlenoprzepuszczalnością, dlatego warto sięgnąć o produkty o jak największej wartości Dk/t. Oto TOP 3 soczewek najlepiej przepuszczających tlen:

Jeśli soczewki kontaktowe są Twoją ulubioną metodą korekcji wzroku i nosisz je niemal przez cały czas, powinieneś wybrać produkt o wartości Dk/t nie mniejszej niż 180. Najlepszym wyborem będą więc wówczas soczewki EyeLove Supreme Long Lasting – charakteryzują się najwyższą na rynku przepuszczalnością tlenu, a zawarty w nich filtr UV  dodatkowo pomoże Ci zadbać o swoje oczy. Zakup je już dziś, aby raz na zawsze zapomnieć o dyskomforcie po zaledwie kilku godzinach noszenia soczewek!

To idealna pozycja dla miłośników szkieł kontaktowych o całodobowym trybie użytkowania. Przepuszczalność tlenu w soczewkach Air Optix Night&Day pozwala Ci na noszenie ich przez okres do 30 dni i nocy, tym samym zapewniając nienaganny komfort widzenia w każdej sytuacji. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wymagają od korekcji wzroku najwyższej swobody!

Jeżeli Twoim oczom zdarzało się odczuwać dyskomfort pod koniec dnia, soczewki Ultra są właśnie dla Ciebie. To produkt dedykowany dla każdego, kto pracuje przed komputerem lub każdego dnia przez wiele godzin korzysta z urządzeń elektronicznych. Nowoczesna technologia MoistureSeal zapewnia do 16 godzin pełnego nawilżenia oka – bez pieczenia, swędzenia ani łzawienia.

Chciałbyś zobaczyć więcej pozycji na liście szkieł kontaktowych o najwyższych parametrach Dk/t? Tutaj znajdziesz ranking soczewek najlepiej przepuszczających tlen 2024, który pomoże Ci wybrać najlepszy dla Twoich oczu produkt. Zapoznaj się z nimi już teraz i spraw swoim oczom prezent. Zdrowe i błyszczące spojrzenie gwarantowane!

O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię