Piekące, szczypiące oczy - przyczyny i domowe sposoby leczenia

Piekące i szczypiące oczy to bardzo powszechna dolegliwość związana z wieloma chorobami i schorzeniami narządu wzroku. Są one również objawem nadmiernego zmęczenia oczu, związanego z nieprawidłową higieną pracy czy przebywaniem w nieodpowiednio przystosowanym otoczeniu. Przyczyn tej dolegliwości doszukiwać można się zarówno w niegroźnych podrażnieniach, alergiach, jak i poważniejszych infekcjach. Piekącym oczom często towarzyszą również inne niecharakterystyczne objawy, takie jak nadmierne łzawienie, zaczerwienienie czy uczucie piasku pod powiekami. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym szybko zaznasz ulgi.


Najważniejsze informacje:


 

Dlaczego oczy pieką i szczypią?

Piekące i szczypiące oczy są wynikiem drażnienia tkanek oka oraz reakcji obronnej organizmu. 

Narząd wzroku jest niezwykle wrażliwy na bodźce zewnętrzne, takie jak pyłki, chemikalia lub zanieczyszczenia powietrza. Gdy substancje te dostaną się do oczu, mogą drażnić receptory nerwowe znajdujące się w spojówce (cienka błona pokrywająca wewnętrzną powierzchnię powieki i przednią powierzchnię oka). W konsekwencji prowadzi to do podrażnienia powierzchni oka, które objawia się najczęściej uczuciem pieczenia, zaczerwienieniem oraz nadmiernym łzawieniem

W przypadku alergii organizm reaguje na alergeny, takie jak pyłki roślinne, roztocza lub sierść zwierząt, poprzez uwolnienie substancji chemicznej zwanej histaminą. Histamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do zaczerwienienia, obrzęku i podrażnienia oka objawiającego się również uczuciem szczypania.

Sprawdź także >> Owrzodzenie rogówki - jak rozpoznać?

Brak odpowiedniego nawilżenia oczu prowadzi do nadmiernego przesuszenia ich powierzchni. Spowodowane może być to niewystarczającą produkcją łez lub ich szybkim odparowywaniem z powierzchni oka, np. przy zdiagnozowanym zespole suchego oka. Suchość oczu powoduje dyskomfort, a podrażnienie może przejawiać się uczuciem pieczenia i szczypania.

Piekące i szczypiące oczy

Przyczyny pieczenia i szczypania oczu

Jak już wiesz, dyskomfort związany z pieczeniem oraz szczypaniem oczu spowodowany jest podrażnieniem ich powierzchni. Przyczyn takiego stanu jest bardzo dużo. Poza często występującymi alergiami oraz zespołem suchego oka, istnieje również szereg innych schorzeń i czynników wywołujących ten niekomfortowy stan. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • Infekcje - bakteryjne lub wirusowe zakażenia oczu, takie jak np. zapalenie spojówek, mogą objawiać się pieczeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem oczu. Infekcje te mogą się rozprzestrzeniać i powodować dodatkowe symptomy, takie jak łzawienie i uczucie piasku pod powiekami.
     
  • Czynniki środowiskowe - kontakt z substancjami drażniącymi, takimi jak dym papierosowy, chemikalia, zanieczyszczenia powietrza lub chlor w basenie, może powodować podrażnienie oczu i uczucie pieczenia.
     
  • Zmęczenie oczu - długotrwałe skupianie się na jednym punkcie, na przykład podczas pracy przy komputerze lub czytania, może powodować zmęczenie oczu. To natomiast skutkuje uczuciem pieczenia, suchości i dyskomfortu.

przyczyny pieczących oczu


Domowe sposoby radzenia sobie z piekącymi i szczypiącymi oczami

Uczucie pieczenia i szczypania oczu to duży dyskomfort, który znacznie wpływa na jakość naszego życia oraz codzienne funkcjonowanie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób doświadczających tych objawów szuka prostych i skutecznych sposób na radzenie sobie z nimi. Na szczęście istnieje kilka domowych praktyk, które mogą przynieść oczekiwaną ulgę oraz pomoc w łagodzeniu pieczenia i szczypania oczu.


1. Nakładaj okłady chłodzące

Nasącz czystą ściereczkę w zimnej wodzie i przyłóż do zamkniętych powiek na kilka minut. Chłodzenie może pomóc w złagodzeniu podrażnienia i redukcji pieczenia.
 

2. Aplikuj krople do oczu

Jeśli pieczenie i szczypanie spowodowane jest suchością oczu, zastosuj sztuczne łzy lub krople nawilżające do suchych oczu dostępne w naszej ofercie, np. EyeLove Dry Eye Drops. Aplikuj preparaty do każdego oka zgodnie z zaleceniami producenta, aby nawilżyć powierzchnię gałki ocznej i złagodzić towarzyszące objawy.
 

3. Unikaj czynników drażniących

Jeśli wiesz, że masz alergie na określone substancje, staraj się unikać kontaktu z nimi. Możesz ograniczyć czas spędzany na zewnątrz podczas dni, gdy stężenie alergenów jest wysokie, lub używać okularów przeciwsłonecznych, aby zmniejszyć ekspozycję na pyłki i inne cząstki w powietrzu. Dodatkowo unikaj ekspozycji na drażniące chemikalia oraz dym papierosowy, a podczas letniego wypoczynku nad basenem korzystaj z ochronnych okularów do pływania.
 

4. Ogranicz korzystanie z komputera

Długotrwałe korzystanie z komputera może powodować przemęczenie oczu. Regularnie rób przerwy i skupiaj wzrok na odległych obiektach oraz wykonuj ćwiczenia wzrokowe, aby zmniejszyć napięcie oczu. Zastosuj zasadę 20-20-20 i co 20 minut oderwij się od obowiązków, by przez 20 sekund popatrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów). Możesz również wyposażyć się w soczewki kontaktowe przeznaczone do pracy przed komputerem, np. EyeLove Digital, które chronią oczy przed nieprzyjemnymi skutkami cyfrowego zmęczenia wzroku.
 

5. Utrzymuj odpowiednie nawilżenie

Ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniach, zwłaszcza w sezonach grzewczych. Można stosować nawilżacze powietrza lub umieścić miskę z wodą w pobliżu źródeł ciepła, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Dzięki temu zniwelujesz uczucie suchości oczu oraz idące z nim w parze pieczenie. 
 

6. Nie pocieraj oczu

Pocieranie oczu może tylko pogorszyć podrażnienie i zwiększyć pieczenie. Staraj się unikać kontaktu rąk z oczami, aby zapobiec dodatkowej infekcji.

jak radzić sobie z piekącymi i szczypiącymi oczami

Warto pamiętać, że domowe sposoby mogą przynieść ulgę w przypadku łagodnych objawów. Jeśli dolegliwości utrzymują się, są nasilone lub towarzyszą im inne symptomy, warto skonsultować się z lekarzem okulistą w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wdrożenia ewentualnego leczenia farmakologicznego. Zobacz także jak wygląda ropostek.
 

Bibliografia:

  1. https://www.allaboutvision.com/conditions/burning-eyes.htm
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24609-burning-eyes
O AUTORZE
optometrysta Monika Kyciak

optometrysta Monika Kyciak

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku Optometria oraz wielu kursów branżowych. Specjalizuje się w badaniu refrakcji wzroku oraz kontaktologii, czyli dobieraniu soczewek kontaktowych miękkich. Od ponad 10 lat pracuje w branży związanej z korekcją wzroku jako optometrysta pracujący w gabinecie. Pomaga pacjentom przeprowadzając badania wad refrakcji, dobierając okulary oraz soczewki kontaktowe.

zobacz: więcej wpisów autora

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię